
Az Európai Békekeret a főképviselő javaslata egy új, az Unió többéves költségvetésén kívüli alap létrehozására 10,5 milliárd euró összegben. Lehetővé teszi a közös kül- és biztonságpolitika (KKBP) keretébe tartozó katonai vagy védelmi vonatkozású operatív tevékenységek finanszírozását. Egységesíti az olyan meglévő, költségvetésen kívüli biztonsági és védelmi célú mechanizmusokat, mint az Athéné mechanizmus vagy az Afrikai Békekeret, miközben orvosolja azok hiányosságait és korlátait.
Az Európai Békekeret céljai a következők:
A műveleti hatékonyság növelése: az Európai Békekeret célja a katonai jellegű közös uniós biztonság- és védelempolitikai (KBVP) missziók és műveletek közös költségeinek finanszírozása. A Békekeret biztosítja az uniós finanszírozás állandó rendelkezésre állását, és ezzel megkönnyíti a gyors bevetést, illetve fokozza a rugalmasságot. Jelenleg az Athéné mechanizmus révén a katonai műveletek költségeinek viszonylag kis hányadát – 5%–10%-át – fedezik közös források. Az Európai Békekeret révén a Bizottság a szolidaritás fokozása érdekében a közös költségek jelentős megemelését javasolja.
A partnerek támogatása: az Európai Békekeret lehetővé teszi, hogy az Unió hozzájáruljon a nemzetközi partnerek által irányított globális szintű katonai béketámogató műveletek finanszírozására. Mindeddig az Afrikai Békekeret csak az afrikai irányítású béketámogató műveletek finanszírozását tette lehetővé.
Átfogóbb intézkedések végrehajtása: Az EU jelenleg csak korlátozott mértékben képes a katonai vagy védelmi intézkedésekben való részvételre, mint például a kapacitásépítésre, valamint képzés, felszerelés vagy infrastruktúra biztosítására. Az Európai Békekeret a béke megőrzése, a konfliktusok megelőzése és a biztonsági kihívások kezelése érdekében segíteni fogja a partnerországok fegyveres erőinek kapacitásépítését. Az uniós katonai kiképzőmissziók például időnként kénytelenek azzal szembesülni, hogy a partnerek nem tudják teljes mértékben hasznosítani a képzésen tanultakat, mert még a legalapvetőbb felszereléseik vagy létesítményeik is hiányoznak. Az Európai Békekeret lehetővé teszi, hogy az EU átfogó támogatást nyújtson olyan integrált intézkedéscsomagok révén, amelyek magukban foglalhatják a képzést, a felszereléseket és a támogatás egyéb eszközeit. Ez elő fogja segíteni, hogy a partnerek maguk oldhassák meg a válságokat és a biztonsági kihívásokat.
Az Európai Békekeret az uniós szerződések értelmében csak olyan kiadásokat fedez, amelyek operatív katonai vagy védelmi vonatkozásaik miatt az uniós költségvetésből nem fedezhetők (az EUSZ 41. cikkének (2) bekezdése). A Békekeret hozzájárul tehát a békére és biztonságra irányuló uniós külső fellépések hatásának, hatékonyságának és fenntarthatóságának maximalizálásához.
Az Európai Békekeretnek köszönhetően az EU többet tud tenni, és gyorsabban tud cselekedni azáltal, hogy szükség esetén katonai és védelmi eszközöket vet be.
Az Európai Békekeret finanszírozása az uniós tagállamok hozzájárulásaiból, a bruttó nemzeti jövedelemhez kötött elosztási kulcs alapján történik majd. A Békekeret forrásainak javasolt felső határa a következő többéves pénzügyi keret (TPK) időszakában 10,5 milliárd EUR.
Az Európai Békekeret egyszerűsíti és észszerűsíti a különféle korábbi finanszírozási rendszereket, különösen az Athéné mechanizmust és az Afrikai Békekeretet, miközben maximális rugalmasságot és teljes felcserélhetőséget tesz lehetővé. Az eszközből finanszírozott intézkedésekről a Tanács határoz, a tagállamok ellenőrzését pedig irányítóbizottság biztosítja.