Через рік після початку повномасштабного вторгнення та загарбницької війни Росії проти України ЄС ухвалив 10-й пакет економічних та персональних санкцій

Сьогодні, в день сумної річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Рада ЄС ухвалила десятий пакет додаткових обмежувальних заходів, які ще більше перекривають кисень уряду Російської Федерації та тим, хто відповідальний за продовження загарбницької війни Росії.

Путін вдається до ескалації цієї незаконної агресії, використовуючи зиму, їжу та голод як зброю. Росія продовжує показувати своє нелюдське обличчя, здійснюючи жорстокий ракетний терор цивільних цілей. Ухвалений сьогодні 10-й пакет санкцій спрямований проти тих, хто сприяє продовженню цієї жорстокої війни. Ми посилюємо обмежувальні заходи, фокусуючись на банківському секторі, доступі до технологій подвійного призначення та передових технологіях. Ми продовжуватимемо посилювати тиск на Росію і робитимемо це стільки, скільки буде потрібно, доки Україна не буде звільнена від жорстокої російської агресії.

Жозеп Боррель, Високий представник із закордонних справ і безпекової політики

Імпортно-експортний контроль та обмеження

Сьогоднішнім рішенням ЄС наклав подальшу заборону на експорт критично важливих технологій та промислових товарів, таких як електроніка, спеціалізовані транспортні засоби, деталі машин, запчастини для вантажівок і реактивних двигунів, а також товари для будівельного сектору, які можуть бути використані російськими військовими, а саме антени або крани.

Список товарів, на які поширюються обмежувальні заходи та які можуть сприяти технологічному посиленню сектору оборони та безпеки Росії, тепер включатиме додаткові електронні компоненти, які використовуються в російських системах озброєнь на полі бою, включно з безпілотниками, ракетами, гелікоптерами, а також деякі рідкоземельні матеріали, електронні інтегральні схеми та теплові камери.

Під санкції потрапляють також товари подвійного призначення. Сьогоднішнім рішенням до переліку підприємств, які безпосередньо підтримують військово-промисловий комплекс Росії у загарбницькій війні, додано ще 96 суб’єктів, тим самим експортні обмеження поширено й на них.

Вперше в цьому списку будуть сім іранських організацій, які виробляють військові безпілотні літальні апарати, що їх російські військові використовують у своїй загарбницькій війні, зокрема проти цивільної інфраструктури.

Крім того, Рада вирішила заборонити транзит через територію Росії експортованих з ЄС товарів і технологій подвійного призначення, з метою уникнення обходу санкцій.

Насамкінець, додаткові обмеження були накладені на імпорт товарів, які приносять Росії значний дохід, таких як асфальт і синтетичний каучук.

Мовлення

З метою протидії системній міжнародній кампанії Російської Федерації з дезінформації та маніпулювання інформацією, спрямованої на дестабілізацію ситуації у сусідніх країнах, ЄС та його державах-членах, Рада ЄС ініціювала процес призупинення дії ліцензій на мовлення двох додаткових ЗМІ: RT Arabic та Sputnik Arabic. Ці засоби масової інформації перебувають під постійним прямим чи опосередкованим контролем керівництва Російської Федерації та використовуються нею для безперервної та узгодженої дезінформації та пропаганди війни, які легітимізують агресію Росії та підривають підтримку України. Відповідно до Хартії основних прав, ці заходи не перешкоджатимуть цим ЗМІ та їхнім працівникам здійснювати будь-яку іншу діяльність у ЄС, наприклад, дослідження чи проведення інтерв’ю.

Критична інфраструктура

Сьогоднішнім рішенням ЄС обмежує можливість для громадян Росії обіймати будь-які посади в керівних органах критично важливих інфраструктурних організацій та підприємств ЄС, оскільки російський вплив на ці органи може поставити під загрозу їхнє належне функціонування та, зрештою, становити небезпеку для надання основних послуг для громадян ЄС.

Енергетика

Рада ввела заборону на надання сховищ для зберігання газу (за винятком частини СПГ-об’єктів) російським громадянам, щоб захистити безпеку постачання газу в ЄС і уникнути використання Росією свого постачання газу як зброї та ризиків ринкових маніпуляцій.

Зобов'язання щодо звітності

Щоб забезпечити дієвість заборон, пов’язаних із замороженням активів, Рада вирішила запровадити більш детальну звітність щодо коштів та економічних ресурсів, що належать фізичним та юридичним особам зі списку, які були заморожені або були предметом будь-якого руху незадовго до формування списку. Рада також запровадила нові зобов’язання щодо звітності для держав-членів та Комісії щодо заморожених резервів та активів Центрального банку Росії. Крім того, оператори повітряних суден повинні повідомляти про нерегулярні рейси свої національні компетентні органи, які потім інформуватимуть про це інших держав-членів.

Персональні санкції

Окрім запровадження економічних санкцій, Рада вирішила включити до санкційного списку значну кількість нових фізичних та юридичних осіб.

Три російські банки додано до списку суб'єктів, на які поширюється замороження активів і заборона надавати кошти та наявні економічні ресурси.

У висновках Європейської Ради від 9 лютого 2023 року ЄС підтвердив своє рішуче засудження загарбницької війни Росії проти України, яка є явним порушенням Статуту ООН і завдала величезних страждань і руйнувань Україні та її народу.

Росія повинна негайно припинити цю жорстоку війну.

Європейський Союз непохитно підтримуватиме Україну стільки, скільки буде потрібно, а також повністю підтримує суверенітет і територіальну цілісність України.

Відповідні нормативно-правові акти найближчим часом будуть опубліковані в Офіційному віснику ЄС.