Na međunarodnoj razini EU vodi i podupire mirovne pregovore u cijelom svijetu kako bi se olakšalo pronalaženje rješenja za sukobe diljem svijeta, kao primjerice:
Nakon višegodišnjih diplomatskih nastojanja koje je EU predvodio u srpnju 2015. postignut je povijesni međunarodni sporazum o iranskom nuklearnom programu. EU je zajedno s Kinom, Francuskom, Njemačkom, Rusijom, Ujedinjenom Kraljevinom i Sjedinjenim Američkim Državama posredovao u sklapanju sporazuma. Iran se obvezao da ni u kojim okolnostima neće tražiti, razvijati ili nabavljati nuklearno oružje. EU sada predsjeda odborom koji nadzire provedbu tog sporazuma.
U Kolumbiji EU podupire mirovne pregovore između vlade i pokreta FARC s ciljem okončanja građanskog rata koji traje desetljećima, tako što je imenovao posebnog mirovnog izaslanika, bivšeg irskog ministra vanjskih poslova Eamona Gilmorea.
U Maliju je EU pomogao toj zemlji da izađe iz duboke političke krize sudjelovanjem u posredovanju pri sklapanju mirovnog sporazuma za Mali koji je potpisan u lipnju 2015. EU pomaže i u obuci malijskih oružanih snaga u borbi protiv terorizma te pruža znatnu razvojnu pomoć. To je primjer sveobuhvatnog pristupa EU-a u okviru kojeg se upotrebljavaju svi njegovi instrumenti, odnosno diplomatski, sigurnosni i financijski te instrument razvojne suradnje.
Zahvaljujući njegovoj političkoj, praktičnoj i gospodarskoj potpori EU je imao ključnu ulogu u uspostavi mira na zapadnom Balkanu nakon rata u Jugoslaviji. Jedan je od primjera posredovanje Europske unije u dijalogu između Srbije i Kosova, što je dovelo do ključnog dogovora u travnju 2013. koji se trenutačno provodi uz potporu EU-a.