European Union External Action

بیانیه فدریکا موگرینی، نماینده عالی اتحادیه اروپا، به مناسبت دهم دسامبر 2016، روز حقوق بشر

Bruxelles, 09/12/2016 - 09:20, UNIQUE ID: 161209_11
Statements on behalf of the EU

اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن روز دهم دسامبر را به عنوان روز حقوق بشر پاس می‌دارند. با گسترش چالش‌های اقصی نقاط جهان در اثر نابرابری و نقض حقوق بشر، و با ادامه تعارض‌ها در کشورهایی مانند سوریه، بیش از پیش بر ما واجب شده است که تلاش‌های خود را برای دفاع از حقوق تمام انسان‌ها دوچندان کنیم. به همین علت است که امسال با سازمان ملل متحد همصدا شده جهانیان را به دفاع از حقوق افراد بشر فراخوانده‌ایم.

هر یک از ما در قبال دفاع از این حقوق مسئولیت فردی خود را داریم. می‌توانیم از مدافعان حقوق بشر که در کشورهای بسیاری شجاعانه با تهدیدها و فشارهای فزاینده روبرو می‌شوند الهام بگیریم. اتحادیه اروپا مصمم به حمایت از این افراد و ترویج فضای جامعه مدنی است. مقام‌های اتحادیه اروپا در تمام سطوح طی ملاقات با مدافعان حقوق بشر، نظارت بر جلسات دادرسی این افراد، دیدار با آنها در حبس و بررسی پرونده‌های آنها با دولت‌های مختلف، به این امر می‌پردازند. در سال 2016، اتحادیه اروپا کمک‌های مالی خود را از طریق صندوق اضطراری EIDHR به بیش از 250 مدافع حقوق بشر و خانواده‌های آنها که به خاطر فعالیت‌های روزمره‌شان در معرض خطر هستند ارائه نموده است.

گرچه اقدام آحاد افراد ضروی است، لکن اتحادیه اروپا به عنوان یک بدنه واحد به ایفای نقش پیشگام خود در ترویج یک نظم جهانی مبتنی بر قوانین، با قرار دادن حقوق بشر در هسته آن، ادامه خواهد داد. استاوروس لامبرینیدیس، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور حقوق بشر، فعالانه مشغول ارتقای مجموعه سیاست‌های حقوق بشر اتحادیه اروپا در سراسر جهان است. در این اثنا، هیئت‌های نمایندگی اتحادیه اروپا نیز به طرز خستگی‌ناپذیری به امر دفاع از حقوق بشر در کشورهای میزبان خود فعالیت دارند. اتحادیه اروپا همچنان صدای مدافع حقوق بشر در محافل چندجانبه می‌باشد و در راستای حفظ حقوق بشر جهانی و نظارت بر رعایت آن، به حمایت کامل خود از نظام حقوق بشر سازمان ملل متحد ادامه می‌دهد.

در سالی که پیش روست، اتحادیه اروپا راهبرد جهانی سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا را در پیش خواهد گرفت؛ به موجب این راهبرد که در ماه ژوئن 2016 اتخاذ شد، خود را متعهد به ترویج رعایت حقوق بشر در داخل و خارج از اتحادیه اروپا می‌دانیم. به موجب این تعهد، می‌بایست بالاترین سطح حفظ حقوق بشر برای مهاجران و پناهجویان در تمام اقدامات اتحادیه اروپا در زمینه مهاجرت و توسعه ارائه شود. همچنین، پیشرفت برنامه اقدامات بلندپروازانه خود را در امر حقوق بشر و دموکراسی برای دوره ‎2015-2019‎ ارزیابی خواهیم کرد. و با همین سطح از اهمیت به تعهد خود برای مبارزه با شکنجه و سوء رفتار و حفظ حقوق کودکان ادامه خواهیم داد و در این راستا، رهنمودهای اتحادیه اروپا را مورد بازبینی قرار خواهیم داد و تأثیر سیاست‌های خود را در این مسائل بیش از پیش تقویت خواهیم کرد.

در این روز و در تمام روزهای این سال، اتحادیه اروپا در سراسر جهان در دفاع از حقوق بشر به پا خواهد ایستاد و از تمام افرادی که به این امر مشغولند همه‌جانبه حمایت خواهد کرد.

Editorial Sections:

Author