
Предложението за ЕМПМ е на върховния представител и има за цел да се създаде нов извънбюджетен фонд — фонд, който е извън рамките на многогодишния бюджет на Съюза — със средства в размер на 10,5 милиарда евро. ЕМПМ ще даде възможност за финансирането на оперативни действия в рамките на общата външна политика и политика на сигурност (ОВППС), отнасящи се до военната област и областта на отбраната. Той ще обедини съществуващи извънбюджетни механизми, а именно механизма Athena и Механизма за подкрепа на мира в Африка, посветени на въпросите на сигурността и отбраната, като ще преодолее техните пропуски и ограничения.
ЕМПМ има следните цели:
Повишаване на ефективността на операциите: ЕМПМ има за цел да финансира общите разходи за военните мисии и операции на ЕС по линия на общата политика за сигурност и отбрана (ОПСО). С него ще се гарантира, че е налице финансиране от ЕС на постоянна основа, като така се способства за бързото разполагане и се увеличи гъвкавостта. Досега по линия на механизма ATHENA относително малък дял — между 5 % и 10 % — от разходите за военни операции се покриват от общо финансиране. ЕМПМ предлага значително увеличение на общите разходи с цел да се гарантира по-голяма солидарност.
Подкрепа за партньорите: ЕМПМ ще даде на Съюза възможността да участва във финансирането на военни мироопазващи операции, ръководени от международни партньори, в глобален мащаб. Досега Механизмът за подкрепа на мира в Африка даваше възможност за финансиране единствено на мироопазващи операции, ръководени от африкански държави.
По-широкообхватни действия: Понастоящем ЕС разполага с ограничени възможности за участие във военни или отбранителни действия, като например действия за изграждането на капацитет, предоставянето на обучение, оборудване или инфраструктура. ЕМПМ ще спомага за изграждането на капацитета на въоръжените сили на държавите партньори с цел опазване на мира, предотвратяване на конфликти и справяне с предизвикателствата в областта на сигурността. Така например, в рамките на военните мисии на ЕС за обучение понякога партньорите не могат да се възползват в достатъчна степен от обучението, тъй като им липсват основно оборудване или съоръжения. ЕМПМ ще даде възможност на ЕС да предоставя широкообхватна помощ чрез интегрирани пакети, които могат да включват обучение, оборудване и други видове подкрепа. Това ще помогне да се даде възможност на партньорите сами да се справят с кризи и предизвикателства в областта на сигурността.
ЕМПМ ще покрива само разходите, които не могат да бъдат финансирани от бюджета на Съюза, тъй като се отнасят до военната област и областта на отбраната, съгласно посоченото в Договора за ЕС (член 41, параграф 2 от ДЕС). По този начин той ще спомогне да се осигурят максимално въздействие, ефективност и устойчивост на външните действия на ЕС в областта на мира и сигурността.
Чрез ЕМПМ ЕС ще може да постигне повече и да действа по-бързо, като използва военни и отбранителни средства, когато е необходимо.
ЕМПМ ще се финансира чрез вноски на държавите — членки на ЕС, въз основа на коефициент на разпределение по брутен национален доход. Предложеният максимален размер на средствата за механизма е 10,5 милиарда евро за период, съвпадащ със следващата многогодишна финансова рамка (МФР).
Чрез ЕМПМ ще се опростят и рационализират механизми за финансиране, които досега са съществували поотделно, по-специално механизмът ATHENA и Механизмът за подкрепа на мира в Африка, като същевременно се даде възможност за максимална гъвкавост и пълна заменяемост по отношение на средствата. Решенията за действията, финансирани чрез механизма, ще се вземат от Съвета, а контролът от страна на държавите членки ще се осигурява чрез управителен комитет.