Međunarodni dan sjećanja i dostojanstva žrtava zločina genocida i prevencije genocida: izjava visokog predstavnika/potpredsjednika Josepa Borrella

08.12.2023 EEAS Press Team

Generalna skupština Ujedinjenih nacija je jednoglasno usvojila Konvenciju o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida 9. decembra 1948. godine. Iako je od tada proteklo 75 godina i uprkos brojnim naporima da se otklone osnovni uzroci ovog užasnog zločina, i dalje širom svijeta svjedočimo manifestacijama intenziviranog nacionalizma, govora mržnje, ksenofobije te rasnog i etničkog profilisanja.

Današnji dan je prilika da ponovimo poziv svim potpisnicama Konvencije, za njih 152, da se u potpunosti posvete ispunjavanju svojih obaveza u sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida. Deklarativni istupi sami po sebi nisu dovoljni, već nam je hitno potrebno odlučno djelovanje.

Ovu posvećenost dugujemo Raphaelu Lemkinu, koji se neumorno borio da spriječi da se zločini Holokausta više nikada ne ponove. Isto tako, dugujemo je i svim žrtvama i preživjelim ovog gnusnog zločina, višestruko iznevjerenim od strane međunarodne zajednice tokom godina.

Pozivamo članice Savjeta bezbjednosti UN-a da preuzmu odgovornost za djelovanje te da se uzdrže od korištenja veta u slučajevima masovnih zločina.

Evropska unija ostaje nepokolebljiva u svojoj posvećenosti zaštiti od zločina na globalnom planu. Nastavićemo da unapređujemo ​​naše napore za okončanje nekažnjivosti i osiguravanje pravde i reparacija za žrtve. Genocid i drugi zločini prema međunarodnom pravu ne smiju ostati nekažnjeni. To je naša kolektivna moralna obaveza prema čovječanstvu.

Žrtve zaslužuju pravdu, uvijek i svugdje.

Kontekst

EU promoviše „Odgovornost za zaštitu“ i daje prioritet sprečavanju sukoba i zločina putem alata kao što su analiza sukoba, rano upozorenje i djelovanje, dijalog i posredovanje.

Kao globalni akter, EU sarađuje s nacionalnim i međunarodnim akterima, uključujući civilno društvo, u nastojanju da doprinese miru i prosperitetu na globalnom nivou. Važni elementi ovog nastojanja su Set alata EU za sprečavanje zločina, Globalni režim sankcija u oblasti ljudskih prava, naš Akcioni plan za ljudska prava i demokratiju, naš Okvir za tranzicionu pravdu i naša Strategija za borbu protiv antisemitizma.

Kako bi pružila podršku nacionalnim vlastima država članica u istragama i procesuiranju zločina genocida, ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti, te s ciljem suzbijanja nekažnjivosti, EU je uspostavila Mrežu za genocid, evropsku mrežu kontaktnih tačaka za istragu i procesuiranje ovih zločina.

Nabila Massrali
Spokesperson for Foreign Affairs and Security Policy
+32 (0) 2 29 88093
+32 (0) 460 79 52 44
Gioia Franchellucci
Press Officer for Foreign Affairs and Security Policy
+32 229-68041