Представництво Європейського Союзу в Україні

Звіт і підсумкові слова Президента Європейської Ради Дональда Туска Європейському Парламенту щодо зустрічі Європейської Ради 17 і 18 жовтня

Brussels, 23/10/2019 - 08:28, UNIQUE ID: 191023_2
Press releases

Звіт і підсумкові слова Президента Європейської Ради Дональда Туска Європейському Парламенту щодо зустрічі Європейської Ради 17 і 18 жовтня

Дозвольте, будь ласка, представити мій останній звід від Європейської Ради. Зупинімося на трьох питаннях.

По-перше, Європейська Рада засудила односторонні воєнні дії Туреччини у північно-східній Сирії. Так званий режим припинення вогню не є оманливим ні для кого. Туреччина має остаточно припинити свою воєнну операцію, вивести свої сили та шанувати міжнародне гуманітарне право. Будь-який інший курс означатиме неприйнятні людські страждання, перемогу ІДІЛу та серйозну загрозу для європейської безпеки. Також Європейська Рада вкотре підтвердила свою повну солідарність з Кіпром, країною, яка зіштовхнувся з нелегальним бурінням свого шельфу з боку Туреччини.

Стосовно Брекзіту, то Європейська Рада схвалила угоду, що її було досягнуто нашим переговірником та урядом Прем’єр-міністра Бориса Джонсона. Як ви знаєте, вона ґрунтується на угоді, яку ми погодили з минулим урядом. Зміни стосуються Протоколу щодо Ірландії та Північної Ірландії. Згода Бориса Джонсона на митні перевірки на пунктах в’їзду до Північної Ірландії дозволить нам уникнути прикордонних перевірок між Ірландією та Північною Ірландією і забезпечить цілісність Спільного ринку. Переглянута угода стала можливою та прийнятною для ЄС через так фактори: по-перше, вона мала підтримку Ірландії; по-друге, її підтримувала Європейська Комісія, забезпечуючи дотримання усіх наших цілей у перемовинах; по-третє, тому, що вона сприяє уникненню хаотичного Брекзіту без угоди.

Ми, з боку Ради, доопрацювали кроки, необхідні для схвалення Євросоюзом; наразі ви маєте правові документи. Європейський Парламент відіграє важливу роль у цьому процесі. Після подій у Сполученому Королівстві, які відбулися цими вихідними, та прохання подовжити процес, що стосується Статті 50, ситуація виглядає доволі складною. Наразі я проводжу консультації з лідерами щодо відповідної реакції, і ми вирішимо це питання найближчими днями. Очевидно, що результат цих консультацій багато в чому залежатиме від того, що вирішить або не вирішить британський Парламент. Ми повинні бути готовими до будь-якого сценарію. Однак одне питання залишається чітким: як я сказав Борису Джонсону у суботу, Брекзіт без угоди ніколи не стане нашим рішенням.

Наостанок, лідери ЄС провели складні дебати з приводу розширення. Після чітких рекомендацій Єврокомісії переважна більшість країн-членів прагнула розпочати перемовини про вступ з Північною Македонією та Албанією. Однак, попри це, минулого тижня не вдалося досягти потрібної одностайності. Як на мене, це було помилкою. Про це я і сказав лідерам ЄС (і тоді я був доволі прямим з ними). Наразі я можу лише сподіватися, що під час обговорення процесу вступу перед самітом у Загребі у травні 2020 року лідери зроблять правильні висновки.

Разом з Президенткою Європейської Комісії, яка ще не вступила на посаду, Урсулою фон дер Ляєн лідери ЄС обговорили майбутнє Європейського Союзу, що стосується його стратегічного порядку денного, майбутній бюджет ЄС, а також наступні пріоритети Єврокомісії. Ми сповнені рішучості стосовно того, що Євросоюз задає тон у боротьбі проти кліматичної кризи. Соціально справедливий перехід до зеленої економіки є не просто необхідністю, але й можливістю для поліпшення нашого довкілля та створення робочих місць.

Оскільки це для мене є останньою появою тут з Жан-Клодом Юнкером, дозвольте мені висловити свою глибоку вдячність йому та його роботі. Останні п’ять років були складними для Союзу, але ми завжди співпрацювали сумлінно й доброзичливо. Іноді наші відповідні ролі та різні погляди призводили до політичних розбіжностей. Проте я без вагань можу стверджувати: Жан-Клод Юнкер завжди служив і був відданий Європі. Для мене честь називати вас своїм другом. Дякую, Жан-Клоде.

Також я хотів би подякувати Європейському Парламенту за п’ять років хорошої співпраці. Це не означає, що ми завжди погоджувалися одне з одним. Навпаки. Однак я завжди шанував вас, знаючи, що у нас спільна мета: захищати наш Союз і наші народи. Дякую!   

 

Підсумкові слова

Дякую усім за теплі слова про мене. Цей момент був вартий очікування протягом п’яти років. Також дякую вам за вашу відповідальну позицію щодо Брекзіту та процесу подовження. Завдяки цьому ви проявили розсудливість і показали почуття гідності. Після усього почутого мною сьогодні у цих стінах я не маю жодного сумніву, що ми повинні поставитися до прохання Британії про подовження з усією серйозністю.

Languages:
Редакторські розділи: