Bosanski i međunarodni autori sarađuju s mladim kreativcima iz Ukrajine

Na nedavnom događaju u Sarajevu, mladi kreativci iz Ukrajine imali su priliku da se druže i razmjenjuju iskustva s istaknutim profesionalcima iz svijeta filma, televizije, književnosti i novinarstva.

Foto: Učesnici programa „Izvještavanje iz budućnosti“ ispred Evropske kuće kulture i nacionalnih manjina u Sarajevu, april 2024.

Radna grupa EEAS Stratcoma za Zapadni Balkan udružila je snage s uglednim međunarodnim dopisnicima, piscima, filmskim stvaraocima i stručnjacima za medije u cilju angažovanja i pružanja podrške mladim televizijskim producentima, novinarima, autorima dokumentarnih filmova, fotografima i ostalim ukrajinskim kreativcima kroz program pod nazivom „Izvještavanje iz budućnosti“.

U aprilu 2024. godine, u saradnji s WARM Fondacijom, Media Centrom Sarajevo i Njemačkom Kreisau-Inicijativom e.V., radna grupa je organizovala sedmodnevni program u Bosni i Hercegovini. Inicijativa je okupila više od 35 mladih novinara, umjetnika, producenata i ostalih kreativaca iz Ukrajine i povezala ih s nekim od najeminentnijih bosanskih i međunarodnih stvaralaca.

Angažovanje ukrajinskih kreativaca

Program je obuhvatao profesionalne razmjene, brainstorming seminare o novinarskom izvještavanju, mentorski rad te radionice pisanja i video produkcije. Učesnici iz Ukrajine su imali priliku da sami izaberu svoje radne zadatke, a u radu su im podršku pružali domaći timovi. Cjelodnevni program je sadržavao i večernja predavanja na kojima su međunarodni i domaći nagrađivani pisci podijelili svoja iskustva i razgovarali s mladim ukrajinskim kreativcima.

Istraživački novinar i ratni reporter

Među istaknutim mentorima bio je Jon Lee Anderson, renomirani istraživački novinar i ratni reporter, te redovni saradnik The New Yorkera. Anderson je podijelio svoja iskustva iz Afganistana, Iraka, Ugande, Palestine, El Salvadora, Irske, Libana, Irana i Bliskog istoka, kao i svoje analize profila političkih vođa kao što su Hugo Chávez, Fidel Castro, Che Guevara i Augusto Pinochet.

Dobitnik Pulitzerove nagrade

Učesnici su imali priliku učiti i od Rémyja Ourdana, francuskog novinara, ratnog dopisnika za Le Monde i autora dokumentarnih filmova, kao i od višestruko nagrađivanog bosanskohercegovačkog fotoreportera Damira Šagolja, dobitnika Pulitzerove nagrade i World Press Photo Award, među ostalim priznanjima.

Dobitnici nagrada za film i književnost

Ukrajinski autori su se takođe uključili u dinamičan dijalog s istaknutim bosanskim ličnostima, među kojima su redatelj Danis Tanović, oskarovac i dobitnik Zlatnog globusa, Faruk Šehić, pisac i pjesnik, dobitnik Nagrade EU za književnost, čija su djela prevedena na 15 jezika i objavljena u 19 zemalja, i Aida Čerkez, legendarna ratna šefica sarajevskog biroa Associated Pressa (AP). Njeno „Pismo Ukrajini iz Sarajeva“, koje je napisano na početku ruske invazije na Ukrajinu, privuklo je pažnju vodećih međunarodnih medija.

Među najzanimljivijim susretima ukrajinskih kreativaca bio je onaj s Aleksandrom Hemonom, poznatim bosansko-američkim piscem i profesorom kreativnog pisanja na Univerzitetu Princeton, koji je rođen u Sarajevu od oca ukrajinskog porijekla i majke bosanske Srpkinje, a u posljednje vrijeme najčešće se spominje kao koscenarist za film „The Matrix Resurrections“.

Borba protiv dezinformacija

Ukrajinski novinari su takođe razgovarali o pitanjima koja se odnose na strano miješanje i manipulisanje informacijama (FIMI) i perspektivu medija o procesu pridruživanja Ukrajine Evropskoj uniji s Jasnom Lambert, šeficom Radne grupe za zapadni Balkan pri EEAS Stratcomu.

Projekat „Izvještavanje iz budućnosti“ predstavljen je 2. juna na Međunarodnom festivalu arsenala knjiga u Kijivu. Predviđeno je da radovi mladih ukrajinskih autora budu predstavljeni na sljedećem izdanju WARM festivala u Sarajevu u julu 2024. godine, kao i na drugim pridruženim festivalima i mrežama.