Unija slobode, unija jednakosti, unija različitosti, Evropska unija na dlanu

 

Od svog osnivanja 1957. godine, Evropska unija se povećala sa 6 na 27 država članica. Sve ove zemlje, čija ukupna površina obuhvata gotovo cijeli evropski kontinent, udružile su se kako bi zajednički izgradile bolju evropsku budućnost.

Sa svojih 4.233.255 kvadratnih kilometara, EU obuhvata raznovrsne pejzaže, od skandinavskih fjordova do mediteranskih plaža, te od alpskih vrhova do plodnih ravnica centralne Evrope. Zajedno, zemlje članice čine Evropsku uniju mjestom koje ujedinje  najdinamičnije i najraznovrsnije predjele  na svijetu.

EU flag

Da li ste znali da EU ima devet regiona koji se nalaze daleko od evropskog kontinenta?

Ove prekomorske teritorije (poznate i kao „najudaljenije regije“) su: Francuska Gvajana, Gvadalupe, Martinik, Majot, Reunion i Sen Martin (Francuska), Azori i Madeira (Portugal) i Kanarska ostrva (Španija).

Kako je nastala Evropska unija?

Sve je počelo snom i vizijom Roberta Šumana ujedinjenoj Evropi. On je zajedno sa Žanom Moneom sastavio međunarodno priznat Šumanov plan koji je objavljen 9. maja 1950.

Ovaj plan predstavljao je inicijalni dokument čijim su potpisivanjem započeli prvi koraci saradnje evropskih država.

„Evropa se neće stvoriti odjednom niti prema jednom jedinstvenom planu. Izgradiće se putem konkretnih dostignuća koja će prvo stvoriti istinsku solidarnost.” − Robert Šuman.

9. maj, datum objavljivanja Šumanovog plana je ujedno i datum koji se smatra danom rođenja Evropske unije i svake se godine slavi kao Dan Europe.

Evropska unija je jedinstvena i dom je za gotovo 447 miliona ljudi, što je približno 6 % svjetskog stanovništva.

Njene države članice ostaju nezavisne, suverene nacije, no ujedinjuju svoj suverenitet – i tako postižu puno veću kolektivnu snagu i uticaj na svjetskoj sceni kakav same ne bi mogle ostvariti.

flags of the EU member states in front of the Louise Weiss building

Ujedinjavanje suvereniteta znači, u praksi, da države članice prenose neke od svojih nadležnosti za donošenje odluka na zajedničke institucije koje su stvorile kako bi se odluke o specifičnim pitanjima od zajedničkog interesa mogle donositi demokratski na evropskom nivou.

Uopšteno govoreći, proces donošenja odluka u Evropskoj uniji i postupak zajedničkog odlučivanja uključuju tri glavne institucije: Evropski parlament, Savjet Evrope i Evropsku komisiju.

Da li ste ikada čuli rečenicu Ujedinjeni u različitosti?

To je moto EU koji sažima vrijednosti EU. Iako svaka zemlja EU ima sopstvenu kulturu, jezik i tradiciju, sve one dijele iste zajedničke vrijednosti koje moraju da poštuju kao članice Evropske unije.

Jedna od fundamentalnih vrijednosti koja ujedinjuje sve zemlje EU je demokratija.

To znači da samo demokratske zemlje mogu biti članice EU. Druge vrijednosti koje su zajedničke za sve zemlje EU su poštovanje ljudskog dostojanstva i ljudskih prava, slobode, jednakosti, vladavine prava, uključujući prava pripadnika manjinskih grupa.

Evropski način života je inkluzivan, što znači da niko ne smije biti izostavljen. Svi koji žive u Evropskoj uniji treba da  imaju mogućnost napredovanja, sudjelovanja i liderstva, bez obzira na razlike u polu, rasi ili etničkoj pripadnosti, religiji ili uvjerenjima, invaliditetu, dobi ili polnoj orijentaciji.

Evropska unija koristi 24 službena jezika.

Zašto toliko?

EU ne bi postojala bez njenih država članica i njenih ljudi. Kao demokratska organizacija, EU mora da komunicira sa vladama država članica i njihovim stanovnicima, kompanijama i javnim tijelima na njihovim jezicima. Svi koji žive u EU imaju pravo da znaju šta se radi u njihovo ime i s njihovim poreskim doprinosima, te koja pravila moraju da poštuju. Takođe bi trebalo da budu u mogućnosti da učestvuju u pitanjima EU bez prethodnog učenja drugog jezika.

Ilustration showing five people behing them are different coloured stripes

Jeste li znali da možete da pišete institucijama EU na bilo kom od 24 zvanična jezika EU i dobićete odgovor na tom jeziku?

Građani Evropske unije vole da putuju, poštuju i čuvaju životnu sredninu, uživaju u dugim šetnjama, biciklizmu i kafi.

Statistike pokazuju da Evropljani konzumiraju više kafe nego bilo koji drugi kontinent na svijetu. Na vrhu liste potrošnje kafe su Holandija, Finska i Švedska, gdje prosječni građanin popije preko 8 kilograma kafe godišnje. Ova tradicija ispijanja kafe je duboko ukorijenjena u kulturi mnogih evropskih zemalja, od italijanskog espressa do švedske "fika" pauze.

U skladu s ovom tradicijom, Evropska kuća će 22. jula u 18 h organizovati događaj "Kafa sa ambasadorkom Evropske unije u Crnoj Gori". Ovog puta, prije njenog odlaska iz Crne razgovaraćemo sa ambasadorkom Oanom Kristinom Popom.

visual for the Coffee with the Ambassador of EU, in the background is EU flag and two cups of coffee

Nakon kafe, očekuje vas mini teniski turnir u dvorištu gdje će na postavljenom teniskom terenu gosti imati priliku da odigraju meč sa ambasadorkom.  

Dođite da uživamo u šoljici vrhunske evropske kafe, razgovoru i tenisu.