Представництво Європейського Союзу в Україні

Україна та ЄС

16/05/2016 - 19:06
EU relations with Country

Огляд основних аспектів політичних, економічних та торговельних відносин між Європейським Союзом (ЄС) та Україною, а також програм фінансової допомоги країні та ролі громадянського суспільства у майбутньому розвитку цих відносин.

У своїй підтримці ЄС непохитно дотримується принципів територіальної цілісності та суверенітету України та вважає повне виконання Мінських угод основою стабільного політичного розв'язання конфлікту на сході країни. Від весни 2014 року ЄС збільшив свою підтримку економічним та політичним реформам в Україні.
 

Близькі партнери
Україна є пріоритетним партнером Європейського Союзу. Відносини між ЄС та Україною розвиваються також у контексті Східного партнерства. Між 2007 та 2011 роками відбулися переговори щодо Угоди про асоціацію, що включає в себе поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі (ПВЗВТ) між ЄС та Україною. Угоду було підписано в два етапи: 21 березня та 27 червня 2014 року. Вона прийшла на зміну попереднім рамкам співпраці між Україною та ЄС. Угода про асоціацію є головним інструментом для наближення ЄС та України: вона сприяє розвитку глибших політичних відносин, міцніших економічних зв'язків та повазі до спільних цінностей.
Від 1 листопада 2014 року почали попередньо застосовуватися деякі частини Угоди про асоціацію. Це зміцнило співпрацю ЄС та України у питаннях прав людини, засадничих свобод та верховенства права; політичного діалогу та реформ, а також переміщення осіб. Це також посилило співпрацю в цілій низці сфер, зокрема сферах енергетики; довкілля; протидії змінам клімату; транспорту; фінансових послуг; державних фінансів, зокрема протидії шахрайству; сільського господарства та розвитку сільської місцевості; риболовства та морської політики; захисту прав споживачів та громадянського суспільства.
В липні 2017 року буде завершено процес ратифікації Угоди про асоціацію з боку ЄС та його країн-членів. Це дозволить Угоді набути чинності 1 вересня 2017 року.

1 вересня 2017 року Угода про асоціацію між ЄС та Україною повністю набула чинності. Угода про асоціацію включаючи Поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі між Україною та ЄС (ПВЗВТ), є основним інструментом зближення України з ЄС. ПВЗВТ пропонує Україні основу для модернізації її торговельних відносин та економічного розвитку, шляхом відкриття ринків та узгодження законодавства, стандартів і регулювань у різних секторах. Це сприятиме тому, щоб ключові сектори української економіки відповідали стандартам ЄС.

ПВЗВТ застосовувалась на тимчасовій основі з 1 січня 2016 року, що є важливим етапом у двосторонніх торговельних відносинах та пропонує нові економічні можливості як для ЄС, так і для України. Українські підприємства отримують стабільний і передбачуваний преференційний доступ до найбільшого ринку в світі, з більш ніж 500 мільйонами споживачів. Підприємства ЄС отримують переваги від легшого доступу до українського ринку та будують нові відносини з українськими постачальниками та партнерами.

1 жовтня 2017 року набули чинності додаткові автономні торговельні преференції ЄС для України. Регулювання ЄС збільшує кількість сільськогосподарської продукції, яку Україна може експортувати до ЄС згідно з Угодою про Асоціацію, не сплачуючи митних зборів. Це також прискорює ліквідацію імпортних тарифів ЄС на декілька промислових товарів, як передбачено Угодою про Асоціацію.

Стислий огляд торговельної статистики

В перших конкретних результатах реалізації ПВЗВТ вже можна переконатися: у першій половині 2017 року - згідно з даними Євростату - торгівля товарами між ЄС та Україною збільшилася на 23% і ЄС продовжує зміцнювати свою позицію як найбільшого торговельного партнера України, в цілому ЄС належить близько 40% загального експорту України.

Україна експортує до ЄС головним чином чорні метали та вироби з них, овочеві та мінеральні продукти, електромашини та побутова техніка, рослинні жири та масла. Основними товарами, що експортуються з ЄС в Україну є машини та техніка, продукти хімічної промисловості, транспортне обладнання, пластмаси, гума і вироби з неї та мінеральні продукти.

Інвестиції

ЄС також є найбільшим іноземним інвестором в Україні, а набрання чинності ПВЗВТ повинно також сприяти збільшенню прямих іноземних інвестицій, оскільки вирішення таких проблем, як корупція, переслідування з боку податкових органів та інші питання, будуть спрямовані на покращення інвестиційного клімату в країні. Багато чого ще потрібно зробити у цій галузі, але перший прогрес вже висвітлюється у різних рейтингах, таких як "Ведення бізнесу" Світового банку.

