В международен план ЕС води и подкрепя мирни преговори по целия свят с цел улесняване на разрешаването на конфликти в различни части на света, например:
През юли 2015 г., благодарение на продължилите с години дипломатически усилия, предвождани от ЕС, беше постигнато историческо международно споразумение за ядрената програма на Иран. Споразумението беше договорено от ЕС заедно с Китай, Франция, Германия, Русия, Обединеното кралство и Съединените щати. Иран пое ангажимент, че при никакви обстоятелства никога няма да се стреми да получава, разработва или придобива ядрено оръжие. Понастоящем ЕС е председател на комитета, наблюдаващ изпълнението на това споразумение.
В Колумбия ЕС подкрепя мирните преговори между правителството и движението ФАРК (Революционни въоръжени сили на Колумбия), за да се сложи край на десетилетия гражданска война, като назначи специален пратеник за мира — бившия ирландски министър на външните работи Иймън Гилмор.
В Мали ЕС помага на страната да излезе от дълбоката политическа криза, като беше един от посредниците за подписването на мирното споразумение през юни 2015 г. Освен това ЕС подпомага обучението на въоръжените сили на Мали за борба с тероризма и предоставя значителна помощ за развитие. Това е пример за всеобхватния подход на ЕС, при който се използват всички негови инструменти — дипломация, сигурност, финансови инструменти и сътрудничество за развитие.
Чрез своята политическа, практическа и икономическа подкрепа ЕС изигра решаваща роля за изграждането на мира в Западните Балкани след войните в Югославия. Пример за това е диалогът с посредничеството на Европейския съюз между Сърбия и Косово, който доведе до повратно споразумение през април 2013 г., което понастоящем се изпълнява с подкрепата на ЕС.