Delegation of the European Union to Ukraine

Саміт ЄС-Україна: зміцнення партнерства та акцент на вагомому прогресі у здійсненні реформ

24/11/2016 - 19:00
Haberler

Сьогодні, під час двостороннього саміту в Брюсселі, Європейський Союз та Україна вкотре засвідчили міцність своєї співпраці та підтвердили спільну відданість всеосяжній програмі реформ. Європейський Союз рішуче підтримує реформаторські зусилля України. Також під час зустрічі сторони взяли на себе низку нових зобов’язань щодо сприяння та заохочення подальшого швидкого та сталого впровадження ухвалених реформ.

Жан-Клод Юнкер, Президент Європейської Комісії, та Дональд Туск, Президент Європейської Ради, представляли Європейський Союз. Президент Петро Порошенко представляв Україну.

На прес-конференції після саміту Президент Юнкер сказав таке: «Ми невпинно працювали із Президентом Порошенком та його урядом протягом останніх двох чи трьох років, і за цей короткий проміжок часу досягли значного прогресу більшого, ніж за минулі двадцять років». Говорячи про перспективи надання безвізового режиму для громадян України, Президент Юнкер зауважив: «Україна виконала всі умови, які перед нею стояли. Тому, звичайно, коли ми побачили, що Україна здійснила всі заплановані реформи, Європейський Союз виконує свою частину угоди. Я переконаний, що, попри складнощі та розбіжності у позиціях певних країн-членів ЄС та Європейського Парламенту, ми матимемо змогу надати візову лібералізацію Україні до кінця року».

З повним текстом заяви Президента Юнкера можна ознайомитися за таким посиланням.

До трьох президентів на зустрічі лідерів також приєднався Мартін Шульц, Президент Європейського Парламенту. Окрім того, Федеріка Моґеріні, Високий представник ЄС із закордонних справ і безпекової політики, Віце-президенти Європейської Комісії Марош Шевчович і Валдіс Домбровскіс, а також Європейські Комісари Йоганнес Ган і Сесілія Мальмстрьом взяли участь у пленарній сесії разом з президентами.

Програми підтримки реформаторських зусиль України

Європейський Союз підтвердив низку спеціальних програм, націлених на підтримку відповідального та прозорого врядування. Програма з підтримки боротьби проти корупції з бюджетом у 15 млн. євро (угоду про її реалізацію було підписано під час саміту Віце-прем’єр-міністром України з європейської та євроатлантичної інтеграції Іванною Климпуш-Цинцадзе та Європейським Комісаром з Європейської політики сусідства та перемовин про розширення Йоганнесом Ганом) допоможе новим антикорупційним органам та сприятиме кращому моніторингу антикорупційних зусиль з боку Верховної Ради та громадянського суспільства.

Це – лише один із елементів у широкій програмі з бюджетом у 300 млн. євро. До неї також входять: підтримка децентралізації (97 млн. євро), реформи державного управління (104 млн. євро) та допомога у зміцненні верховенства права (52,5 млн. євро). Усі програми розробила Група підтримки України та Представництво ЄС в Україні у тісній співпраці з українським урядом і країнами-членами Європейського Союзу.

Повний прес-реліз: Саміт між ЄС та Україною: послідовна підтримка Європейським Союзом відповідального та прозорого урядування в Україні    

Заради подальшої підтримки реформи поліції в Україні Євросоюз надасть Києву пакет допомоги у 6 млн. євро; кошти підуть на роботу зі зміцнення довіри поліцією та громадянами (community policing), а також на поліпшення підтримки громадського порядку. У рамках пакету допомоги передбачається проведення навчання та надання устаткування для співробітників поліції. Це важливо для забезпечення ними послуг, зорієнтованих безпосередньо на громади, та розвиток професійних структур громадського порядку.

Саміт також став доброю нагодою для окреслення майбутнього макрофінансової допомоги Україні. Із загальної суми у 3,4 млрд. євро, обіцяної Євросоюзом, вже було надано 2,21 млрд. євро; подальші 1,2 млрд. євро будуть отримані Україною у два транші після впровадження погоджених реформ. Попри складну геополітичну та економічну ситуацію, Україна досягла значного прогресу у виконанні свого амбітного порядку денного реформ. Тому незабаром очікується наступне виділення коштів.  

