Представництво Європейського Союзу в Україні

Заява за результатами зустрічі Шевчовича та Клімкіна

Bruxelles, 06/12/2018 - 16:20, UNIQUE ID: 181206_84
Press releases

Віце-президент Європейської Комісії з Енергетичного союзу Марош Шевчович та Міністр закордонних справ України Павло Клімкін провели двосторонню зустріч щодо чинних тристоронніх перемовин з Росією та Україною з приводу довготривалого транзиту газу до Європи та “анбандлінгу” (відокремлення діяльності з транспортування газу від його видобутку і постачання) оператора газотранспортної системи України. Також Клімкін поінформував колегу про останні події, що стосуються азовського інциденту. Шевчович нагадав про негайну реакцію Євросоюзу на небезпечне зростання напруги в регіоні та звернув увагу на заяву ЄС від 28 листопада.

Шевчович визнав чинне дуже конструктивне залучення України у тристоронні переговори. Воно підтверджує, що майбутні рамки для транзиту газу до ЄС є вкрай важливими для України. Обидві сторони висловили намір провести наступну тристоронню зустріч на політичному рівні наступного року, якій, можливо, передуватиме технічна зустріч із залученням експертів.

Говорячи про анбандлінг газотранспортного оператора в Україні, Шевчович привітав рішучу налаштованість Клімкіна щодо цього процесу. Незалежний та надійний оператор газотранспортної системи є наріжним каменем майбутнього прозорого та ефективного ринку газу в Україні та найліпшою гарантією для учасників ринку бути залученими у сталий транзит газу після 2019 року. Також Шевчович привітав те, що досягнення рішучого прогресу з анбандлінгу наступними місяцями є спільно погодженою метою Європейської Комісії, уряду України, Нафтогазу та спільноти міжнародних донорів.

«Маю надію, що ця спільна мета та угода між українською стороною та ключовими залученими сторонами є фактором, що змінить ситуацію. Це надає нову динаміку процесу та сприятиме планомірній підготовці до встановлення нового оператора газотранспортної системи в Україні до січня 2020 року. У зв’язку із цим я високо ціню конструктивну співпрацю Нафтогазу, що є надважливою для того, аби усі необхідні кроки у процесі анбандлінгу здійснювалися вчасно та ефективно. Комісія готова допомагати у цьому процесі найближчими тижнями та протягом усього 2019 року, адже це є також вкрай важливим елементом тристоронніх газових перемовин. Позитивний результат, а саме безперервний, довготривалий транзит газу через Україну до ЄС у надійний та комерційно прийнятний спосіб є дуже важливим для енергетичної безпеки Євросоюзу».

 

Контекст

29 листопада Комісія скликала зустріч усіх зацікавлених сторін, які підтримують реформу ринку газу в Україні. Це відбулося після того, як у жовтні Європейська Комісія, Державний департамент США, секретаріат Енергетичної спільноти, Світовий банк та Європейський банк реконструкції та розвитку виступили зі спільним листом, у якому підкреслили терміновість анбандлінгу. Під час зустрічі, у якій також взяли участь Нафтогаз, ПАТ «Укртрансгаз» і ПАТ «Магістральні газопроводи України» (МГУ), було узгоджено спільний план дій щодо наступних кроків з анбандлінгу. Ґрунтуючись на погоджених діях, Нафтогаз зобов’язався до кінця січня 2019 року у співпраці з МГУ розробити необхідну договірну базу для створення сертифікованого оператора транспортної системи у відповідності до українського законодавства та Третього енергетичного пакету. Нормативно-правову базу слід запровадити у перші місяці 2019 року. Це також вимагатиме тісного залучення Кабінету міністрів для того, аби гарантувати анбандлінг до 1 січня 2020 року.  

Languages:
Редакторські розділи: