Представництво Європейського Союзу в Україні

Україна та ЄС

16/05/2016 - 19:06
EU relations with Country

Огляд основних аспектів політичних, економічних та торговельних відносин між Європейським Союзом (ЄС) та Україною, а також програм фінансової допомоги країні та ролі громадянського суспільства у майбутньому розвитку цих відносин.

Україна є пріоритетним партнером для ЄС.

Після підписання у 2014 році Угоди про асоціацію між Україною та ЄС (УА), включаючи її розділ про створення Поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі (ПВЗВТ), яка повністю набула чинності в 2017 році після її застосування на тимчасовій основі, наші відносини досягли безпрецедентного рівня близькості. УА/ПВЗВТ – це основа для української амбітної програми реформ, що була започаткована після подій на Майдані у 2013-2014 роках, а також для підтримки з боку ЄС. Вона ґрунтується на спільних цінностях та повазі до демократичних принципів, верховенства права, належного державного управління, прав людини та основоположних свобод.

Наша спільна мета – подальша економічна інтеграція та політична асоціація між Україною та ЄС.

Протягом останніх п'яти років після Революції гідності Україна здійснила суттєві кроки у напрямі реалізації складних реформ. Наше партнерство побудовано на тому принципі, що поки Україна продовжує здійснювати реформи на безпрецедентному рівні, ЄС також продовжуватиме надавати їй підтримку на безпрецедентному рівні. Починаючи з 2014 року, ця підтримка складає щорічно до 200 млн євро, залучених на двосторонніх засадах Європейського інструменту сусідства (ЄІС) для зміцнення економіки, державного управління та підтримки громадянського суспільства в Україні.

1 вересня 2017 року Угода про асоціацію між ЄС та Україною повністю набула чинності. Угода про асоціацію включаючи Поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі між Україною та ЄС (ПВЗВТ), є основним інструментом зближення України з ЄС. ПВЗВТ пропонує Україні основу для модернізації її торговельних відносин та економічного розвитку, шляхом відкриття ринків та узгодження законодавства, стандартів і регулювань у різних секторах. Це сприятиме тому, щоб ключові сектори української економіки відповідали стандартам ЄС.

ПВЗВТ застосовувалась на тимчасовій основі з 1 січня 2016 року, що є важливим етапом у двосторонніх торговельних відносинах та пропонує нові економічні можливості як для ЄС, так і для України. Українські підприємства отримують стабільний і передбачуваний преференційний доступ до найбільшого ринку в світі, з більш ніж 500 мільйонами споживачів. Підприємства ЄС отримують переваги від легшого доступу до українського ринку та будують нові відносини з українськими постачальниками та партнерами.

1 жовтня 2017 року набули чинності додаткові автономні торговельні преференції ЄС для України. Регулювання ЄС збільшує кількість сільськогосподарської продукції, яку Україна може експортувати до ЄС згідно з Угодою про Асоціацію, не сплачуючи митних зборів. Це також прискорює ліквідацію імпортних тарифів ЄС на декілька промислових товарів, як передбачено Угодою про Асоціацію.

Короткий огляд торгівельної статистики

Конкретні результати впровадження поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі вже можна побачити: український експорт до ЄС ніколи не був більшим, ніж в 2018 році. Також спостерігається значне збільшення експорту ЄС до України.

ЄС28 Торгівля товарами з Україною в ЄС28 (в млн. Євро)

Всі товари

2013

2014

2015

2016

2017

2018

Загальна торгівля

37 781

30 729

26 877

29 749

36 877

40 085

ЄС28  Імпорт

13 882

13 734

12 844

13 182

16 683

18 019

ЄС28  Експорт

23 899

16 995

14 033

16 568

20 194

22 065

ЄС28  Баланс

10 017

3 262

1 190

3 386

3 511

4 046

Джерело: Євростат

ЄС залишається головним торгівельним партнером України, частка якого складає 42% від загальної торгівлі України, з подібним розривом між імпортом та експортом. Загальний товарообіг між ЄС та Україною досяг близько 40 млрд євро в 2018 році, збільшившись майже на 9% порівняно з 2017 роком. Україна є 21-м найбільшим торгівельним партнером ЄС.

У 2018 році Україна в основному експортувала кольорові метали та вироби з них (21,9% від загальної кількості), рослинні продукти (18,9%), мінеральні продукти (15,0%), техніку та технічні прилади (11,8%). Експортний профіль України зараз більш диверсифікований, ніж десятиліття тому, коли 70% експорту складав агросектор, кольорові метали та мінеральні продукти. Сьогодні інші категорії, такі як продукція тваринного походження, харчові та товари машинобудування, займають все важливіше місце в експорті. Експорт взуття та виробів з каменю, хоча все ще відносно низький, за останні 10 років збільшився більш ніж на 50%.

