Представництво Європейського Союзу в Україні

Промова Високої представниці/Віцепрезидентки Федеріки Моґеріні під час пленарних дебатів у Європейському Парламенті щодо ситуації в Україні

Kyiv, 10/10/2019 - 14:03, UNIQUE ID: 191010_28
Statements by the HR/VP

Протягом цих п’яти років громадяни України закликали до змін у своїй країні. Я кажу п’ять років, адже коли я розпочала свій мандат Україна була чи не єдиним питанням на нашому порядку денному, який стосується зовнішньої політики. В певному сенсі мене хвилює, що увага до цієї теми згасає, немов проблеми зникають. Я вкрай вдячна Європейському Парламенту за те, що він вніс це питання до свого порядку денного. Також його розглянуть під час зустрічі Ради міністрів ЄС із закордонних справ, яка відбудеться наступного понеділка, – саме через те, що я хочу бути певна, що увага до ситуації в Україні не зменшується.

 

Протягом цих п’яти років громадяни України закликали до змін у своїй країні. Вони працювали над змінами у своїй країні. Вони наполягали на реформах, що поліпшать їхні життя – з більшою прозорістю, чесністю та без корупції. Вони вимагали повного суверенітету країни, що є вільною від війни та зовнішнього втручання. Також вони прагнули міцного й тісного партнерства з Європейським Союзом. Вони не тільки прагнули цього, але й також працювали заради цього.

 

Від часу наших перших дебатів щодо України, які відбулися п’ять років тому, країна пройшла довгий шлях. Це стало можливим насамперед завдяки рішучості українських громадян, їхній постійній роботі заради кращої країни.

 

Протягом усіх цих років Європейський Союз завжди був на боці українського народу.

Після 2014 року ми зібрали для України найбільший пакет допомоги за всю історію Європейського Союзу – на загальну суму у понад 15 мільярдів євро. Ми інвестували в Україну більше, аніж у будь-яку іншу країну в світі. І жоден інший партнер не інвестував в Україну стільки, як це зробили ми.

 

Наша Угода про асоціацію, що вже набула чинності, є найбільш амбітною угодою, що її Європейський Союз коли-небудь розробляв з будь-яким партнером. Вона вже принесла потужні зростання – зокрема, на майже 50% у нашій торгівлі.   

 

Наша підтримка й наша співпраця чинять відчутний вплив.

 

Ми підтримали створення тисячі нових робочих місць та сприяли – за допомогою децентралізації –  у забезпеченні кращої якості надання послуг для громадян.

 

Ми супроводжували проведення реформи безпекового сектору.

 

Два роки тому, завдяки візовій лібералізації, ми зробили подорожі для українців до Європейського Союзу легшими.

 

Я завжди вважала: найкраще, що ми можемо зробити для народу України, це бути поруч з ним, супроводжувати цей пошук змін, пошук реформ і цю роботу, яку вони зробили власноруч, аби кардинально змінити свою країну і надати нашу повну підтримку цим змінам.

 

І я вірю, що український народ розуміє, цінує і дуже добре знає, наскільки ми зблизилися за ці роки.

Після виборів Президент України Володимир Зеленський обрав Брюссель у якості свого першого закордонного візиту на новій посаді; також він приймав саміт між Україною та ЄС, що відбувся у липні в Києві, – для мене було за честь взяти участь у чудовій зустрічі, яку ми провели. Два тижні тому в Нью-Йорку я зустрілася з міністром закордонних справ України Вадимом Пристайком; також він буде з нами на зустрічі Ради міністрів ЄС із закордонних справ, що відбудеться у понеділок в Люксембурзі. Дуже просте послання, яке для мене – і, гадаю, для нас обох – честь донести під час зустрічі у понеділок полягає у такому: Європейський Союз та Україна ще ніколи не були настільки близькими одне до одного. Це щось, що ми говоримо про інших партнерів, але стосовно України – якщо ви погляните на п’ять років тому – це абсолютно не те, що має сприйматися як належне. Я вважаю, що це досягнення, яке ми можемо відзначити разом.

 

Новий уряд взяв за основу сміливий підхід до реформ. Очікування суспільної думки є вкрай високими. Кількість законодавчих актів, що їх було ухвалено від цього літа, є безпрецедентним. І ми готові та прагнемо підтримувати новий український уряд у гарантуванні того, що ця хвиля законодавства буде по-справжньому перекладена у практичну площину.

 

Наприклад, ми готові працювати з урядом, який прагне переглянути певні реформи у сфері судової діяльності. Громадяни України очікують побачити перші результати цього поштовху, який має зробити їхню країну більш прозорою та справедливою для всіх.

 

Іншою вкрай важливою сферою залишається боротьба проти корупції. Окрім того, важливим є поліпшення бізнесового та інвестиційного клімату, а також боротьба з олігархічними структурами. Це потрібно для розкриття економічного потенціалу України і, так би мовити, для того, аби мати здорове середовище у країні загалом.

 

Також ми й надалі залучені у реформу енергетичного сектору. У зв’язку з цим ми очікуємо на відділення транспортування газу від виробництва і постачання, що має відбутися до кінця поточного року. Окрім того, ми працюємо з Україною та Росією за допомогою нашого діалогу задля укладання нового контракту з транзиту газу.

