Представництво Європейського Союзу в Україні

Коментарі Віцепрезидента Європейської Комісії Мароша Шефчовича після тристоронніх переговорів з Росією та Україною щодо транзиту газу

Brussels, 01/11/2019 - 10:03, UNIQUE ID: 191101_6
Press releases

Коментарі Віцепрезидента Європейської Комісії Мароша Шефчовича після тристоронніх переговорів з Росією та Україною щодо транзиту газу

Ми щойно завершили четвертий раунд тристоронніх переговорів на політичному рівні щодо довгострокового транзиту російського газу до Європи через Україну з наступного року.

Моя ключова ідея під час переговорів, як двосторонніх, так і тристоронніх, була такою: час спливає, і тому, з огляду на сьогоднішню дату, є — і має бути — чітке усвідомлення терміновості. Саме тому я закликав усіх присутніх за столом переговорів бути якомога більш конструктивними.

На жаль, я розчарований результатом сьогоднішніх переговорів, і я кажу про це дуже відверто.

Я готував сьогоднішні тристоронні переговори у спосіб, який дозволив би нам усім побачити позитивні зрушення — якби на те була політична воля.

Нашим завданням було дійти до спільного розуміння ключових принципів стосовно майбутнього транзиту російського газу через територію України. Це спільне розуміння мало стосуватись такого:

  • майбутній контракт базуватиметься на законодавстві ЄС;
  • тарифи визначатимуться на основі нової методології згідно з практикою ЄС;
  • після цього, мала відбутися координаційна дискусія щодо обсягів, передбачуваних майбутнім транзитним контрактом,
  • а також щодо тривалості контракту;
  • я наголосив, що Угода про підключення суміжних газотранспортних систем між Україною та Росією повинна бути підписана якнайшвидше;
  • я уважно вислухав російську сторону, а також результати зустрічі високопосадовців, що відбулася 21 жовтня. Таким чином, до порядку денного було включено питання потенційних обсягів прямих продажів газу до України;
  • ми також обговорили усі правові суперечки, а саме питання, що стосуються Стокгольмського арбітражу та антимонопольної справи.

Ці параметри були прийнятними для наших українських партнерів. Вони були готові до переговорів на основі наших пропозицій.

На жаль, російська делегація виявилася наразі неготовою зробити те саме, і я хочу на цьому наголосити.

Що далі? Так, як розчарований, але однозначно не здаватимусь, доки ще є час. Наприкінці зустрічі ми досягли більшого взаєморозуміння. Я на 100 відсотків переконаний, що є можливість досягнути збалансованого рішення.

На завершення нашої зустрічі, ми погодились:

  • інтенсифікувати двосторонні контакти між відповідними міністерствами/органами та підприємствами;
  • я запропонував можливість проведення наступної тристоронньої зустрічі на експертному рівні щодо технічних питань;
  • я також прогнозую проведення наступного раунду тристоронніх переговорів на політичному рівні у листопаді. Я би хотів, аби він відбувся якнайшвидше, але для цього повинна бути проведена значна підготовча робота, що забезпечила би чітку можливість прогресу.

На завершення я закликаю до використання кожного дня для проведення двосторонніх переговорів, адже 1 січня 2020 року вже зовсім близько. Ми відчуваємо можливі рішення, але для їх ухвалення необхідна політична воля.

 

Languages:
Редакторські розділи: