Представництво Європейського Союзу в Україні

Україна та ЄС

16/05/2016 - 19:06
EU relations with Country

Огляд основних аспектів політичних, економічних та торговельних відносин між Європейським Союзом (ЄС) та Україною, а також програм фінансової допомоги країні та ролі громадянського суспільства у майбутньому розвитку цих відносин.

Україна є пріоритетним партнером для ЄС.

Після підписання у 2014 році Угоди про асоціацію між Україною та ЄС (УА), включаючи її розділ про створення Поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі (ПВЗВТ), яка повністю набула чинності в 2017 році після її застосування на тимчасовій основі, наші відносини досягли безпрецедентного рівня близькості. УА/ПВЗВТ – це основа для української амбітної програми реформ, що була започаткована після подій на Майдані у 2013-2014 роках, а також для підтримки з боку ЄС. Вона ґрунтується на спільних цінностях та повазі до демократичних принципів, верховенства права, належного державного управління, прав людини та основоположних свобод.

Наша спільна мета – подальша економічна інтеграція та політична асоціація між Україною та ЄС.

Протягом останніх п'яти років після Революції гідності Україна здійснила суттєві кроки у напрямі реалізації складних реформ. Наше партнерство побудовано на тому принципі, що поки Україна продовжує здійснювати реформи на безпрецедентному рівні, ЄС також продовжуватиме надавати їй підтримку на безпрецедентному рівні. Починаючи з 2014 року, ця підтримка складає щорічно до 200 млн євро, залучених на двосторонніх засадах Європейського інструменту сусідства (ЄІС) для зміцнення економіки, державного управління та підтримки громадянського суспільства в Україні.

1 вересня 2017 року Угода про асоціацію між ЄС та Україною повністю набула чинності. Угода про асоціацію включаючи Поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі між Україною та ЄС (ПВЗВТ), є основним інструментом зближення України з ЄС. ПВЗВТ пропонує Україні основу для модернізації її торговельних відносин та економічного розвитку, шляхом відкриття ринків та узгодження законодавства, стандартів і регулювань у різних секторах. Це сприятиме тому, щоб ключові сектори української економіки відповідали стандартам ЄС.

ПВЗВТ застосовувалась на тимчасовій основі з 1 січня 2016 року, що є важливим етапом у двосторонніх торговельних відносинах та пропонує нові економічні можливості як для ЄС, так і для України. Українські підприємства отримують стабільний і передбачуваний преференційний доступ до найбільшого ринку в світі, з більш ніж 500 мільйонами споживачів. Підприємства ЄС отримують переваги від легшого доступу до українського ринку та будують нові відносини з українськими постачальниками та партнерами.

1 жовтня 2017 року набули чинності додаткові автономні торговельні преференції ЄС для України. Регулювання ЄС збільшує кількість сільськогосподарської продукції, яку Україна може експортувати до ЄС згідно з Угодою про Асоціацію, не сплачуючи митних зборів. Це також прискорює ліквідацію імпортних тарифів ЄС на декілька промислових товарів, як передбачено Угодою про Асоціацію.

Стислий огляд торговельної статистики

В перших конкретних результатах реалізації ПВЗВТ вже можна переконатися: у першій половині 2017 року - згідно з даними Євростату - торгівля товарами між ЄС та Україною збільшилася на 23% і ЄС продовжує зміцнювати свою позицію як найбільшого торговельного партнера України, в цілому ЄС належить близько 40% загального експорту України.

Україна експортує до ЄС головним чином чорні метали та вироби з них, овочеві та мінеральні продукти, електромашини та побутова техніка, рослинні жири та масла. Основними товарами, що експортуються з ЄС в Україну є машини та техніка, продукти хімічної промисловості, транспортне обладнання, пластмаси, гума і вироби з неї та мінеральні продукти.

Інвестиції

ЄС також є найбільшим іноземним інвестором в Україні, а набрання чинності ПВЗВТ повинно також сприяти збільшенню прямих іноземних інвестицій, оскільки вирішення таких проблем, як корупція, переслідування з боку податкових органів та інші питання, будуть спрямовані на покращення інвестиційного клімату в країні. Багато чого ще потрібно зробити у цій галузі, але перший прогрес вже висвітлюється у різних рейтингах, таких як "Ведення бізнесу" Світового банку.

Зовнішня торгівля є життєво важливою як для української економіки, так і для економіки ЄС з точки зору її розвитку та створення робочих місць, зниження цін, покращення якості товарів та послуг,  та надання споживачам більшого вибору завдяки зростанню конкуренції, тощо.

ЄС та Україна продовжують працювати над тим, щоб забезпечити можливості та переваги для бізнесу ЄС та України в рамках ПВЗВТ.

Підтримка ЄС для України в межах Європейського інструмента сусідства координується Групою ЄК з підтримки України. Разом із Представництвом ЄС в Україні Група підтримки України розробляє програми підтримки для ключових напрямів реформ (таких як, децентралізація, боротьба з корупцією чи зміцнення верховенства права), які часто співфінансуються та впроваджуються державами-членами ЄС. Європейський Союз також надає підтримку громадянському суспільству України через гранти в межах різних фінансових інструментів, внески в Європейський фонд підтримки демократії та постійний діалог, який є визначальним для формування нашої політики.

Протягом останніх років Україна отримала доступ до різних програм Європейського Союзу, ставши, наприклад, найактивнішим учасником програми Erasmus+ серед країн Східного партнерства; асоційованим членом програми ЄС з досліджень та інновацій «Горизонт 2020»; та учасником програми «Креативна Європа», спрямованої на підтримку культурного, креативного та аудіовізуального секторів.

ЄС також співпрацює з Україною в рамках східного регіонального виміру Європейської політики сусідства, Східного партнерства.

Двостороннє співробітництво

ЄС підтримує Україну за допомогою різноманітних інструментів.

Загалом, ЄС та фінансові інституції (Європейський інвестиційний банк та Європейський банк реконструкції та розвитку) за період з 2014 року по теперішній час залучили для України понад 13 млрд євро у вигляді позик та 2 млрд євро у виглядів грантів, для допомоги у стабілізації економіки, проведення комплексних реформ та підвищення рівня життя своїх громадян. Сюди також входить значна двостороння фінансова та технічна допомога в рамках Європейського інструменту сусідства (понад 1,4 млрд євро). Україна також отримує допомогу в рамках інструментів Twinning і TAIEX, а також, на додаток до двосторонньої підтримки, – в рамках регіональних та багатонаціональних програм ЄІС для країн Східного партнерства. Окрім Чорнобильського фонду «Укриття», підтримка надається через Інструмент співробітництва у сфері ядерної безпеки (ІСЯБ II) на 2014-2020 рр. Крім того, за допомогою чотирьох програм ЄС залучив для України 4,41 млрд євро у вигляді макрофінансової допомоги, що виплачується після виконання умов, пов’язаних із проведенням реформ.

І нарешті, з 2017 року діє комплексна програма підтримки контрольвоаної Урядом частини Донецької та Луганської областей на суму 50 млн євро. Вона спрямована на зміцнення належного державного управління та децентралізації, підтримку пожвавлення економіки та малих і середніх підприємств (МСП), підвищення рівня безпеки громадян та соціальної згуртованості, сприяння розвитку регіональної системи охорони здоров’я, підтримку переміщених університетів та надання допомоги у вирішенні інфраструктурних проблем. Нещодавно програму було поповнено ще на 10 млн євро та розширено для підтримки Приазов'я.

Інвестиції спрямовуються в Україну через План зовнішніх інвестицій ЄС, зокрема Інвестиційну платформу сусідства (ІПС). З 2014 року через ІПС в Україну надійшло понад 180 млн євро на підтримку фінансування розвитку інфраструктури в таких сферах, як транспорт, водопостачання/водовідведення, енергоефективність, навколишнє середовище, а також фінансування та кредитування МСП в місцевій валюті.

Починаючи з 2014 року Європейський інвестиційний банк надав кредитів на загальну суму 4,6 млрд євро для підтримки розвитку інфраструктури та проведення реформ у сферах транспорту, енергетики, сільського господарства, освіти та місцевого самоврядування, а також для розвитку малого та середнього бізнесу в Україні. З 2014 року було залучено інвестиції на суму 4 млрд євро від Європейського банку реконструкції та розвитку для сприяння розвитку та реформуванню, зокрема, банківського сектору, агробізнесу, транспорту та малого бізнесу.

Міжнародні експерти, здебільшого з держав-членів ЄС, що перебувають в Україні, допомагають в реформуванні сектору цивільної безпеки в рамках Консультативної місії Європейського Союзу (КМЄС) в Україні.

Дізнатися більше про нові можливості для співробітництва між ЄС та Україною можна тут і тут.

Огляд підтримки ЄС для України після Майдану.

Онлайн-консультації    

В цій частині сайту організації громадянського суспільства (ОГС) можуть висловлювати свої погляди на майбутній розвиток стосунків між Україною та ЄС. Для цього організація має просто зареєструватися онлайн.

За допомогою цієї бази даних Представництво ЄС знатиме, хто є зацікавленим в різних аспектах політики, що сприятиме проведенню цільових консультацій в майбутньому. Оскільки база даних перебуватиме у відкритому доступі, це забезпечить прозорість внесків організацій.

Теми передбачають обговорення проектів політичних та оперативних документів, консультації з питань спеціальних ініціатив або визначення пріоритетних завдань у рамках програм, що становлять особливий інтерес для громадянського суспільства. Інформація про усі внески для індивідуальних консультацій доступна на веб-сайті. Комісія також публікує коментарі на веб-сайті, що дає нам можливість створювати продуктивний та корисний архів даних про взаємодію між Європейською Комісією та громадянським суспільством. 

Дорожня карта ЄС для взаємодії з громадянським суспільством в Україні

Представництво ЄС разом з країнами ЄС, а також на основі консультацій з громадянським суспільством та національними органами влади розробили Дорожню карту ЄС для взаємодії з громадянським суспільством в Україні. Дорожня карта визначає вісім довгострокових пріоритетів співробітництва та координації у цій сфері. Ці пріоритети охоплюють такі питання: сприятливе середовище, аналіз політики, законність, Угоду про Асоціацію, конфлікти, відповідальність, права людини, економічний розвиток та багато інших проблемних питань для ОГС.

ЄС також допомагає Україні долати гуманітарні, соціальні та економічні наслідки конфлікту у східних регіонах країни. Надавши загалом понад 402 млн євро з початку конфлікту, ЄС та його держави-члени разом є найбільшим гуманітарним донором, що реагує на потреби людей у районах, що безпосередньо постраждали від конфлікту, внутрішньо переміщених осіб та біженців, які залишили свої домівки в зоні конфлікту, а також осіб, які повернулися в місця свого постійного проживання. Крім того, ЄС надає підтримку для якнайшвидшого відновлення та співфінансує Спеціальну моніторингову місію ОБСЄ, для якої ЄС та його держави-члени є найбільшим донором, забезпечуючи приблизно дві третини як бюджету місії, так і кількості спостерігачів.

Languages:
Редакторські розділи: