Представництво Європейського Союзу в Україні

Жозеп Боррель: Україна має продовжувати реформи

Brussels, 24/09/2020 - 14:55, UNIQUE ID: 200924_15
Press releases

English version is below:

Жозеп Боррель: Україна має продовжувати реформи

У вівторок я вперше відвідав Україну з часу обрання на посаду Високого представника ЄС. Наразі тиша на лінії фронту на сході України зберігається вже майже два місяці – і це найдовший період, відколи розпочалася війна. З 2014 року Європейський Союз залишається найпотужнішим партнером України. Ми продовжимо надавати підтримку. Водночас вона пов’язана із нагальною потребою зміцнення верховенства права і посилення боротьби проти корупції.

Через пандемію COVID-19 цей візит відбувся набагато пізніше, аніж мав би. Безсумнівно, з часу Революції Гідності на Майдані у 2014 році та початку конфлікту на сході країни, Україна залишалася основним питанням порядку денного Євросоюзу. Я зустрівся з Президентом Володимиром Зеленським, а також з міністрами оборони і закордонних справ. Також я провів зустрічі з головою Комітету Верховної Ради з антикорупційної політики та представниками антикорупційних неурядових організацій. Окрім того, я спілкувався з представниками ОБСЄ в Україні та відвідав Консультативну місію ЄС (EUAM), понад 300 українських і європейських співробітників якої допомагають Україні модернізувати її правоохоронні органи.

Мої відвідини Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції Гідності та Стіни пам’яті полеглих за Україну дозволили мені глибоко відчути те, через що довелося пройти українцям.

Найбільш зворушливою частиною моєї поїздки стали відвідини меморіального комплексу на Майдані, присвяченому Небесній Сотні – людям, яких було вбито снайперами поблизу Майдану Незалежності у лютому 2014 року. У наступні дні Росія вторглася на територію України та незаконно окупувала Крим. Також я відвідав меморіальний комплекс «Зала пам’яті» на території Міністерства оборони та Стіну пам’яті полеглих за Україну – стіну монастиря, за якою під час революції 2013-2014 років переховувалися протестувальники. З часом на стіні почали розміщувати фотографії полеглих солдатів, відтак її було перетворено на меморіал. Війна на сході України забрала 13 тисяч життів і змусила 2,4 мільйона людей залишити свої домівки. Ці відвідини дозволили мені глибоко відчути те, через що пройшли українці.

Євросоюз: найпотужніший і найнадійніший партнер України

Від початку боротьби ЄС підтримував Україну як її найпотужніший та найнадійніший партнер у сферах економічної інтеграції, підтримки процесу реформ та захисту суверенітету і територіальної цілісності України. Укладена у 2014 році Угода про асоціацію між Євросоюзом і Україною є найбільш всеосяжною угодою, що її ЄС має з будь-якою країною з-поза його меж. Відтоді Україна отримала від Євросоюзу 14 мільярдів євро, що є безпрецедентним рівнем підтримки. З 2007 року Європейський інвестиційний банк профінансував 43 проєкти в Україні на суму у 6,45 мільярдів євро. Разом зі згаданою вище Консультативною місією ЄС (EUAM) в країні також працює Місія ЄС з прикордонної допомоги Молдові та Україні (EUBAM). Її мета – гармонізувати прикордонний контроль та митні процедури відповідно до тих, що діють у країнах-членах Євросоюзу.

На нас чекає багато спільної роботи

Водночас має бути зроблено багато роботи разом, аби повністю скористатися перевагами співпраці у рамках Угоди про асоціацію та глибокої та всеохопної зони вільної торгівлі. Найкращий спосіб підтримати Україну для нас – це допомогти у реформуванні країни. Але лише українці власноруч можуть втілити ці реформи. Найкращим способом стабілізувати наш регіон сусідства є стабільна, заможна і демократична Україна.

