An official website of the European Union. See all European Institutions
An official website of the European Union. See all European Institutions
У своїй підтримці ЄС непохитно дотримується принципів територіальної цілісності та суверенітету України та вважає повне виконання Мінських угод основою стабільного політичного розв'язання конфлікту на сході країни. Від весни 2014 року ЄС збільшив свою підтримку економічним та політичним реформам в Україні.
Близькі партнери
Україна є пріоритетним партнером Європейського Союзу. Відносини між ЄС та Україною розвиваються також у контексті Східного партнерства. Між 2007 та 2011 роками відбулися переговори щодо Угоди про асоціацію, що включає в себе поглиблену та всеосяжну зону вільної торгівлі (ПВЗВТ) між ЄС та Україною. Угоду було підписано в два етапи: 21 березня та 27 червня 2014 року. Вона прийшла на зміну попереднім рамкам співпраці між Україною та ЄС. Угода про асоціацію є головним інструментом для наближення ЄС та України: вона сприяє розвитку глибших політичних відносин, міцніших економічних зв'язків та повазі до спільних цінностей.
Від 1 листопада 2014 року почали попередньо застосовуватися деякі частини Угоди про асоціацію. Це зміцнило співпрацю ЄС та України у питаннях прав людини, засадничих свобод та верховенства права; політичного діалогу та реформ, а також переміщення осіб. Це також посилило співпрацю в цілій низці сфер, зокрема сферах енергетики; довкілля; протидії змінам клімату; транспорту; фінансових послуг; державних фінансів, зокрема протидії шахрайству; сільського господарства та розвитку сільської місцевості; риболовства та морської політики; захисту прав споживачів та громадянського суспільства.
В липні 2017 року буде завершено процес ратифікації Угоди про асоціацію з боку ЄС та його країн-членів. Це дозволить Угоді набути чинності 1 вересня 2017 року.
1 вересня 2017 року Угода про асоціацію між ЄС та Україною повністю набула чинності. Угода про асоціацію включаючи Поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі (ПВЗВТ), є основним інструментом зближення України з ЄС. ПВЗВТ пропонує Україні основу для модернізації її торговельних відносин та економічного розвитку, шляхом відкриття ринків та узгодження законодавства, стандартів і регулювань у різних секторах. Це сприятиме тому, щоб ключові сектори української економіки відповідали стандартам ЄС.
ПВЗВТ застосовувалась на тимчасовій основі з 1 січня 2016 року, що є важливим етапом у двосторонніх торговельних відносинах та пропонує нові економічні можливості як для ЄС, так і для України. Українські підприємства отримують стабільний і передбачуваний преференційний доступ до найбільшого ринку в світі, з більш ніж 500 мільйонами споживачів. Підприємства ЄС отримують переваги від легшого доступу до українського ринку та будують нові відносини з українськими постачальниками та партнерами.
1 жовтня 2017 року набули чинності додаткові автономні торговельні преференції ЄС для України. Регулювання ЄС збільшує кількість сільськогосподарської продукції, яку Україна може експортувати до ЄС згідно з Угодою про Асоціацію, не сплачуючи митних зборів. Це також прискорює ліквідацію імпортних тарифів ЄС на декілька промислових товарів, як передбачено Угодою про Асоціацію.
В перших конкретних результатах реалізації ПВЗВТ вже можна переконатися: у першій половині 2017 року - згідно з даними Євростату - торгівля товарами між ЄС та Україною збільшилася на 23% і ЄС продовжує зміцнювати свою позицію як найбільшого торговельного партнера України, в цілому ЄС належить близько 40% загального експорту України.
Україна експортує до ЄС головним чином чорні метали та вироби з них, овочеві та мінеральні продукти, електромашини та побутова техніка, рослинні жири та масла. Основними товарами, що експортуються з ЄС в Україну є машини та техніка, продукти хімічної промисловості, транспортне обладнання, пластмаси, гума і вироби з неї та мінеральні продукти.
ЄС також є найбільшим іноземним інвестором в Україні, а набрання чинності ПВЗВТ повинно також сприяти збільшенню прямих іноземних інвестицій, оскільки вирішення таких проблем, як корупція, переслідування з боку податкових органів та інші питання, будуть спрямовані на покращення інвестиційного клімату в країні. Багато чого ще потрібно зробити у цій галузі, але перший прогрес вже висвітлюється у різних рейтингах, таких як "Ведення бізнесу" Світового банку.
Зовнішня торгівля є життєво важливою як для української економіки, так і для економіки ЄС з точки зору її розвитку та створення робочих місць, зниження цін, покращення якості товарів та послуг, та надання споживачам більшого вибору завдяки зростанню конкуренції, тощо.
