Na medzinárodnej úrovni EÚ viedla a podporovala mierové rozhovory po celom svete s cieľom uľahčiť riešenia konfliktov na celom svete, ako napríklad:
V júli 2015 sa po rokoch diplomatického úsilia pod vedením EÚ dosiahla historická medzinárodná dohoda o iránskom jadrovom programe. Túto dohodu sprostredkovala EÚ spoločne s Čínou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom, Spojeným kráľovstvom a Spojenými štátmi. Irán sa zaviazal, že za žiadnych okolností nebude vyvíjať, získavať ani si obstarávať jadrové zbrane. EÚ v súčasnosti predsedá výboru, ktorý dohliada na vykonávanie tejto dohody.
V Kolumbii podporuje EÚ mierové rozhovory medzi vládou a hnutím FARC s cieľom ukončiť desaťročia trvajúcu občiansku vojnu, a to prostredníctvom vymenovania osobitného mierového vyslanca – bývalého írskeho ministra zahraničných vecí Eamona Gilmora.
V Mali EÚ pomáha, aby sa táto krajina dostala z hlbokej politickej krízy, a to tým, že bola jedným zo sprostredkovateľov malijskej mierovej dohody, ktorá bola podpísaná v júni 2015. Pomáha aj pri výcviku malijských ozbrojených síl s cieľom bojovať proti terorizmu a poskytuje značnú rozvojovú pomoc. Ide o príklad komplexného prístupu EÚ, v rámci ktorého sa využívajú všetky jej nástroje – z oblasti diplomacie, bezpečnosti, financií a rozvojovej spolupráce.
EÚ od čias vojen v Juhoslávii zohrávala kľúčovú úlohu pri budovaní mieru na západnom Balkáne vzhľadom na to, že poskytovala politickú, praktickú a hospodársku podporu. Jedným z príkladov je dialóg medzi Srbskom a Kosovom sprostredkovaný Európskou úniou, ktorý v apríli 2013 viedol k prelomovej dohode, ktorá sa v súčasnosti s podporou EÚ vykonáva.