Останніми місяцями криза, спричинена COVID-19, погіршила соціально-економічну ситуацію в Україні, як і будь-де в інших країнах світу. У другому кварталі поточного року ВВП України впав на 11,4%. У вересні в країні було зафіксовано найвищі показники захворюваності на коронавірус, які перевищують 3000 тисячі випадків на добу. Якщо такий темп зараження продовжиться, місця у лікарнях будуть швидко переповнені. Євросоюз і його країни-члени допомагають Україні боротися з цією кризою, виділивши понад 190 мільйонів євро через ініціативу «Команда Європа» (Team Europe).

Обрання Володимира Зеленського Президентом у квітні 2019 року було знаком рішучої готовності українців боротися проти корупції та послабити владу олігархів у країні.

Однак не всі чинні труднощі в Україні пов'язані з COVID-19. Обрання Володимира Зеленського Президентом у квітні 2019 року було знаком рішучої готовності українців боротися проти корупції та послабити владу олігархів у країні. Його перші місяці на посаді характеризувалися «турборежимом», коли Парламент швидко ухвалював реформи, які довго буксували на місці.

Проте, на думку багатьох оглядачів, останнім часом темпи реформ сповільнились, зокрема виконання зобов'язань в рамках Угоди про асоціацію. Зміна уряду на початку березня та звільнення реформаторів стали тривожними сигналами щодо готовності протистояти корупційним інтересам. Попри це, Президент Зеленський продовжує залишатись джерелом надії: громадяни все ще очікують, що він втілить свої обіцянки щодо реформ та змін, з огляду на які він був обраний. У травні він продемонстрував лідерство у просуванні двох важливих і складних реформ, а саме земельної реформи та банківського закону.

Смілива робота антикорупційних неурядових організацій

Під час мого візиту мене також вразила мужня робота ГО «Центр протидії корупції» (ЦПК). Ці сміливі громадяни йдуть на особистий ризик у боротьбі проти корупції. Віталій Шабунін, керівник ЦПК, розповів мені про те, як у липні спалили його будинок. Слід ретельно розслідувати такі напади. Нам також прикро, що досі не було відкрито кримінальне провадження у справі ПриватБанку щодо шахрайства на суму у понад 5 мільярдів доларів. Олігархи досі зберігають значний вплив. Наприклад, вони володіють більшістю національних телеканалів. Свобода інформації є киснем демократії, а незалежні медіа мають вирішальне значення в зусиллях України щодо забезпечення стійкого інформаційного простору та активного громадянського суспільства.

Я наполягав, зокрема, на необхідності забезпечення прозорого та деполітизованого процесу відбору до антикорупційних інституцій, що ґрунтується на заслугах.

У липні ми підписали з Україною Меморандум про взаєморозуміння щодо нової програми макрофінансової допомоги (МФД) обсягом у 1,2 мільярди євро. Я нагадав Президентові Зеленському, що цей Меморандум містить умови, які стосуються насамперед зміцнення верховенства права та антикорупційних реформ. Я наполягав, зокрема, на необхідності забезпечення прозорого та деполітизованого процесу відбору до антикорупційних інституцій, що ґрунтується на заслугах.

Зусилля Президента Зеленського з налагодження спілкування з громадянами зі сходу країни та перезапуску впровадження Мінських домовленостей здобули загальне схвальне визнання

Що стосується конфлікту на сході України та відносин з Росією, прагненням Президента Зеленського була зміна динаміки. Йому вдалося отримати схвалення широкого загалу за налагодження діалогу з жителями сходу України, включаючи жителів непідконтрольних українській владі територій, а також за його кроки, спрямовані на перезапуск впровадження Мінських домовленостей. Однак через дев'ять місяців після Паризького саміту, який відбувся в грудні минулого року, прогрес залишається обмеженим.