ЄС та Україна продовжують працювати над тим, щоб забезпечити можливості та переваги для бізнесу ЄС та України в рамках ПВЗВТ.
Від весни 2014 року Україна стала на шлях амбітної програми реформ, націленої на стабілізацію своєї економіки та поліпшення життя своїх громадян. Україна та ЄС разом визначили програму реформ (так званий Порядок денний асоціації, який був востаннє оновлений у березні 2015 року) та разом слідкують за її поступом. Боротьба проти корупції, реформа судової влади, конституційна реформа та реформа виборчого законодавства, поліпшення бізнесового клімату та реформа державного управління, зокрема реформа децентралізації, є серед ключових у цьому порядку денному.
Окрім політичної підтримки, ЄС також виділив фінансову підтримку Україні. Вона складається з 12,8 мільярдів євро, що підтримуватимуть процес реформ протягом наступних кількох років.
Ці кошти, зокрема, передбачають:
Крім того, до кінця цього року буде ухвалено програму на 2017 рік в рамках Інструменту європейського сусідства на загальну суму в 200 мільйонів євро. Допомога надаватиметься у сферах енергоефективності, управління державними фінансами та для надання допомоги територіям східної України, підконтрольним українській владі.
В цій частині сайту організації громадянського суспільства (ОГС) можуть висловлювати свої погляди на майбутній розвиток стосунків між Україною та ЄС. Для цього організація має просто зареєструватися онлайн.
За допомогою цієї бази даних Представництво ЄС знатиме, хто є зацікавленим в різних аспектах політики, що сприятиме проведенню цільових консультацій в майбутньому. Оскільки база даних перебуватиме у відкритому доступі, це забезпечить прозорість внесків організацій.
Теми передбачають обговорення проектів політичних та оперативних документів, консультації з питань спеціальних ініціатив або визначення пріоритетних завдань у рамках програм, що становлять особливий інтерес для громадянського суспільства. Інформація про усі внески для індивідуальних консультацій доступна на веб-сайті. Комісія також публікує коментарі на веб-сайті, що дає нам можливість створювати продуктивний та корисний архів даних про взаємодію між Європейською Комісією та громадянським суспільством.
Представництво ЄС разом з країнами ЄС, а також на основі консультацій з громадянським суспільством та національними органами влади розробили Дорожню карту ЄС для взаємодії з громадянським суспільством в Україні. Дорожня карта визначає вісім довгострокових пріоритетів співробітництва та координації у цій сфері. Ці пріоритети охоплюють такі питання: сприятливе середовище, аналіз політики, законність, Угоду про Асоціацію, конфлікти, відповідальність, права людини, економічний розвиток та багато інших проблемних питань для ОГС.
Євросоюз відіграває провідну роль у реагуванні на гуманітарну кризу. Водночас гуманітарні потреби у східній Україні й досі залишаються великими: за підрахунками, такої допомоги потребує 3,8 млн. людей.
Європейський Союз та його країни-члени надавали фінансову підтримку найбільш незахищеним верствам населення. Загальна сума гуманітарної допомоги складає 222 млн. євро, з яких 88,1 млн. євро надав ЄС. Ці гроші забезпечують підтримку для найбільш уразливих верств населення, яких зачепив конфлікт на неконтрольованих Україною ділянках території та з обох боків лінії зіткнення. Допомога покриває найнеобхідніші потреби найменш захищених людей, незалежно від місця їхнього перебування. Мова йде про забезпечення умов проживання, медичну допомогу, надання необхідного захисту, продуктів харчування та непродовольчих товарів, забезпечення санітарних умов та іншої допомоги у надзвичайних ситуаціях. У разі дотримання належних умов, підтримка надається готівкою чи товарними купонами.
Окрім того, внесок ЄС у найшвидше відновлення нормальних умов життя та повернення миру сягає 177 млн. євро. Діяльність з відновлення нормальних умов життя охоплює ремонтні роботи; сприяння соціально-економічній інтеграції внутрішньо переміщених осіб та розбудову їхніх зв’язків зі спільнотами, які їх приймають; навчання щодо мінної безпеки; психологічну підтримку для спільнот, які постраждали від конфлікту.
Гуманітарна допомога надається через гуманітарні організації, які є партнерами Єврокомісії. Йдеться, зокрема, про Управління Верховного комісара ООН зі справ біженців, Офіс ООН з гуманітарної допомоги (OCHA), ЮНІСЕФ, Міжнародний комітет Червоного хреста, Médecins Du Monde та Save the Children. Також Єврокомісія надавала допомогу українським біженцям у Білорусі та Росії через спільноти Червоного хреста у цих країнах.