Інвестиції

Зовнішня торгівля та інвестиції є життєво важливими як для економіки України, так і для ЄС, з точки зору зростання економіки та створення нових робочих місць, зниження цін, кращої якості та вибору для споживачів через посилення конкуренції, тощо. На жаль, обсяги прямих іноземних інвестицій залишаються низькими, що вказує на необхідність покращення ділового клімату та заохочення інвестицій, зокрема, шляхом забезпечення верховенства закону та боротьби з корупцією. За даними Державної Служби Статистики України, обсяг прямих ноземних інвестицій (власного капіталу) в економіку України з країн ЄС станом на 31 грудня 2018 року становив 24,7 млрд дол.США. Основними країнами-інвесторами є: Кіпр - 8,9 млрд. дол. США (35,9% від загального обсягу інвестицій з ЄС), Нідерланди - 7,1 млрд. дол. США (28,5%), Великобританія - 2 млрд. дол. США (7,9%), Німеччина - 1,7 млрд. дол. США (6,7%), Австрія - 1 млрд. дол. США (4,1%) та Франція - 0,6 млрд. дол. США (2,6%). Значні обсяги прямих інвестицій з країн ЄС зосереджені на промислових підприємствах (34,4%), підприємствах оптової та роздрібної торгівлі, ремонту транспортних засобів та мотоциклів - 13,8% прямих інвестицій, організаціях, що здійснюють операції з нерухомістю - 12,8% , а також фінансові та страхові установи - 10,5%.

Більше інформації про торговельні угоди ЄС  можна дізнатися в щорічному звіті Європейської Комісії щодо виконання торгівельних угод – https://trade.ec.europa.eu/doclib/press/index.cfm?id=2071

Підтримка ЄС для України в межах Європейського інструмента сусідства координується Групою ЄК з підтримки України. Разом із Представництвом ЄС в Україні Група підтримки України розробляє програми підтримки для ключових напрямів реформ (таких як, децентралізація, боротьба з корупцією чи зміцнення верховенства права), які часто співфінансуються та впроваджуються державами-членами ЄС. Європейський Союз також надає підтримку громадянському суспільству України через гранти в межах різних фінансових інструментів, внески в Європейський фонд підтримки демократії та постійний діалог, який є визначальним для формування нашої політики.

Протягом останніх років Україна отримала доступ до різних програм Європейського Союзу, ставши, наприклад, найактивнішим учасником програми Erasmus+ серед країн Східного партнерства; асоційованим членом програми ЄС з досліджень та інновацій «Горизонт 2020»; та учасником програми «Креативна Європа», спрямованої на підтримку культурного, креативного та аудіовізуального секторів.

ЄС також співпрацює з Україною в рамках східного регіонального виміру Європейської політики сусідства, Східного партнерства.

Двостороннє співробітництво

ЄС підтримує Україну за допомогою різноманітних інструментів.

Загалом, ЄС та фінансові інституції (Європейський інвестиційний банк та Європейський банк реконструкції та розвитку) за період з 2014 року по теперішній час залучили для України понад 13 млрд євро у вигляді позик та 2 млрд євро у виглядів грантів, для допомоги у стабілізації економіки, проведення комплексних реформ та підвищення рівня життя своїх громадян. Сюди також входить значна двостороння фінансова та технічна допомога в рамках Європейського інструменту сусідства (понад 1,4 млрд євро). Україна також отримує допомогу в рамках інструментів Twinning і TAIEX, а також, на додаток до двосторонньої підтримки, – в рамках регіональних та багатонаціональних програм ЄІС для країн Східного партнерства. Окрім Чорнобильського фонду «Укриття», підтримка надається через Інструмент співробітництва у сфері ядерної безпеки (ІСЯБ II) на 2014-2020 рр. Крім того, за допомогою чотирьох програм ЄС залучив для України 4,41 млрд євро у вигляді макрофінансової допомоги, що виплачується після виконання умов, пов’язаних із проведенням реформ.

І нарешті, з 2017 року діє комплексна програма підтримки контрольвоаної Урядом частини Донецької та Луганської областей на суму 50 млн євро. Вона спрямована на зміцнення належного державного управління та децентралізації, підтримку пожвавлення економіки та малих і середніх підприємств (МСП), підвищення рівня безпеки громадян та соціальної згуртованості, сприяння розвитку регіональної системи охорони здоров’я, підтримку переміщених університетів та надання допомоги у вирішенні інфраструктурних проблем. Нещодавно програму було поповнено ще на 10 млн євро та розширено для підтримки Приазов'я.