Зовнішня торгівля є життєво важливою як для української економіки, так і для економіки ЄС з точки зору її розвитку та створення робочих місць, зниження цін, покращення якості товарів та послуг,  та надання споживачам більшого вибору завдяки зростанню конкуренції, тощо.

ЄС та Україна продовжують працювати над тим, щоб забезпечити можливості та переваги для бізнесу ЄС та України в рамках ПВЗВТ.

Від весни 2014 року Україна стала на шлях амбітної програми реформ, націленої на стабілізацію своєї економіки та поліпшення життя своїх громадян. Україна та ЄС разом визначили програму реформ (так званий Порядок денний асоціації, який був востаннє оновлений у березні 2015 року) та разом слідкують за її поступом. Боротьба проти корупції, реформа судової влади, конституційна реформа та реформа виборчого законодавства, поліпшення бізнесового клімату та реформа державного управління, зокрема реформа децентралізації, є серед ключових у цьому порядку денному.

Окрім політичної підтримки, ЄС також виділив фінансову підтримку Україні. Вона складається з 12,8 мільярдів євро, що підтримуватимуть процес реформ протягом наступних кількох років.

Ці кошти, зокрема, передбачають:

 • 3,41 мільярди євро кредитів у рамках макрофінансової допомоги від ЄС (МФД). З цих коштів 2,81 мільярди було вже виділено. Це є найбільшою сумою, яку коли-небудь ЄС виділяв на макрофінансову допомогу країні, що не є членом ЄС. Україна зможе скористатися останнім траншем на суму 600 мільйонів євро відповідно до третьої програми макрофінансової допомоги. Умовою для цього траншу є успішна реалізація заходів, вказаних в меморандумі, спільно погодженому Україною та ЄС.  
 • 3 мільярди євро кредитів від Європейського інвестиційного банку (ЄІБ)  за період з 2014 до кінця 2016 років. Кредит було виділено на підтримку розвитку інфраструктури та реформи в транспортній сфері, енергетиці, сільському господарстві, освіті та муніципальному секторі. Значну фінансову та технічну підтримку надано на розвиток малих та середніх підприємств.  З українською владою узгоджено меморандум про порозуміння щодо майбутніх інвестицій ЄІБ.
 • 2,7 мільярдів євро інвестицій у 2014-2016 роках від Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР). Завдяки підтримці ЄС та його держав-членів, зокрема через їхні донорські внески, ЄБРР допоміг у розвитку та реформах найрізноманітніших галузей, наприклад, банківського сектору, аграрного бізнесу та малого бізнесу в Україні. ЄБРР також сприяв закупівлі газу на опалювальний сезон 2015-2016 року на загальну суму в 300 мільйонів євро. Окремо (це не входить у зазначену вище суму) ЄБРР фінансував проекти з безпечності атомної енергетики.
 • 879,2 мільйонів євро ґрантової допомоги, зокрема:
  • 355 мільйонів євро на реалізацію так званого "Контракту з розбудови держави" на підтримку боротьби проти корупції, здійснення реформи державного управління, судової системи, а також конституційної та виборчої реформ.
  • 10 мільйонів євро у рамках програми підтримки громадянського суспільства, щоб зміцнити його здатність підтримувати та моніторити процес реформ.
  • 110 мільйонів євро на підтримку розвитку приватного сектору в Україні та спонукання економічного відновлення України. Технічну підтримку надано для поліпшення законодавства, яке регулює умови роботи малих та середніх підприємств, та для сприяння імплементації Угоди про асоціацію. Водночас ЄС також підтримує відкриття центрів консультаційної допомоги бізнесу в українських регіонах та сприяє кращому доступу малих та середніх підприємств до фінансових ресурсів.
  • 90 мільйонів євро на підтримку реформи децентралізації та місцевого самоврядування. У рамках цієї допомоги місцеві органи влади отримують консультаційну підтримку для поліпшення своєї прозорості, підзвітності та здатності забезпечувати потреби громадян. Також надається підтримка для поліпшення надання адміністративних послуг на місцях, по всій Україні.
  • 15 мільйонів євро антикорупційної програми для підтримки нових антикорупційних інституцій, зміцнення парламентського нагляду та спроможності громадянського суспільства та незалежних медіа  у боротьбі проти корупції.
  • 28,5 та 37,5 мільйонів євро технічної допомоги (в 2016 та 2017 роках відповідно) для посилення спроможності українських органів державної влади у розробленні та впровадженні ключових реформ та у підтримці імплементації Угоди про асоціацію.
  • 104 мільйонів євро у рамках програми реформи державного управління, націленої на підготовку нового покоління державних службовців в Україні, організацію урядування відповідно до європейських стандартів, впровадження найкращого досвіду в сфері формування стратегій та на просування реформ у ключових секторах.
  • 52,5 мільйонів євро у рамках програми з підтримки верховенства права, що надаватиме допомогу реформі сфері юстиції та правоохоронних органів.
  • 76,7 мільйонів євро для Інструменту для стабільності та миру (IcSP), який від 2014 року підтримував ініціативи зі спостереження за виборами та відновлення довіри в суспільстві. У рамках цього інструменту також здійснювалася підтримка роботі Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, надавалася допомога внутрішньо переміщеним особам та громадянам, що постраждали від конфлікту. Інструмент також сприяв відновленню механізмів врядування та примиренню в спільнотах, що постраждали від конфлікту. Крім того, в його рамках здійснювалася реформа поліції.