Безпрецедентне припинення вогню

Нова домовленість про припинення вогню справді була досягнута, і воно фактично триває з 27 липня. Це безпрецедентний розвиток подій. Однак позитивну динаміку переговорів створити не вдалося, а пандемія погіршила ситуацію на місцях. Фактичне закриття лінії розмежування на сході України ускладнює зусилля щодо примирення та можливої ​​реінтеграції.

Я вкотре підтвердив підтримку суверенітету та територіальної цілісності України Європейським Союзом і, зокрема, наше подальше невизнання незаконної анексії Криму.

Я вкотре підтвердив підтримку з боку Євросоюзу суверенітету та територіальної цілісності України і, зокрема, наше подальше невизнання незаконної анексії Криму. Я також підкреслив позитивну роль України у прояві гнучкості та позитивного ставлення. Росія повинна відповісти взаємністю і залишатися учасницею процесів в рамках Мінських домовленостей.

Цей короткий візит до України cпонукав мене взяти на себе ще більше зобов'язання зробити все можливе протягом мого перебування на посаді для того, аби підтримка Євросоюзу могла призвести до значних змін на краще для населення України та перспектив миру в регіоні.

***

Ukraine: reforms must continue

22/09/2020 - On Tuesday, I was in Ukraine for my first visit as High Representative. The frontline in eastern Ukraine has been calm for almost two months now, the longest period since the war started. Since 2014, the EU has been the strongest partner of Ukraine. Our support will continue but is also linked to the urgent need to enhance the rule of law and develop the fight against corruption.

Due to the Covid-19 pandemic, this visit came much later than intended: undoubtedly, Ukraine has been at the top of the EU agenda since the Maidan “Revolution of Dignity” in 2014 and the conflict in the east. I met President Volodymyr Zelenskyy and the Ukrainian Ministers of Defence and of Foreign Affairs. I also met the Head of the Rada anti-corruption committee and representatives of an anti-corruption NGO. Finally, I discussed with the representatives of the Organisation for Security and Cooperation in Europe (OSCE) in the country and visited the European Union Advisory Mission (EUAM) that helps Ukraine modernise law enforcement with over 300 Ukrainian and European staff members.

My visits to the Maidan Memorial and to the Wall of Remembrance gave me a profound sense of what Ukrainians have gone through.

The most touching part of this trip was my visit to the Maidan Memorial dedicated to the “heavenly hundred” who lost their lives, murdered by snipers near Maidan square on February 2014. In the following days, Russia invaded and illegally occupied Crimea. I also paid a visit at the Ministry of Defence memorial and to the Wall of Remembrance, the wall of the monastery where protestors took refuge during the 2013-14 revolution, since converted into a memorial by adding pictures of fallen soldiers. The war in eastern Ukraine has claimed 13 thousand lives and forced 2.4 million people out of their homes. These visits gave me a profound sense of what Ukrainians have gone through.

EU: the strongest and most reliable partner of Ukraine

Since the beginning of this fight, the EU stood by Ukraine, as its strongest and most reliable partner, in terms of economic integration, support for the reform processes, and defence of Ukraine’s sovereignty and territorial integrity. The EU-Ukraine Association Agreement, concluded in 2014, is the most comprehensive one that the EU has with any another third country. Since then, Ukraine has received from the EU €14 billion, an unprecedented level of support. Since 2007, the European Investment Bank has financed 43 projects in Ukraine for € 6.45 billion. And in addition to the already mentioned EUAM, the European Union Border Assistance Mission (EUBAM) works with Ukraine to harmonise border control and customs procedures with those in EU Member States.

Plenty of work to be done together

There is, however, still plenty of work to be done together to fully reap the benefits of that cooperation within the framework of the Association Agreement and the Deep and Comprehensive Free Trade Area. The best way for us to support Ukraine is to help reforming the country. But only the Ukrainians themselves can implement those reforms. A stable, prosperous and democratic Ukraine is the best way to stabilise our neighborhood.

In recent months, the COVID-19 crisis has worsened the socio-economic situation in Ukraine as it has done elsewhere. Ukraine’s GDP dropped by 11.4% in the second quarter of 2020 and in September, the country recorded its highest average COVID-19 cases, surpassing 3000 new daily cases. If the pace of the new infections continues, hospitals could be quickly overwhelmed. To face this crisis, the EU with its Member States are helping Ukraine with more than €190 million through the “Team Europe” initiative.

President Zelenskyy’s election in April 2019 was a sign of the strong willingness of the Ukrainians to fight corruption and to loosen the oligarchs' grip on the country

However, not all of Ukraine’s actual difficulties are related to COVID-19. President Zelenskyy’s election in April 2019 was a sign of the strong willingness of the Ukrainians to fight corruption and to loosen the oligarchs' grip on the country. His first months in office were characterised by a “turbo regime” with the Parliament quickly adopting long-stalled reforms.

However, according to many observers, the pace of reforms has slowed down recently, including on the implementation of the Association Agreement commitments. The government reshuffle in early March and the dismissals of reformist figures sent worrying signals over the readiness to resist vested interests. This being said, President Zelenskyy continues to be a source of hope: citizens still expect him to deliver on reforms and promises of change for which he was elected. And still this May, he demonstrated leadership in pushing ahead with two crucial and difficult reforms, i.e. land reform and a banking resolution law. 

The courageous work of anti-corruption NGOs

During my visit, I was also impressed by the courageous work of the NGO Anticorruption Action Center (ANTAC). These brave citizens take personal risks in their fight against corruption. Vitaliy Shabunin, the head of ANTAC, told me about when his house was burnt down last July. Such attacks must be thoroughly investigated. We also regret that there is still no criminal prosecution in the PrivatBank case regarding a fraud of more than $5 billion. And oligarchs still maintain significant influence. For example, they own most national TV channels. Freedom of information is the oxygen of democracy and independent media are crucial in Ukraine’s efforts to secure a resilient information space, and a vibrant civil society.

I insisted in particular on the necessity to ensure transparent, merit-based and de-politicised selection processes for the anti-corruption authorities.

Last July, we signed with Ukraine a Memorandum of Understanding (MoU) on a new macro-financial assistance (MFA) programme for an amount of €1.2 billion. I reminded President Zelenskyy that there were conditions attached to this MoU, above all concerning the enhancement of the rule of law and anti-corruption reforms. I insisted in particular on the necessity to ensure transparent, merit-based and de-politicised selection processes for the anti-corruption authorities.

President Zelenskyy won general praise for his outreach to the people in the east and his moves to help relaunch the implementation of the Minsk Agreements.

Regarding the conflict in eastern Ukraine and relations with Russia, President Zelenskyy’s ambition was to change the dynamics. He won general praise for his outreach to the people in the east, including in the non-government controlled areas, and his moves to help relaunch the implementation of the Minsk Agreements. However, progress remains still limited nine months after the Paris Summit last December.

An unprecedented ceasefire

A new ceasefire has indeed been agreed and is effectively observed since 27 July. This is unprecedented. It failed, however, to create a positive dynamic in the negotiations and the pandemic has worsened the situation on the ground. The de-facto closure of the Line of Contact in eastern Ukraine, makes efforts for reconciliation and possible reintegration more difficult.

I reaffirmed EU support to Ukraine’s sovereignty and territorial integrity and in particular our continued non-recognition of the illegal annexation of Crimea

I reaffirmed EU support to Ukraine’s sovereignty and territorial integrity – and in particular our continued non-recognition of the illegal annexation of Crimea - and stressed the positive role of Ukraine in displaying flexibility and a forthcoming attitude. Russia needs to reciprocate and remain party to the Minsk Agreements processes.

This short visit to Ukraine made me even more committed to do everything possible during my mandate to ensure that EU support can lead to a significant improvement for the Ukrainian population and for the prospects for peace in the region.

 

Редакторські розділи:

Автор