 

Вкрай важливо скористатися чинним імпульсом у найкращий з можливих способів – шануючи демократичні процедури та у постійних консультаціях з дієвим громадянським суспільством країни.

Завдяки цим реформам і нашій конкретній підтримці цих реформ – від створення Вищого антикорупційного суду до реформи безпекового сектору – Україна наразі є більш сильною країною, ніж вона була п’ять років тому. І це добре видно сьогодні.   

 

Сила та стійкість до загроз наших сусідів – засадничий інтерес Європейського Союзу. Водночас ми ніколи не повинні забувати, що Україна й досі потерпає від порушення суверенітету та територіальної цілісності. Крим – це Україна, Донбас – це Україна. Європейський Союз і надалі зберігатиме свою позицію у найбільш безкомпромісний та солідарний спосіб.

 

Протягом років ми не припиняли працювати на шляху до повного виконання Мінських домовленостей. Нам завжди вдавалося зберігати свою єдність щодо цього. Я вам можу сказати, що п’ять років тому було багато тих, хто розраховував на протилежне: спочатку на те, що така єдність неможлива, а згодом – що ми не зможемо її зберегти.

 

Нам завжди вдавалося зберігати таку єдність стосовно України і я пишаюся цим, адже це було і досі залишається правильним рішенням. І я впевнена: ми продовжимо зберігати нашу єдність найближчими роками.

 

Останніми тижнями ми стали свідками важливих подій, що стосуються Нормандського формату та Тристоронньої контактної групи. Результат зустрічі Тристоронньої контактної групи, яка відбулася 1 жовтня в Мінську, щодо так званої «Формули Штайнмаєра» – це крок, який, сподіваємось, здатен прокласти шлях до певного прогресу у напрямі до повного виконання Мінських домовленостей усіма сторонами.

 

Очевидно, що Мінські домовленості залишаються ключовими для досягнення довготривалого мирного вирішення конфлікту на сході України, припинення бойових дій та страждань значної кількості людей. Важливо підтримувати прогрес у розведенні військ та будівництві мосту в Станиці Луганській. І нам потрібне довгострокове припинення вогню для досягнення кінцевої мети – відновлення контролю України над усією її територією.

 

Ми ніколи не припиняли підтримувати роботу Нормандського формату, Тристоронньої контактної групи та ОБСЄ. І ми продовжуватимемо це робити до повного відновлення суверенітету та територіальної цілісності України.

 

Наразі ж ми вітаємо нещодавній обмін утримуваними особами між Україною та Росією. Обмін стосувався екіпажу українських кораблів, захоплених Росією минулого листопада у Керченській протоці, – цей інцидент ми обговорювали у Парламенті кілька разів; також йдеться про Олега Сенцова, якого ви нагородили премією імені Сахарова. Це – хороші новини, і ми завжди заохочуватимемо будь-які кроки, які можуть наблизити нас до вирішення ситуації.  

 

Ми продовжуємо закликати Росію звільнити усіх незаконно утримуваних українців та забезпечити вільний прохід через Керченську протоку згідно з міжнародним правом. Ми також інвестуємо в інфраструктуру та безпеку південно-східних регіонів України, що були уражені через ситуацію в Керченській протоці.

 

Ми ніколи не повинні забувати або недооцінювати ті величезні виклики, з якими зіштовхнулася Україна. Водночас ми продовжуємо вірити у величезний потенціал України та її народу й інвестувати в це.

 

Після п’яти років роботи я пишаюся тим прогресом, який ми разом досягли протягом цих років за надто складних обставин. І я впевнена, що – за підтримки Парламенту – ми й надалі залишатимемося на боці України, як її найближчий друг.

Дякую!

 

****

Speech by High Representative/Vice-President Federica Mogherini at the European Parliament plenary debate on the situation in Ukraine

 

In these five years, the citizens of Ukraine have been calling for change in their country. I say five years, because when I started Ukraine was almost the only issue on our foreign policy agenda. In one sense I am worried that this is slipping away, as if problems were disappearing. I am grateful to the European Parliament for putting this issue on the agenda. It will be also on the agenda of the Foreign Affairs Council next Monday, exactly because I want to make sure that the attention does not get lower at this moment on the situation in Ukraine. 

The citizens of Ukraine have been calling for change in their country in these five years. They have been working for change in their country. They have asked for reforms that would improve their lives, with more transparency, more honesty and no corruption. They have asked for a fully sovereign country, free from war and from foreign interference. And they have asked for a strong and close partnership with the European Union. They have not only asked for this, they have also worked for it.

Since our first debate on Ukraine five years ago, Ukraine has come a very long way. This has been possible first and foremost thanks to the determination of the citizens of Ukraine, their constant work for a better country.

Throughout these years, the European Union has always stood at the side of the Ukrainian people.

After 2014 we have put together for Ukraine the biggest support package in the history of the European Union – worth over 15 billion euros. We have invested more in Ukraine than in any other country in the world. And no other partner has invested in Ukraine as much as we have done.

Our Association Agreement – which has now entered into force – is the most ambitious agreement that the European Union has ever developed with any partner. And it has already delivered an impressive increase, for instance, in our trade by almost 50 per cent.

Our support and our cooperation are having a very tangible impact.

We have supported the creation of thousands of new jobs and helped deliver, through decentralisation, higher quality services for the citizens.

We have accompanied the reform of the security sector.

And two years ago, we made travelling to the European Union easier for the people of Ukraine, thanks to visa liberalisation.

I have always believed that the best we could do for the people of Ukraine was to be there for them, was to accompany this quest for change and this quest for reform and this work that they have done themselves to change their country profoundly and to give our full support to this change.

And I believe that the people of Ukraine understand and appreciate and know very well how close we have become in these years.

After his election, President [of Ukraine, Volodymyr] Zelenskyy chose Brussels as the destination of his first foreign trip, and he hosted the EU-Ukraine Summit in Kyiv in July - I was honoured to be there for an excellent meeting that we had. I met Foreign Minister [of Ukraine, Vadym] Prystaiko two weeks ago in New York and he will be with us at the Foreign Affairs Council on Monday in Luxembourg. The very simple message that I – and I would say that both of us - are proud to pass on Monday is this: the European Union and Ukraine have never been closer. This is something we say about other partners, but for Ukraine - if you look at five years ago - this was definitely not to be taken for granted. I believe this is an achievement that we can celebrate together. 


The new government has taken a bold approach to reforms. Expectations in public opinion are very high. The number of legislative acts adopted since this summer is unprecedented. And we are ready and willing to support the new government of Ukraine in ensuring that this wave of legislation truly delivers in practical terms.

 

For instance, we are ready to work with the government as it seeks to review some of the reforms in the judicial field. The citizens of Ukraine expect to see the first results of this push to make their country more transparent and fair for all.

Another extremely important area continues to be the fight against corruption. Improving the business and investment climate and tackling the oligarchic structures is also crucial to unleash Ukraine’s economic potential and, I would say, for having a healthy environment in the country altogether.

We also continue to engage on energy sector reform, and we look forward to the unbundling of gas transmission from production and supply, which should happen by the end of this year. We are also working with Ukraine and Russia through our dialogue to conclude a new gas transit contract.

 

It is essential to use the current momentum in the best possible way, respecting all democratic procedures and in constant consultation with the country’s vibrant civil society.

 

Thanks to these reforms and to our concrete support to these reforms – from the creation of the Anti-Corruption Court to security sector reform – Ukraine is today a much stronger country than it was five years ago. That is clearly visible today.

 

Our neighbours’ strength and resilience is a core interest of the European Union.

At the same time, we should never forget that Ukraine is still suffering a violation of its sovereignty and territorial integrity. Crimea is Ukraine, Donbas is Ukraine. And the European Union will continue to keep this position in the most unequivocal and united manner.

 

Through the years, we have never stopped working for the full implementation of the Minsk agreements. We have always managed to keep our unity on this, and I can tell you that five years ago, there were many that were betting on this: in the first place for it not to be possible; and then for it not to be possible to keep it.

 

We have always managed to keep our unity on this, and I am proud of it because this was and still is the right thing to do. And I am sure that we will continue to keep our unity in the years to come.

 

In recent weeks, we have witnessed some important developments in the Normandy format and the Trilateral Contact Group. The outcome of the Trilateral Contact Group meeting in Minsk on 1 October, on the so-called Steinmeier formula, is a step that could hopefully lead to some progress towards the full implementation of the Minsk agreements by all parties.

 

It should be clear that the Minsk agreements remain central to reaching a lasting peaceful solution to the conflict in eastern Ukraine, to end the fighting and the suffering of so many people. It is crucial to sustain the progress in disengagement and constructing the bridge in Stanytsia Luhanska. And we need a lasting ceasefire, towards the ultimate goal of restoring Ukraine’s control of its whole territory.

 

We have never stopped supporting the work of the Normandy format, the Trilateral Contact Group, and the OSCE. And we will continue to do so until Ukraine’s sovereignty and territorial integrity are fully restored.

 

In the meantime, we have welcomed the recent exchange of prisoners between Ukraine and Russia. That included the crew of the Ukrainian vessels detained by Russia last November in the Kerch Strait – a situation that we have discussed in the Parliament several times - and Oleh Sentsov, to whom you have awarded the Sakharov Price. This is good news, and we will always encourage any step that can bring us closer to a solution.

 

We continue to call on Russia to release all illegally detained Ukrainians, and to ensure free passage through the Kerch Strait in accordance with international law.

We are also investing in the infrastructure and security of the south-eastern regions of Ukraine that are affected by the situation in the Kerch Strait. 

 

We should never forget or underestimate these immense challenges that Ukraine is still facing. And at the same, we continue to believe in the immense potential of Ukraine and its people and invest in it.

 

After five years of work, I am proud of the progress we have achieved together in these years, in extremely difficult circumstances. And I am sure that – with this Parliament’s support – we will continue to stand at Ukraine’s side, as the country’s closest friend.

 

Thank you.

 

 

Редакторські розділи: