Представництво Європейського Союзу в Україні

Саміт ЄС-Україна: прямуємо разом у час оновленого партнерства

Bruxelles, 08/07/2019 - 17:05, UNIQUE ID: 190708_16
Press releases

English version is below

Сьогодні, під час 21-го саміту між Україною та ЄС у Києві, Європейський Союз та Україна підтвердили своє міцне партнерство та спільні зобов’язання щодо всеохопного порядку денного реформ.

 

Європейський Союз представляли Жан-Клод Юнкер, Президент Європейської Комісії, та Дональд Туск, Президент Європейської Ради; Україну — Президент Володимир Зеленський.

 

У заході від Європейського Союзу також взяли участь Федеріка Моґеріні, Висока представниця ЄС із закордонних справ і безпекової політики/Віцепрезидентка Європейської Комісії, та Йоганнес Ган, Європейський Комісар з Європейської політики сусідства та перемовин про розширення.

 

У зв’язку з самітом Юнкер заявив: “Партнерство Європейського Союзу з Україною є партнерством взаємної солідарності та дружби. Воно розквітає: за останні п’ять років ми разом досягли більшого поступу, ніж за два попередні десятиліття. Україна взяла на себе амбітні зобов’язання щодо здійснення реформ. ЄС, своєю чергою, надав Україні безпрецедентну підтримку – фінансову та експертну допомогу, автономні торговельні заходи та безвізовий режим, яким скористалися вже майже 3 мільйони громадян України. Усе це, разом із санкціями, накладеними ЄС, свідчить про те, що відданість Україні з боку Євросоюзу залишається незмінною».

 

Повний текст заяви Юнкера ви можете знайти тут.

 

Європейський Союз та Україна погодили Спільну заяву, що демонструє багатство двостороннього порядку денного.

 

ЄС надає додаткові 119 млн євро для відповідального та ефективного врядування в Україні та збільшує свою підтримку регіону Азовського моря

Під час саміту було визнано вагомий прогрес, якого досягла Україна у процесі реформ. Учасники дійшли згоди щодо важливості пришвидшення цих зусиль, особливо в сфері боротьби проти корупції. ЄС також показав свою чітку солідарність із країною, яка продовжує стикатися з викликами на сході, зокрема в регіоні Азовського моря.

 

Паралельно із самітом Європейська Комісія ухвалила нові механізми підтримки децентралізації, боротьби проти корупції, зміцнення громадянського суспільства та підзвітного та ефективного урядування в Україні, а також для поліпшення гуманітарної ситуації та покращення економічних можливостей для людей, що живуть в регіоні Азовського моря.

 

Цей пакет допомоги включає в себе програму у 40 млн євро для допомоги децентралізації; програму у 15 млн євро для боротьби проти корупції; програму у 10 млн євро для підтримки громадянського суспільства та програму у 44 млн євро для сприяння ключовим реформам та виконанню Угоди про асоціацію та глибоку  всеосяжну зону вільною торгівлі. Підтримка антикорупційних дій та реформи децентралізації є додатковими внесками до вже наявних новаторських програм ЄС «U-Lead з Європою» та Антикорупційна ініціатива ЄС (EUACI).

 

Повний прес-реліз: Саміт ЄС-Україна: ЄС надає додаткову допомогу децентралізації, боротьбі проти корупції, зміцненню громадянського суспільства та підзвітного та ефективного врядування в Україні.

 

Єврокомісія також виділила додаткові 10 млн євро на підтримку місцевої економічної диверсифікації та малого бізнесу, місцевого громадянського суспільства та залучення громадян в процес ухвалення рішень, поліпшення безпеки громад та безпечності життя громадян в Азовському регіоні. Ця подальша підтримка допоможе зменшити наслідки дестабілізаційних дій Росії в регіоні Азовського моря, що їх відчувають на собі місцева економіка та місцеві громади.

 

ЄС також підтримав проекти, націлені на зменшення ризиків підривання на мінах, а також для психо-соціальної підтримки громадян. Додаткову підтримку виділено для надання кредитів у місцевій валюті, спрямованих на малі та мікро-компанії. Це створює інвестиційні можливості для місцевих підприємців. Окрім того, ЄС збільшив свою присутність у регіоні, відкривши постійний офіс програми в Маріуполі, що посилює децентралізацію та боротьбу проти корупції в регіоні.

 

Повний прес-реліз: ЄС збільшує свою підтримку регіону Азовського моря.

 

Підтримка у зв’язку із конфліктом

 

Європейський Союз знову наголосив на своїй незмінній підтримці незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України. ЄС продовжує здійснювати свою політику невизнання у відповідь на незаконну анексію Криму і Севастополя Російською Федерацією, зокрема шляхом накладання обмежувальних заходів. Європейський Союз очікує від Росії негайного звільнення 24-х українських моряків, захоплених у листопаді 2018 року, та їхніх суден, а також усіх незаконно утримуваних українських громадян на Кримському півострові та в Росії.

