Представництво Європейського Союзу в Україні

Коментарі Моґеріні після Ради асоціації між ЄС та Україною

Bruxelles, 17/12/2018 - 14:44, UNIQUE ID: 181217_14
Remarks

Коментарі Високої представниці ЄС та Віце-президентки Федеріки Моґеріні під час спільної прес-конференції після п’ятої зустрічі Ради асоціації між ЄС та Україною

Цей текст може відрізнятись від оригіналу!

Я дуже рада знову вітати Вас, пане Прем'єр-міністре [України Володимире Гройсмане], та Ваших колег в Брюсселі на п’ятій зустрічі Ради асоціації між ЄС та Україною.

Хотіла би розпочати, знову дуже чітко повторивши, наскільки ми цінуємо наші відносини з Україною, а також наскільки ми підтримуємо Україну на шляху реформ. Це відображено у нових фінансових угодах, які ми підписали на полях Ради асоціації.

Сьогоднішня наша зустріч відбувається в умовах ескалації ситуації навколо Керченської протоки. Це головне питання, яке зібрало нас тут. Це перше питання, яке ми вранці обговорили з Прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом.  

Від самого початку Європейський Союз спільно та рішуче заявив, що немає виправдання застосуванню військової сили Росією проти українських суден. Окрім того, слід звільнити усіх ув’язнених українських моряків та захоплені судна. Відповідно до міжнародного права, має бути гарантовано вільне судноплавство через Керченську протоку. В цьому полягає дуже рішуча та спільна позиція Європейського Союзу. Нещодавно, минулого четверга, її підтвердили голови держав та урядів 28 держав-членів [Євросоюзу]. Ця позиція не зміниться.

Ми розглядаємо подальші можливі способи підтримки регіонів України, які відчули наслідки ескалації в Азовському морі. Зокрема, нещодавно ми запустили програму для сходу України обсягом 50 мільйонів євро.  Крім того, ми розглядаємо надання допомоги через інші інструменти співпраці спільно з Європейським інвестиційним банком.

Дозвольте підкреслити, що Європейський Союз на 100% продовжить підтримувати незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України в межах кордонів, які визнала міжнародна спільнота. ЄС також наголошує, що варто повністю виконати Мінські домовленості. Окрім того, ми продовжуємо й надалі надаватимемо гуманітарну допомогу цивільному населенню на сході України. Ось лише минулого четверга ми додатково виділили для цього 4 мільйони євро

Хотіла би також повторити те, про що вже згадувала сьогодні у розмові з Прем’єр-міністром [Володимиром Гройсманом]. Певні речі варто повторювати постійно. Ми ніколи не визнаємо незаконної анексії Росією Кримського півострова та міста Севастополь. Ми засудили мілітаризацію Криму, що триває. Ми продовжуємо вимагати негайного звільнення всіх українських громадян, яких незаконно утримують у Криму та в Росії. Зокрема, це Олег Сенцов, якого Європейський Парламент минулого тижня нагородив премією Сахарова.

Як і раніше, Євросоюз підтримує й надалі підтримуватиме українських громадян.

Угода про асоціацію вже приносить результати. Це те, чого протягом тривалого часу вимагали українці. І зараз вона вже приносить перші результати.

Двостороння торгівля продовжує зростати. Європейський Союз закріплює свою позицію як головний торговельний партнер України. Окрім того, понад 500 тисяч українців мали змогу відвідати ЄС, не потребувавши для цього віз.

Під час сьогоднішньої зустрічі ми також обговорили прогрес України. Я вдячна Прем’єр-міністру [Володимиру Гройсману], його особистій відданості, а також відданості всього його уряду, який продовжує реалізовувати очікування громадян попри дуже серйозні виклики, з якими зіштовхується Україна.

Минулого тижня ми надали Україні перший транш нової програми макрофінансової допомоги обсягом 500 мільйонів євро. Це відбулося після того, як вона виконала умови, які було попередньо узгоджено.

Україна також показала суттєвий прогрес у наближенні власного законодавства у відповідність до acquis Європейського Союзу. Вона ухвалила нову нормативно-правову базу у сфері інтелектуальної власності, довкілля, безпечності харчових продуктів, енергетики, захисту прав споживачів та нового корпоративного права.

Хотіла би тут уточнити. Ми визнаємо проведену роботу та задоволені нею, а також результатами, яких досягнуто. Наразі, очевидно, потрібна подальша робота. Однак її слід виконувати, ґрунтуючись на досягнутих результатах, які ми визнаємо як дуже позитивні. 

Варто провести подальшу роботу задля покращення інвестиційного та бізнесового клімату, а також корпоративного управління. Україна здійснила важливі кроки на шляху боротьби з корупцією. Вона залишається одним з головних викликів.

Я бачу рішучість Прем’єр-міністра [Володимира Гройсмана], яку він демонструє та завжди демонстрував щодо цього конкретного виклику. Ми обоє хотіли би якомога швидше побачити, як на повну запрацює Вищий антикорупційний суд. Ми також говорили про важливість незалежності та ефективності спеціалізованих антикорупційних органів.

Коли мова йде про боротьбу з корупцією та реформи загалом, то тут головну роль відіграє громадянське суспільство. Я би сказала, що це один із головних активів, головних драйверів, які має країна. Це одна із сильних сторін, які варто використати на повну та яку варто захищати. Через це недопустимими є погрози та переслідування за виконання їхньої роботи. За будь-яку ціну потрібно уникати таких ситуацій, а винних - якнайшвидше притягувати до відповідальності.

Як продовження нашого минулого саміту, ми обговорили амбіції України щодо поглиблення співпраці у сфері енергетики, правосуддя та внутрішніх справ, митниці та цифрової економіки.

Сьогодні під час першої сесії до нас приєднався Віце-президент [з Енергетичного союзу Марош] Шевчович, що показує важливість енергетичної сфери. Ми обмінялись думками щодо потреби подальших реформ ринку газу та електроенергії, щоб переконатися, що вони повноцінно функціонують. Ми вітаємо прогрес в оновленні енергетичного додатку до Угоди про асоціацію, що відображає еволюцію законодавства ЄС у цій сфері.

Окрім того, ми посилимо співпрацю у сфері юстиції та внутрішніх справ у рамках Угоди про асоціацію. Ми зосередимо увагу на взаємовигідних сферах, у яких ми можемо досягти конкретних результатів, зокрема спільного управління кордонами. Ми погодились оцінити стан цифрової економіки України, щоб допомогти привести її у відповідність до правил Європейського Союзу.

Щоб закінчити, хочу знову подякувати пану Прем’єр-міністру [Володимиру Гройсману] за дружбу та насамперед за виконану роботу та за майбутню роботу, аби вести Україну шляхом реформ і тісніших відносин з Європейським Союзом.

Я впевнена, що наступного року ви продовжите цю важку, але таку важливу роботу. Дехто говорить про те, що, попри вибори, ті з нас, хто вірить у демократію, вважають, що вибори є хорошою можливістю для просування реформ і ніколи не є перешкодою для цього. Всього найкращого у продовженні цієї важкої, проте важливої роботи. Як ви вже знаєте, ви можете покластись на Європейський Союз. Ми й надалі підтримуватимемо та супроводжуватимемо вас та вашу країну на кожному кроці цього шляху.

Дуже дякую.

Посилання на відео:

https://ec.europa.eu/avservices/video/player.cfm?ref=I165660

 

Languages: