European Union External Action

 

EEAS content

Депутати Європарламенту попереджають, що російські кампанії з дезінформації є головним джерелом дезінформації в Європі. Це також стосується Китаю, Ірану і Північної Кореї.

Європарламент рішуче засудив дедалі агресивніші дії Росії, Китаю, Ірану та Північної Кореї, «які прагнуть підірвати основи і принципи європейських демократій, а також суверенітет усіх країн Східного партнерства».

Зважаючи на останні зусилля ЄС щодо протидії ворожій пропаганді іззовні, депутати Європарламенту закликають держави-члени розглянути питання про розробку міцної нормативно-правової бази як на рівні ЄС, так і на міжнародному рівні для подолання гібридних загроз.

Відносини з Росією

У резолюції йдеться про намір «підвищити обізнаність про російські кампанії з дезінформації, оскільки це  – головне джерело дезінформації в Європі».  «За» ухвалення документу проголосували 489 євродепутатів, «проти» - 148, а утрималися – 30. Депутати Європарламенту закликають ЄС розширити East StratCom Task Force, створену в 2015 році, у повноцінну структуру в рамках Європейської служби зовнішніх дій з метою протистояння ворожій пропаганді Росії.

Притягнення до відповідальності провайдерів та визначення власності

Депутати Європарламенту закликають до законодавчого регулювання діяльності операторів соцмереж, месенджерів та операторів пошукових систем. Компанії, які не в змозі швидко видалити системні фейкові новини, мають бути притягнуті до відповідальності. Крім того, органи влади повинні мати можливість ідентифікувати та визначати місцезнаходження авторів та спонсорів представленого політичного контенту.

Захист виборів

Євродепутати рішуче засуджують втручання іззовні у вибори та референдуми. Державам-членам запропоновано внести зміни до виборчих законів. Це би дало їм можливість активно протидіяти загрозам, які виникають внаслідок кампаній з дезінформації, кібератак, кіберзлочинів і порушення свободи вираження поглядів під час голосування.

Держави-члени повинні підтримувати асоційовані з ЄС країни і Західні Балкани для забезпечення надійного захисту своїх виборчих процесів від злісної пропагандистської діяльності.

Під час голосування у вівторок,  12 березня, Європарламент також ухвалив законодавство про захист виборів до Європарламенту, які відбудуться у травні 2019 року, від зловживання даними. Євродепутати взяли до уваги  висновки щодо референдуму в Сполученому Королівстві та скандалу між Facebook  та Cambridge Analytica. Нові правила запроваджують фінансові санкції проти європейських політичних партій і фондів, які можуть навмисно зловживати персональними даними у своїх європейських виборчих кампаніях.

Пряма мова

«Дезінформація отруює серця і розум. Ми більше не можемо заперечувати той факт, що наші інституції та суспільства є ціллю ворожої пропаганди Кремля, яка, своєю чергою, є частиною більш широкої стратегії. На щастя, ми більш досвідчені, рішучі та єдині, щоб протистояти такій діяльності. Наша відповідь залежить від стійких суспільств, прозорих медіа та заохочення плюралізму, уникаючи цензури», – зазначила доповідачка Анна Ельжбета Фотига (Група європейських консерваторів і реформістів, Польща)

Довідкова інформація

У резолюції розглянуто подальша діяльність Європейської служби зовнішніх дій щодо останньої резолюції Європарламенту під назвою «Стратегічні комунікації ЄС як протидія пропаганді третіх сторін», яку ухвалили 23 листопада 2016 року.

Подальша інформація

Ухвалений текст буде доступний тут (12.03.2019)

Дивіться відеозапис дискусії

Доповідачка Анна Ельжбета Фотига (Група європейських консерваторів і реформістів, Польща)

Інтерв'ю з доповідачкою

Запитання та відповіді про East StratCom Task Force

Захист персональних даних у контексті виборів до Європейського Парламенту

Резолюція Європарламенту «Стратегічні комунікації ЄС як протидія пропаганді третіх сторін» (23.11.2016)

Процедурний документ

Мультимедійний центр Європарламенту: безкоштовні фотографії, відео та аудіо матеріали

Редакторські розділи: