Представництво Європейського Союзу в Україні

Могеріні: ЄС та Росія по-різному оцінюють конфлікт на сході України та анексію Криму

Moscow, 25/04/2017 - 13:44, UNIQUE ID: 170425_7
Statements by the HR/VP

24 квітня Федеріка Могеріні, Верховний представник ЄС, зустрілася з міністром закордонних справ Російської Федерації Сергієм Лавровим. Під час спільної прес-конференції у Москві вона виступила із такими тезами:

«Я вважаю, що обмін думками, який ми розпочали сьогодні вранці – і який продовжимо після цієї прес-конференції – був корисним та конструктивним. Прямий діалог є завжди більш ефективним. Тому, незважаючи на те, що, перебуваючи на нинішній посаді [Верховного представника Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки / Віце-президента Європейської комісії], я вперше відвідала Москву, ми з Сергієм й раніше проводили зустрічі протягом цих двох з половиною років, разом працювати – як і наші команди, – постійно координуючи один з одним певні питання.

Ми в Європейському Союзі незмінно вважаємо, що діалог – конструктивний, відкритий діалог, щирий діалог – це правильний шлях. Це стосується також й важливого – не лише сусіда, але й світового гравця, - яким є Російська Федерація.

У нас різне бачення певних питань. Ми відкрито і чесно про це говоримо. Ми по-різному оцінюємо конфлікт на сході України і анексію Криму. Але ми обмінялися думками й щодо цієї кризи, а саме подальшої реалізації узгодженої раніше дорожньої карти. Вона передбачає повну імплементацію Мінських домовленостей всіма сторонами як в частині безпековій, так і в частині політичній.

В Європейському Союзі ми вважаємо, що розв’язання цього питання стало ще більш актуальним після смерті одного з спостерігачів ОБСЄ [Спеціальної моніторингової місії Організації з безпеки і співробітництва в Європі] вчора на сході України.  Ми обговорили можливості більш тісної співпраці для гарантування повної імплементації Мінських домовленостей всіма сторонами та можливості завершення конфлікту на сході України.

Ми також обмінялися думками щодо того, що можна було б назвати «системною незгодою» - здається так Ви [Сергій Лавров] це назвали. Я маю на увазі позицію Європейського Союзі щодо невизнання анексії Криму. Це принципова позиція, якої ми будемо дотримуватися. І це позиція не лише Європейського Союзу, але й інших наших партнерів у світі.

Ми також тривалий час обговорювали питання двосторонніх відносин. Щодо деяких з цих питань наші точки зору відрізняються. Й подолати ці розбіжності можуть допомогти співпраця і діалог. Наша взаємодія та співробітництво щодо інших питань перебуває на доброму рівні, що вигідно для всіх наших громадян, як громадян Росії, так і Європейського Союзу. Ми вирішили працювати над цими спільними питаннями. Хорошим прикладом є нещодавно відновлений діалог по боротьбі з тероризмом. Крім того, ми визначили інші питання для посилення плідної співпраці, наприклад щодо Арктики і Північного виміру чи в сфері культури, науки та досліджень. Цей список можна й далі продовжувати.

Ми також розглянули наш спільний порядок денний пріоритетів в питаннях глобальної та регіональної зовнішньої політики. Розпочавши із ситуації в Сирії, я висловила подяку Міністру закордонних справ Лаврову за активну участь Російської Федерації в Брюссельській конференції [щодо підтримки майбутнього Сирії та регіону] декілька тижнів тому. Під час цієї конференції ми підтвердили постійну гуманітарну підтримку з боку міжнародної спільноти для сирійського народу, як всередині Сирії, так і в регіоні. Європейський Союз є й залишається найбільшим гуманітарним донором для сирійців, й ми розділяємо одну точку зору стосовно необхідності покращення доступу гуманітарної допомоги.

Ми розраховуємо на зусилля Росії, включаючи переговори в Астані, щодо досягнення подальшого прогресу також і в цьому питанні. Ми також обмінялися думками стосовно можливостей більш тісної співпраці для політичного вирішення війни в Сирії. Я вважаю, що у нас є спільний інтерес – завершення цієї війни, яка забирає так багато життів, спричиняє стільки страждань перш за все сирійцям, але також всьому регіону.

Нашим спільним інтересом також є необхідність гарантувати сталий мир, стабільність та безпеку, перемогти терористичну організацію Ісламська держава та гарантувати демократичне, інклюзивне, світське, єдине майбутнє для Сирії в рамках відповідної резолюції Ради безпеки ООН №2254. Ми обмінялися думками стосовно подальшої нашої роботи в цьому відношенні, особливо в політичній сфері.

Спільний інтерес та занепокоєння викликають й інші питання міжнародної, світової та регіональної безпеки, включаючи Лівію; мирний процес між Ізраїлем та Палестиною (тут Європейський союз та Росія  успішно співпрацюють в рамках Квартету та з арабськими партнерами, включаючи Арабську мирну ініціативу); питання повної імплементації ядерної угоди з Іраном; а також, загалом, сприяння більш конструктивному підходу в Перській затоці та на всьому Близькому Сходу.

Надалі ми продовжимо діалог та будемо обговорювати й деякі інші питання, які викликають спільне занепокоєння, а також де Російська Федерація та Європейський Союз можуть конструктивно співпрацювати не лише для реалізації європейських чи російських інтересів, але й задля глобальної стабільності та застосування багатостороннього підходу до розв’язання проблем. Також йдеться про питання дотримання норм міжнародного права, наприклад, в питаннях ядерного роззброєння Корейського півострову чи мирного процесу в Афганістані. Це стосується також співпраці в деяких ключових для нас глобальних питаннях, чи це глобальний розподіл відповідальності, якщо говорити про управління великими міграційними потоками, чи це імплементація Паризької угоди щодо клімату чи Цілей сталого розвитку.

Загалом, я вважаю, що наша співпраця може мати важливе значення для посилення системи ООН та багатостороннього підходу, а також того, що ми називаємо світовим порядком, заснованим на нормах.

Хотіла б повторити, що це не усуває та не дозволяє подолати всі труднощі та всі розбіжності між нами, особливо в деяких сферах та особливо в питанні України. Проте є сфери, де ми можемо співпрацювати. Й ми рішуче налаштовані збільшувати рівень координації та співпраці, вивчаючи можливі шляхи того, як Росія та Європейський Союз можуть бути корисними для врегулювання певних криз, з якими ми стикаємось в сучасному світі. Ми живемо у важкі часи; в часи, коли не можна змарнувати  чи недооцінювати жоден міліметр, жоден сантиметр співпраці. Тому на нас лежить відповідальність зробити все, щоб знайти спільні точки дотику та спільні рішення.

Між нами є й інші питання, щодо яких ми не досягли згоди або які викликають занепокоєння. Ми їх також обговорили під час дружнього та відкритого діалогу. Проте, як я вже сказала, загалом я поділяю думку міністра, що цей обмін думками був корисним, конструктивним, позитивним. Ми продовжимо його не лише протягом цього дня, але й в наступні тижні та місяці.

Дякую».

Див. також: оригінал англійською мовою

 

Languages:
Редакторські розділи:

Автор