Крім того, до кінця цього року буде ухвалено програму на 2017 рік в рамках Інструменту європейського сусідства на загальну суму в 200 мільйонів євро. Допомога надаватиметься у сферах енергоефективності, управління державними фінансами та для надання допомоги територіям східної України, підконтрольним українській владі.

Онлайн-консультації    

В цій частині сайту організації громадянського суспільства (ОГС) можуть висловлювати свої погляди на майбутній розвиток стосунків між Україною та ЄС. Для цього організація має просто зареєструватися онлайн.

За допомогою цієї бази даних Представництво ЄС знатиме, хто є зацікавленим в різних аспектах політики, що сприятиме проведенню цільових консультацій в майбутньому. Оскільки база даних перебуватиме у відкритому доступі, це забезпечить прозорість внесків організацій.

Теми передбачають обговорення проектів політичних та оперативних документів, консультації з питань спеціальних ініціатив або визначення пріоритетних завдань у рамках програм, що становлять особливий інтерес для громадянського суспільства. Інформація про усі внески для індивідуальних консультацій доступна на веб-сайті. Комісія також публікує коментарі на веб-сайті, що дає нам можливість створювати продуктивний та корисний архів даних про взаємодію між Європейською Комісією та громадянським суспільством. 

Дорожня карта ЄС для взаємодії з громадянським суспільством в Україні

Представництво ЄС разом з країнами ЄС, а також на основі консультацій з громадянським суспільством та національними органами влади розробили Дорожню карту ЄС для взаємодії з громадянським суспільством в Україні. Дорожня карта визначає вісім довгострокових пріоритетів співробітництва та координації у цій сфері. Ці пріоритети охоплюють такі питання: сприятливе середовище, аналіз політики, законність, Угоду про Асоціацію, конфлікти, відповідальність, права людини, економічний розвиток та багато інших проблемних питань для ОГС.

Євросоюз відіграває провідну роль у реагуванні на гуманітарну кризу. Водночас гуманітарні потреби у східній Україні й досі залишаються великими: за підрахунками, такої допомоги потребує 3,8 млн. людей.

Європейський Союз та його країни-члени надавали фінансову підтримку найбільш незахищеним верствам населення. Загальна сума гуманітарної допомоги складає 222 млн. євро, з яких 88,1 млн. євро надав ЄС. Ці гроші забезпечують підтримку для найбільш уразливих верств населення, яких зачепив конфлікт на неконтрольованих Україною ділянках території та з обох боків лінії зіткнення. Допомога покриває найнеобхідніші потреби найменш захищених людей, незалежно від місця їхнього перебування. Мова йде про забезпечення умов проживання, медичну допомогу, надання необхідного захисту, продуктів харчування та непродовольчих товарів, забезпечення санітарних умов та іншої допомоги у надзвичайних ситуаціях. У разі дотримання належних умов, підтримка надається готівкою чи товарними купонами.

Окрім того, внесок ЄС у найшвидше відновлення нормальних умов життя та повернення миру сягає 177 млн. євро. Діяльність з відновлення нормальних умов життя охоплює ремонтні роботи; сприяння соціально-економічній інтеграції внутрішньо переміщених осіб та розбудову їхніх зв’язків зі спільнотами, які їх приймають; навчання щодо мінної безпеки; психологічну підтримку для спільнот, які постраждали від конфлікту.

Гуманітарна допомога надається через гуманітарні організації, які є партнерами Єврокомісії. Йдеться, зокрема, про Управління Верховного комісара ООН зі справ біженців, Офіс ООН з гуманітарної допомоги (OCHA), ЮНІСЕФ, Міжнародний комітет Червоного хреста, Médecins Du Monde та Save the Children. Також Єврокомісія надавала допомогу українським біженцям у Білорусі та Росії через спільноти Червоного хреста у цих країнах.

 

Languages:
Редакторські розділи: