Європейська Комісія відкриває шлях для надання першої регулярної виплати Україні в межах Програми «Ukraine Facility» обсягом близько 4,2 мільярда євро

17 липня Європейська Комісія надала позитивну оцінку для надання першої регулярної виплати в межах Програми «Ukraine Facility» обсягом майже 4,2 мільярда євро для підтримки макрофінансової стабільності України та функціонування системи державного управління. Після ухвалення Радою ЄС цього рішення, загальний обсяг фінансування, наданого Україні Євросоюзом від започаткування програми у березні цьогоріч, складатиме до 12 мільярдів євро.

Регулярні щоквартальні виплати в рамках «Ukraine Facility» залежать від виконання Україною заздалегідь узгоджених вимог і забезпечують надання Україні передбачуваної фінансової допомоги. Ця перша регулярна виплата в межах Програми «Ukraine Facility» стане продовженням підтримки, наданої раніше у формі перехідного та попереднього фінансування. Вона свідчить про швидке виконання Плану для реалізації програми «Ukraine Facility» («Ukraine Plan»).

Після проведення оцінки запиту на виплату, поданого Україною 9 липня 2024 року, Європейська Комісія дійшла висновку, що Україна задовільно виконала дев'ять показників реформ, пов'язаних з першою регулярною виплатою на підтримку Плану для реалізації програми «Ukraine Facility» — стратегії України у сфері реформ та інвестицій на наступні чотири роки. Ці реформи охоплюють управління державними фінансами, управління державними підприємствами, бізнес-середовище, енергетику та розмінування.

Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн зазначила:

Народ України бореться на жорстокій війні. Водночас йому потрібні школи й лікарні, які діють, доступ до водо- й енергопостачання, поїзди, дороги та мости, щоб країна продовжувала функціонувати. Саме тому наша європейська Програма «Ukraine Facility» продовжує надавати життєво необхідну підтримку у вирішенні цих викликів. Попри всі труднощі, Україна наполегливо працює над ключовими реформами для відновлення та поступу на шляху до ЄС. Це відкриває шлях для надання Європейською Комісією «зеленого світла» для додаткової виплати Україні на суму близько 4,2 мільярда євро. Вірю, що Рада ЄС швидко ухвалить це рішення. ЄС продовжуватиме підтримувати Україну доти, доки необхідно».

Кроки, виконані для цього запиту на виплату, містять:

  •     Реформу Бюро економічної безпеки: країна ухвалила законодавство, необхідне для реформування Бюро економічної безпеки України. Новий закон є вагомою сходиною у процесі перетворення Бюро на наглядовий орган влади, який ефективніше боротиметься з ухиленням від сплати податків й економічною злочинністю. Законом запроваджуються відкриті, зосереджені на досягненнях кандидатів, процедури відбору, включно з новим головою бюро, який обиратиметься комісією з шести членів, половина з яких — міжнародні експерти. Також закон допоможе забезпечити доброчесність і відповідний професійний рівень співробітників Бюро.
  •     Нові стандарти корпоративного управління державних підприємств: Україна затвердила законодавчі зміни для наближення стандартів корпоративного управління до міжнародних, включно з чітким визначенням повноважень наглядових рад. Ці законодавчі зміни сприятимуть створенню ефективнішої системи корпоративного управління, зокрема для найбільших державних підприємств.
  •     Затвердження Національного плану з енергетики та клімату: Україна ухвалила Національний план з енергетики та клімату, який координує та планує енергетичну та кліматичну політику до 2030 року і містить конкретні цілі, які охоплюють значне скорочення викидів парникових газів і збільшення частки відновлюваних джерел енергії.

Наступні кроки

Наразі Європейська Комісія подала до Ради ЄС оцінку щодо задовільного виконання Україною якісних і кількісних показників, визначених у Плані для реалізації програми «Ukraine Facility», та пропозицію щодо ухвлення рішення Ради ЄС про виплату обсягом і близько 4,2 мільярда євро. Перерахунок коштів Україні відбудеться після ухвалення цього Рішення Радою ЄС та прийняття Європейською Комісією рішення про виплату.

Довідково

В межах Програми «Ukraine Facility» на період 2024-2027 рр. Україна отримає до 50 мільярдів євро у вигляді грантів і кредитів.

«Ukraine Facility» підтримує зусилля України спрямовані на підтримку макрофінансової стабільності, сприяння короткостроковому відновленню,  а також на відбудову та модернізацію країни під час впровадження ключових структурних реформ.

Фінансування на підтримку Плану для реалізації програми «Ukraine Facility» надається за умови виконання попередньо узгоджених реформ та інвестиційних показників, схвалених Радою ЄС.

До кінця 2027 року Україна має щоквартально подавати належно обґрунтований запит на виплату, таким чином забезпечуючи безперервну та передбачувану підтримку. Після цього Європейська Комісія здійснює оцінку щодо задовільності виконання Україною умов, викладених у Виконавчому рішенні Ради ЄС.

Якісні та кількісні кроки, запропоновані Планом для реалізації програми «Ukraine Facility», охоплюють реформи у сферах енергетики, сільського господарства, транспорту, зеленого та цифрового переходу, людського капіталу, а також державних підприємств, бізнес-середовища, державних фінансів чи децентралізації.

Додаткова інформація

Сторінка про Україну (Ukraine page)

Інформаційна довідка: Ukraine Facility

Інформаційна довідка: Солідарність ЄС з Україною

Імплементаційне рішення Ради ЄС щодо схвалення оцінки Плану для реалізації програми «Ukraine Facility»

Березень 2024 року — Європейська Комісія виплачує Україні перші 4,5 мільярда євро перехідного фінансування через Ukraine Facility

Квітень 2024 року — Європейська комісія виплачує Україні додаткові 1,5 мільярда євро перехідного фінансування

Червень 2024 року — Європейська комісія виплачує Україні додаткові 1,9 мільярда євро попереднього фінансування

July 2024 - Proposal for the Council Implementing Decision 

Цитати:

Після проведення оцінки прогресу України щодо умов з реформування ми пропонуємо вивільнити майже 4,2 мільярда євро додаткової допомоги для України. У цей критичний час боротьби країни з агресією Росії ЄС залишається найбільшим міжнародним донором України. До 2027 року ми надамо через «Ukraine Facility» до 50 мільярдів євро на підтримку макрофінансової стабільності, відновлення та реформ.

Олівер Варгеї, Комісар ЄС із питань сусідства та розширення

Peter Stano
Lead Spokesperson for Foreign Affairs and Security Policy
+32 (0)460 75 45 53

Piotr CICHOCKI

  • Press Officer

Phone

+32 2 295 84 45

Mail

piotr.cichocki@ec.europa.eu