Az EU világszerte vezet és vezetett béketárgyalásokat, továbbá támogatja azokat annak érdekében, hogy az egész világon elősegítse a konfliktusok megoldását, így például:
2015 júliusában az EU által irányított többéves diplomáciai erőfeszítések nyomán történelmi jelentőségű nemzetközi megállapodás született az iráni nukleáris programról. Az EU mellett az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Franciaország, Kína, Németország és Oroszország is segítette a megállapodás sikeres megkötését. Irán vállalta, hogy semmilyen körülmények között nem fog nukleáris fegyverek előállítására vagy beszerzésére törekedni. Jelenleg az EU tölti be a megállapodás végrehajtását felügyelő bizottság elnöki tisztét.
Kolumbiát illetően az EU a korábbi ír külügyminiszternek, Eamon Gilmore-nak a kolumbiai békefolyamatért felelős különmegbízottként való kinevezése révén támogatja a kormány és a FARC mozgalom közötti béketárgyalásokat annak érdekében, hogy lezáruljon a több évtizedes polgárháború.
Ami Malit illeti, közvetítő tevékenységével az EU is hozzájárult a 2015 júniusában aláírt mali békemegállapodás létrejöttéhez, ezzel segítve az országot abban, hogy kilábaljon a mély politikai válságból. Az EU emellett a mali fegyveres erők terrorizmus elleni küzdelemre való kiképzésében is segít, továbbá jelentős fejlesztési támogatást nyújt az országnak. Ez jól példázza az EU átfogó megközelítését, azaz azt, hogy az EU minden létező – diplomáciai, biztonsági, pénzügyi és fejlesztési együttműködési – eszközét felhasználja e célokra.
Politikai, gyakorlati és gazdasági támogatása révén az EU a jugoszláv háborúk óta kulcsfontosságú szerepet játszik a nyugat-balkáni béke megteremtésében. Erre jó példa a Szerbia és Koszovó között az Európai Unió közvetítésével létrejött párbeszéd, amely mérföldkőnek számító megállapodáshoz vezetett 2013 áprilisában, és amelynek végrehajtása az EU segítségével jelenleg is zajlik.