 

Заходи підтримки у контексті Мінських угод

25 листопада Європейський Союз збільшить свою підтримку Спеціальній спостережній місії ОБСЄ, виділивши їй додаткові 5 млн. євро. Ці кошти буде надано на додачу до 25 млн. євро, що їх уже було надано. ЄС підтримував Місію від початку її діяльності в Україні; Євросоюз продовжує відігравати активну роль у забезпеченні якнайліпшого виконання Місією своїх завдань.

Окрім того, Європейський Союз вкотре засвідчив свою рішучу підтримку незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України. Європейський Союз продовжуватиме підтримувати чинні міжнародні дипломатичні зусилля у рамках Нормандського формату та Тристоронньої контактної групи, метою яких є віднайдення сталого політичного розв'язання конфлікту у східній Україні. Для Європейського союзу повне впровадження Мінських угод усіма сторонами залишається вкрай важливим. Це також включає в себе відповідальність Росії. Тривалість економічних санкцій проти Російської федерації й надалі пов’язана з повним виконанням Мінських угод. Європейський Союз продовжує дотримуватися своєї політики невизнання незаконної анексії Криму і Севастополя Російською Федерацією.

 

Стратегічне енергетичне партнерство

Було підписано новий Меморандум про взаєморозуміння щодо стратегічного енергетичного партнерства. Розроблена Євросоюзом Стратегія розвитку Енергетичного Союзу приділяє особливу увагу удосконаленню Стратегічного партнерства з Україною. Новий Меморандум про взаєморозуміння приходить на зміну попередньому Меморандуму про енергетичну співпрацю, який було підписано у 2005 році. У новому Меморандумі передбачена посилена співпраця щодо низки енергетичних питань – від енергетичної безпеки до повної ринкової інтеграції, від енергоефективності та декарбонізації економіки до співпраці в дослідницькій сфері.

Повний прес-реліз: Саміт між Україною та ЄС: ЄС та Україна посилюють енергетичне партнерство

 

Візова лібералізація

ЄС вітає досягнення угоди про переговорну позицію щодо безвізового режиму для України, ухвалену Радою ЄС напередодні саміту. Ця угода демонструє відданість меті надати громадянам України безвізовий режим для короткострокового перебування в країнах Шенгенської зони.

 

Торгівля

Саміту також дав можливість обговорити подану у вересні 2016 року пропозицію Європейського Союзу про поліпшення доступу на ринок ЄС для низки промислових і сільськогосподарських товарів з України. Ця пропозиція була подана на додаток до можливостей, які наявні вже в Угоді про глибоку та всеохопну зону вільної торгівлі (DCFTA). Учасники саміту оцінили досягнутий в імплементації Угоди прогрес; Європейський Союз, своєю чергою, високо оцінив реформи в Україні таких сферах політики захисту конкуренції та державних закупівель. Прогрес в усуненні наявних торговельних подразників сприяв би залученню підтримки з боку європейських інституцій (Ради ЄС та Європарламенту) для пропозиції про автономні торговельні заходи.

Відразу після завершення саміту Сесілія Мальмстрьом, Європейський Комісар з торгівлі, і Петро Порошенко, Президент України, виступатимуть бізнесовому круглому столі Україна—ЄС. Вони повідомлять представників бізнесової спільноти про останні зміни у економічній ситуації, цілях і досягненнях у процесі реформування. Під час круглого столу буде проаналізовано роботу для поліпшення бізнесового клімату та інвестиційних можливостей в Україні.

Промови Порошенка і Мальмстрьом буть доступні для перегляду онлайн.

Додаткова інформація:

Тези Жан-Клода Юнкера Юнкера на прес-конференції після саміту Україна—ЄС

Сайт саміту Україна-ЄС

Основні факти про відносини між Україною та ЄС

Сайт Представництва ЄС в Україні

Сайт Групи підтримки України у Європейській Комісії

Сайт про торговельні відносини між Україною та ЄС

İlgili Bölümler:

Yazar