ЄС ухвалив нові обмежувальні заходи проти Білорусі, спрямовані на торгівлю, послуги, транспорт і боротьбу з ухиленням, через залученість країни у загарбницьку війну Росії проти України

29 червня Рада ЄС ухвалила обмежувальні заходи, спрямовані проти економіки Білорусі, з огляду на залученість режиму в незаконну, неспровоковану та невиправдану загарбницьку війну Росії проти України. Ці комплексні кроки спрямовані на віддзеркалення кількох обмежувальних заходів, які вже діють проти Росії. Таким чином вони вирішують проблему ухилення, що виникає внаслідок високого ступеня інтеграції між російською та білоруською економіками.

Торгівля

Рада ЄС продовжує заборону на експорт товарів і технологій подвійного чи передового призначення. Вона також запроваджує подальші експортні обмеження на товари, що можуть сприяти збільшенню промислового потенціалу Білорусі.

Подальші обмеження також вводяться на експорт до Білорусі товарів і технологій морського судноплавства, а також предметів розкоші.

Що стосується імпорту, буде заборонено прямо чи опосередковано імпортувати, купувати чи передавати, зокрема, золото та алмази з Білорусі, а також гелій, вугілля та корисні копалини, включно із сирою нафтою. Останній захід буде доповнено новою забороною на експорт товарів і технологій, придатних для використання в нафтопереробці та зрідженні природного газу.

Послуги

Рада ЄС забороняє надання певних послуг Білорусі, її владі, державним органам, корпораціям чи агенціям, а також будь-якій фізичній чи юридичній особі, яка діє від імені чи за їхньою вказівкою. Йдеться, зокрема, про таке:

  • бухгалтерське обслуговування й бухгалтерські послуги, аудиторські послуги, у тому числі обов'язковий аудит, податкові консультаційні послуги, ділові та управлінські консультаційні послуги та послуги зі зв'язків із громадськістю;
  • архітектурні та інженерні послуги, а також консультаційні послуги щодо сфери ІТ та юридичні консультації;
  • послуги з реклами, дослідження ринку та опитування громадської думки, а також послуги з тестування продукції та технічної перевірки.

Транспорт

Рада ЄС розширює заборону на перевезення вантажів автомобільним транспортом по території Євросоюзу на причепах і напівпричепах, зареєстрованих у Білорусі, у тому числі на вантажівках, зареєстрованих за межами Білорусі.

Щоб мінімізувати ризик ухилення, операторам ЄС, які належать на 25% або більше білоруській фізичній чи юридичній особі, має бути заборонено ставати автотранспортним підприємством або перевозити товари автомобільним транспортом в Євросоюзі, в тому числі транзитом.

Боротьба з ухилення від санкцій

Рішення від 29 червня вимагає від експортерів ЄС включити до своїх майбутніх контрактів так звану «статтю про заборону щодо Білорусі», за допомогою якої вони договірно забороняють реекспорт до Білорусі або реекспорт для використання в Білорусі чутливих товарів і технологій, бойових товарів, вогнепальної зброї та боєприпасів.

Щоб мінімізувати ризик ухилення, ЄС заборонить транзит через територію Білорусі товарів і технологій подвійного призначення, товарів і технологій, що можуть сприяти військово-технологічному зміцненню Білорусі або розвитку її оборонного та безпекового сектору, товарів, що могли би сприяти збільшенню промислових потужностей Білорусі, товарів і технологій, що використовуються в авіаційній чи космічній промисловості, а також зброю, що експортується з ЄС.

Окрім того, щоб допомогти протидіяти реекспорту товарів, що використовуються під час ведення бойових дій та що були знайдені в Україні, або тих, що є важливими для розвитку російських військових систем, було вирішено, що оператори ЄС, які продають такі товари країнам з-поза меж Євросоюзу, повинні запровадити належні механізми, здатні виявляти та оцінювати ризики реекспорту до Росії та зменшувати їх.

Нарешті, материнські компанії ЄС повинні будуть докласти всіх зусиль, щоб гарантувати, що їхні дочірні компанії в країнах з-поза меж ЄС не беруть участі в будь-якій діяльності, що призведе до результатів, яким санкції намагаються запобігти.

Захист операторів ЄС

Пакет санкцій також включає заходи, що дозволяють операторам ЄС вимагати компенсацію за збитки, заподіяні білоруськими фізичними та юридичними особами через застосування санкцій та експропріацію. Умовою є те, що громадянин країни-члена або відповідна компанія не має ефективного доступу до засобів правового захисту, наприклад, у межах відповідного двостороннього інвестиційного договору.

Відповідні правові акти завтра будуть опубліковані в Офіційному віснику ЄС.

Контекст

24 лютого 2022 року Росія розпочала незаконну загарбницьку війну проти України. Російські збройні сили напали на країну, в тому числі з території Білорусі, грубо порушуючи територіальну цілісність, суверенітет і незалежність України.

2 березня 2022 року Рада ЄС прийняла поправку до рішення 2012/642/CFSP, запроваджуючи подальші обмежувальні заходи у відповідь на залученість Білорусі в російську агресію проти України.

У своїх висновках від 20 та 21 жовтня 2022 року Європейська Рада закликала білоруську владу припинила сприяти російській загарбницькій війні, оскільки вона дозволила російським збройним силам використовувати свою територію та надає підтримку російським військовим. Європейська Рада також підкреслила, що ЄС залишається готовим запроваджувати подальші санкції проти Білорусі.

У своїх висновках від 23 березня 2023 року й 29 та 30 червня 2023 року Європейська Рада засудила продовження військової підтримки Білоруссю загарбницької війни Росії. Вона наголосила, що Білорусь має припинити дозволяти російським збройним силам використовувати свою територію, зокрема для розгортання тактичної ядерної зброї.

Військова агресія Росії проти України: ЄС погодив нові секторальні заходи проти Білорусі та Росії (пресреліз від 9 березня 2022 р.)

If you are not a journalist, please send your request to the public information service.