 

ЄС також збільшує свою гуманітарну підтримку, виділивши додаткові 17,7 млн євро на допомогу тим, хто найбільше її потребує. Ця допомога включає в себе надання найзасадничіших речей і послуг, зокрема медичну допомогу, ремонт зруйнованих домівок, надання водопостачання, грошову підтримку, а також освітні проекти та проекти реагування на надзвичайні ситуації. Гуманітарна допомога від ЄС є безсторонньою та незалежною, буде надана уздовж лінії конфлікту, а також на територіях, що не контролюються українською владою. Це збільшує загальний обсяг гуманітарної підтримки, що її ЄС надав Україні, до 133,8 млн євро.

 

 

Макрофінансова допомога Україні

Під час саміту Україна та Євросоюз підкреслили важливість збереження макроекономічної стабільності в Україні та продовження виконання програми МВФ. У грудні 2018 року у рамках поточної – четвертої – програми з макрофінансової допомоги Європейська Комісія надала Україні 500 млн євро. Разом із цими коштами загальний обсяг макрофінансової допомоги ЄС Україні від 2014 року сягнув 3,3 млрд євро. Це найбільший обсяг такої допомоги, що його було спрямовано країні з-поза меж Євросоюзу. ЄС готовий надати другий транш (у розмірі 500 млн євро) поточної програми макрофінансової допомоги, щойно країна впровадить погоджені заходи реформ, прив’язані до цього траншу.

 

Галузева співпраця

Учасники саміту привітали ухвалення оновленого енергетичного додатку до Угоди про асоціацію. У цьому додатку перераховані норми права ЄС, законодавче наближення до яких Україна зобов'язується здійснити. Це, своєю чергою, сприятиме поступовій інтеграції ринків України та ЄС і посилить енергетичну безпеку.

У світлі зобов’язань України згідно з Додатком про телекомунікаційні послуги до Угоди про асоціацію Європейська Комісія надішле до України спеціальну місію для оцінки її законодавчих та інституційних спроможностей.

 

Глибока та всеосяжна зона вільної торгівлі між Україною та ЄС сприяла збільшенню двосторонньої торгівлі на 49% порівняно з січнем 2016 року, коли почалося її виконання. На додаток до тих норм, які передбачені розділами про глибоку та всеосяжну зону вільної торгівлі Угоди про асоціацію, від жовтня 2017 року ЄС надав Україні автономні торгівельні заходи щодо деяких промислових товарів та сільськогосподарських продуктів з України. Вони допомогли українським експортерам здобути вихід на ринки ЄС.

 

З огляду на збільшення участі України в програмах ЄС, Україна є сьогодні одним із найбільших бенефіціарів програми «Еразмус+» у регіоні Східного партнерства.

 

Учасники саміту також розглянули питання про необхідність протистояння непропорційному впливу приватних інтересів у медійному секторі. ЄС наголосив на важливій ролі, яку відіграє Суспільне мовлення у створенні незалежного медійного контенту, а також підкреслив важливість забезпечення його достатніми ресурсами.

 

Довідкова інформація:

Заява Президента Європейської Комісії Юнкера на пресконференції за результатами саміту між Україною та ЄС

Євросоюз посилює свою підтримку регіону Азовського моря

Інформаційна довідка: підтримка регіону Азовського моря

ЄС надає додаткову допомогу децентралізації, боротьбі проти корупції, зміцненню громадянського суспільства та підзвітного та ефективного врядування в Україні

Інформаційна довідка: про відносини України та ЄС

Вебсайт Представництва ЄС в Україні

Вебсайт Групи підтримки України в Європейській Комісії

Вебсайт, присвячений торговельним відносинам України та ЄС

 

***

 

EU-Ukraine Summit: moving forward together at a time of renewed partnership

Today, at the 21st EU-Ukraine Summit in Kyiv, the European Union and Ukraine reaffirmed their strong partnership and shared commitment to a comprehensive reform agenda. European Commission President Jean-Claude Juncker and European Council President Donald Tusk represented the European Union alongside the President of Ukraine, Volodymyr Zelenskyy. The High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy/Vice-President of the European Commission, Federica Mogherini, and the Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations, Johannes Hahn, also participated.

President Jean-Claude Juncker said: "The European Union's partnership with Ukraine is one of mutual solidarity and friendship. It is also one that is flourishing: we have achieved more progress together in the last five years than we did in the two decades before. Ukraine has taken up ambitious reform commitments. The EU, in turn, has provided Ukraine with unprecedented support, from financial and expert support, to autonomous trade measures, and almost 3 million visa-free visits to the EU for Ukrainian citizens to date. This, alongside continued unity on sanctions, shows the EU's commitment to Ukraine – one that remains unwavering."

Read the full remarks of President Juncker at the joint press conference here.

The European Union and Ukraine agreed on a Joint Statement, demonstrating the richness of the bilateral agenda.

