EU vede a podporuje po celém světě mírové rozhovory s cílem usnadnit řešení konfliktů:
V červenci 2015 bylo po letech diplomatického úsilí pod vedením EU dosaženo historické mezinárodní dohody o íránském jaderném programu. Dohodu zprostředkovala EU společně s Čínou, Francií, Německem, Ruskem, Spojeným královstvím a Spojenými státy. Írán se zavázal, že za žádných okolností nebude vyvíjet, získávat nebo si opatřovat jaderné zbraně. EU nyní předsedá výboru, který dohlíží na provádění této dohody.
V Kolumbii EU prostřednictvím jmenování zvláštního mírového vyslance – bývalého irského ministra zahraničních věcí Eamona Gilmora – podporuje mírové rozhovory mezi vládou a hnutím FARC, jejichž cílem je ukončit po desetiletí trvající občanskou válku.
EU působí i v Mali, kde jako jeden ze zprostředkovatelů malijské mírové dohody, která byla podepsána v červnu 2015, pomáhá zemi překonat hlubokou politickou krizi. Je nápomocna rovněž při výcviku malijských ozbrojených sil za účelem boje proti terorismu a poskytuje významnou rozvojovou pomoc. Jde o příklad komplexního přístupu EU, při němž jsou využívány všechny její nástroje – v oblasti diplomacie, bezpečnosti, financí a rozvojové spolupráce.
Prostřednictvím své politické, praktické a ekonomické podpory hrála EU od doby válek v Jugoslávii klíčovou úlohu při budování míru na západním Balkáně. Jedním z příkladů je dialog zprostředkovaný Evropskou unií mezi Srbskem a Kosovem, který vedl v dubnu 2013 k přelomové dohodě, jež je v současné době za podpory EU prováděna.