Інвестиції спрямовуються в Україну через План зовнішніх інвестицій ЄС, зокрема Інвестиційну платформу сусідства (ІПС). З 2014 року через ІПС в Україну надійшло понад 180 млн євро на підтримку фінансування розвитку інфраструктури в таких сферах, як транспорт, водопостачання/водовідведення, енергоефективність, навколишнє середовище, а також фінансування та кредитування МСП в місцевій валюті.

Починаючи з 2014 року Європейський інвестиційний банк надав кредитів на загальну суму 4,6 млрд євро для підтримки розвитку інфраструктури та проведення реформ у сферах транспорту, енергетики, сільського господарства, освіти та місцевого самоврядування, а також для розвитку малого та середнього бізнесу в Україні. З 2014 року було залучено інвестиції на суму 4 млрд євро від Європейського банку реконструкції та розвитку для сприяння розвитку та реформуванню, зокрема, банківського сектору, агробізнесу, транспорту та малого бізнесу.

Міжнародні експерти, здебільшого з держав-членів ЄС, що перебувають в Україні, допомагають в реформуванні сектору цивільної безпеки в рамках Консультативної місії Європейського Союзу (КМЄС) в Україні.

Дізнатися більше про нові можливості для співробітництва між ЄС та Україною можна тут і тут.

Огляд підтримки ЄС для України після Майдану.

Організації громадянського суспільства в Україні – партнери ЄС у діалозі та просуванні реформ

ЄС усвідомлює визначну роль громадянського суспільства в трансформаційних процесах, що зараз відбуваються в Україні. Громадянське суспільство є важливим учасником процесу державного управління та рушійною силою у здійсненні реформ. В Україні воно зарекомендувало себе як надійний посередник між ЄС та місцевими органами влади і як засіб вираження думки громадян.

Ми прагнемо зробити нашу підтримку більш передбачуваною для потенційних партнерів-представників громадянського суспільства і посилити вплив нашої фінансової підтримки на організації громадянського суспільства шляхом:

• розширення кола учасників, з якими ми взаємодіємо;

• підтримки громадянського суспільства у політичному діалозі з органами влади та під час участі у реформуванні сектору;

• формування технічних знань, лідерства в громадянському суспільстві, а також зміцнення зв'язків із зацікавленими сторонами;

• участі у стратегічному партнерстві з організаціями, які володіють знаннями та спроможністю взаємодіяти з меншими організаціями та підтримувати здорове зростання громадянського суспільства;

• забезпечення надійними механізмами реалізації програм

На фінансову підтримку зміцнення спроможностей, формування сприятливого середовища та залучення до політичного діалогу організацій громадянського суспільства припадає орієнтовно 5% від загального обсягу фінансової допомоги ЄС, виділеної Україні (упродовж 2014-2020 рр.). Це робить ЄС одним із головних джерел фінансування підтримки громадянського суспільства. Європейський Союз регулярно публікує конкурси заявок та пропонує зацікавленим ОГС і партнерам регулярно стежити за оголошеннями, що розміщуються на веб-сайті EuropeAid. Цілий ряд додаткових механізмів надання допомоги доступний в рамках програм "Інструмент підтримки громадянського суспільства Східного партнерства" та "Європейський простір".

Дорожня карта ЄС для взаємодії з громадянським суспільством в Україні

У 2018 році Представництво ЄС в Україні спільно з країнами ЄС та за участі організацій громадянського суспільства та органів державної влади оновило Дорожню карту ЄС для взаємодії з громадянським суспільством в Україні. Дорожня карта відображає прагнення ЄС підтримувати громадянське суспільство в Україні, щоб воно стало повноправним партнером у діалозі з українською владою з питань формування державної політики та реформування сектору, щоб забезпечити сприятливе середовище для організацій громадянського суспільства та надати їм підтримку у формуванні власних спроможностей.

ЄС також допомагає Україні долати гуманітарні, соціальні та економічні наслідки конфлікту у східних регіонах країни. Надавши загалом понад 402 млн євро з початку конфлікту, ЄС та його держави-члени разом є найбільшим гуманітарним донором, що реагує на потреби людей у районах, що безпосередньо постраждали від конфлікту, внутрішньо переміщених осіб та біженців, які залишили свої домівки в зоні конфлікту, а також осіб, які повернулися в місця свого постійного проживання. Крім того, ЄС надає підтримку для якнайшвидшого відновлення та співфінансує Спеціальну моніторингову місію ОБСЄ, для якої ЄС та його держави-члени є найбільшим донором, забезпечуючи приблизно дві третини як бюджету місії, так і кількості спостерігачів.

Languages:
Редакторські розділи:

Автор