EU je na mednarodni ravni vodila in podpirala mirovna pogajanja po vsem svetu, da bi pomagala najti rešitve za mednarodne konflikte. Nekaj primerov:
Julija 2015 je bil po več letih diplomatskih prizadevanj pod vodstvom Evropske unije dosežen zgodovinski mednarodni sporazum o iranskem jedrskem programu. EU je skupaj s Kitajsko, Francijo, Nemčijo, Rusijo, Združenim kraljestvom in Združenimi državami Amerike posredovala pri sklenitvi sporazuma. Iran se je v celoti odpovedal iskanju, razvijanju in pridobivanju jedrskega orožja. EU zdaj predseduje odboru, ki nadzoruje izvajanje tega sporazuma.
Da bi se v Kolumbiji končala večdesetletna državljanska vojna, je EU podprla mirovna pogajanja med vlado in gibanjem FARC, in sicer tako da je imenovala posebnega mirovnega odposlanca, nekdanjega irskega ministra za zunanje zadeve Eamona Gilmorja.
EU je Maliju pomagala izkopati se iz globoke politične krize, tako da je sodelovala pri posredovanju za sklenitev malijskega mirovnega sporazuma, ki je bil podpisan junija 2015. S precejšnjo razvojno pomočjo pomaga tudi pri usposabljanju malijskih oboroženih sil v boju proti terorizmu. Gre za primer celovitega pristopa EU, ki uporablja vse instrumente – diplomatske, varnostne in finančne – skupaj z razvojnim sodelovanjem.
EU je s politično, praktično in gospodarsko podporo ključno prispevala k vzpostavljanju miru na Zahodnem Balkanu po jugoslovanskih vojnah. Eden od primerov je posredovanje EU pri dialogu med Srbijo in Kosovom, kar je aprila 2013 privedlo do prelomnega dogovora, ki se trenutno izvaja s podporo EU.