Rahvusvahelisel tasandil on EL juhtinud ja toetanud rahukõnelusi kogu maailmas, et hõlbustada lahenduste leidmist ülemaailmsetele konfliktidele. Järgnevalt on toodud mõned näited.
Pärast aastatepikkuseid ELi juhtimisel tehtud diplomaatilisi jõupingutusi jõuti 2015. aasta juulis ajaloolisele rahvusvahelisele kokkuleppele Iraani tuumaprogrammi suhtes. EL koos Ameerika Ühendriikide, Hiina, Prantsusmaa, Saksamaa, Venemaa ja Ühendkuningriigiga vahendas kokkuleppe sõlmimist. Iraan lubas, et ta mingil juhul ei püüa saada, ei arenda ega omanda tuumarelvi. Selle leppe rakendamise üle järelevalvet tegevat komiteed juhib nüüd EL.
Colombias toetab EL valitsuse ja FARCi liikumise vahelisi rahukõnelusi, et lõpetada aastakümneid kestnud kodusõda, nimetades ametisse rahusaadiku – endise Iirimaa välisministri Eamon Gilmore’i.
Malis on EL aidanud riigil väljuda sügavast poliitilisest kriisist, osaledes 2015. aasta juunis allkirjastatud Mali rahulepingu vahendamises. EL toetab ka Mali relvajõudude väljaõpet terrorismivastaseks võitluseks ja annab olulist arenguabi. See on näide ELi terviklikust lähenemisviisist, mille puhul EL kasutab kõiki tema käsutuses olevaid vahendeid – diplomaatilisi, julgeoleku-, finants- ja arengukoostöövahendeid.
EL on oma poliitilise, praktilise ja majandusliku toetuse kaudu etendanud olulist rolli rahu tagamisel Lääne-Balkani riikides alates Jugoslaavia sõdadest. Üks näide on Euroopa Liidu vahendatud dialoog Serbia ja Kosovo vahel, mis viis 2013. aasta aprillis märgilise tähtsusega kokkuleppeni, mida praegu rakendatakse ELi toetusel.