The EU provides additional €119 million for accountable and efficient governance in Ukraine and to step up its support to the Sea of Azov region

The Summit recognised the substantial progress made by Ukraine in its reform process, and agreed on the importance of accelerating these efforts, in particular in the fight against corruption. The EU has also showed clear solidarity with the country facing continuous challenges in the East including in the Sea of Azov region.

In the margins of the Summit, the Commission adopted new measures to support decentralisation, fight against corruption, empowerment of civil society and accountable and efficient governance in Ukraine as well as to alleviate the humanitarian situation and promoting economic opportunities for the people living in the Sea of Azov region.

The package will include a €40 million programme on decentralisation, a €15 million programme to fight corruption, a €10 million programme to support civil society and a €44 million programme for the facilitation of key reforms and the implementation of the Association Agreement and Deep and Comprehensive Free Trade Area. The support to anti-corruption efforts and decentralisation reforms are additional contributions to already successfully ongoing EU flagship programmes U-LEAD with Europe and EU Anti-Corruption Initiative (EUACI).

Read the full press release: EU-Ukraine Summit: EU provides additional support to decentralisation, fight against corruption, empowerment of civil society and accountable and efficient governance in Ukraine.

The Commission also allocated additional measures worth €10 million to support local economic diversification and small businesses, local civil society and citizens' involvement in decision-making, improvement of community security and public safety in the Sea of Azov region. This further support will help mitigate the impact of Russia's destabilising actions in the Sea of Azov on the local economy and communities.

The EU has been supporting projects aimed at mine risk mitigation as well as for psycho-social support. Additional support has been made available for local currency loans, destined to small and micro companies creating investment possibilities for local entrepreneurs.  The new measures also include an increased EU presence through a permanent programme office in Mariupol, which notably strengthens the support to decentralisation and anti-corruption processes in the region.

Read the full press release: The EU is stepping-up its support to the Sea of Azov region.

Support measures in response to the conflict

The European Union reaffirmed its unwavering support for Ukraine's independence, sovereignty and territorial integrity. The EU continues to implement its non-recognition policy for the illegal annexation of Crimea and Sevastopol by the Russian Federation, including through restrictive measures. The European Union expects Russia to release without any further delay the 24 Ukrainian servicemen, captured in November 2018, and their vessels, as well as all illegally detained Ukrainian citizens in the Crimean peninsula and in Russia.

The EU is also stepping up humanitarian funding to help those most in need in Ukraine with an additional €17.7 million. The assistance includes essential support such as healthcare, shelter repairs, water, cash transfers and Education in Emergencies projects. All EU humanitarian aid is impartial and independent, and will be provided along the line of conflict and in the non-government controlled areas. This brings the total EU humanitarian support for Ukraine to €133.8 million.

Macro-Financial Assistance to Ukraine

At the Summit, both parties stressed the importance for Ukraine to maintain macro-economic stability and keeping the International Monetary Fund programme on track. Under the current – fourth – Macro-Financial Assistance programme, the European Commission disbursed €500 million to Ukraine in December 2018. With this disbursement, the total Macro-Financial Assistance extended to Ukraine by the EU since 2014 has reached €3.3 billion – the largest amount of such assistance directed at any non-EU country. The EU stands ready to disburse the second tranche (€500 million) of the current Macro-Financial Assistance programme once the country has implemented the agreed reform measures linked to this tranche.

Sectorial cooperation

The Summit welcomed the adoption of the updated energy annex of the Association Agreement. The annex lists parts of the EU acquis which Ukraine commits to approximating with. This will in turn increase gradual market integration and enhance energy security.

In light of Ukraine's commitment under the telecom annex of the Association Agreement, the European Commission will be sending a team to assess Ukraine's legislative and institutional capacity.

The Deep and Comprehensive Free Trade Area has supported the increase of bilateral trade by 49% since the start of its application in January 2016. In addition to the measures foreseen in the Deep and Comprehensive Free Trade Area of the Association Agreement, the Autonomous Trade Measures for Ukraine in place since October 2017 for several Ukrainian industrial goods and agricultural products have helped to improve access for Ukrainian exporters to the EU market.

In line with the increased participation of Ukraine in EU programmes, Ukraine is now one of the largest beneficiaries of the Erasmus+ programme in the Eastern Partnership region.

The Summit participants also touched upon on the need to counter disproportionate influence of vested domestic interests in the media sector. The EU highlighted the important role that the Public Service Broadcasting plays in providing independent media content and underlined the importance of providing it with sufficient resources.

For more information

Remarks of the President of the European Commission Jean-Claude Juncker at the EU-Ukraine Summit joint press conference

The EU steps-up its support to the Sea of Azov region

Factsheet on EU support to the Sea of Azov region

EU provides additional support to decentralisation, fight against corruption, empowerment of civil society and accountable and efficient governance in Ukraine EU-Ukraine Summit website

EU-Ukraine relations factsheet

EU Delegation in Ukraine website

European Commission Support Group for Ukraine website

EU-Ukraine Trade relations website

 

Редакторські розділи: