Спільна заява щодо посилення бізнес-партнерства між ЄС та Україною Дениса Шмигаля, Прем’єр-міністра України, та Марти Кос, Єврокомісарки з питань розширення ЄС

10.04.2025
Брюссель, 10 квітня 2025
Press and information team of the Delegation to UKRAINE

10 квітня 2025 року, з нагоди Саміту бізнесу ЄС–Україна в Брюсселі, ми знову підтвердили нашу відданість майбутньому України в Європейському Союзі. Для досягнення цієї мети необхідно прискорити спільні зусилля на підтримку вступу України до ЄС, відбудови, модернізації, а також поступової економічної інтеграції до єдиного ринку ЄС.

Ми наголосили на важливості зміцнення економічних та інвестиційних зв’язків на основі розширеного ділового партнерства між ЄС і Україною за тісної співпраці з приватним сектором. Це вимагає створення сприятливішого інвестиційного клімату з урахуванням наслідків війни. Попри складні умови, Україна досягла значного поступу у впровадженні бізнес-орієнтованих реформ, зокрема завдяки розробці та реалізації Ukraine Plan у межах Ukraine Facility, а також у межах процесу євроінтеграції. Ці реформи покращують бізнес-клімат і сприятимуть подальшому залученню інвестицій європейських компаній. Подальший прогрес допоможе зміцнити довіру інвесторів і забезпечити довгострокове стале зростання.

Для досягнення цих результатів ми домовилися активізувати співпрацю за такими ключовими напрямами:

1. Проведення реформ для покращення бізнес-середовища

Україна підтвердила відданість ключовим реформам, узгодженим із процесом вступу до ЄС і передбаченим Ukraine Plan. Вони сприятимуть покращенню бізнес-клімату та спрощенню залучення європейських інвестицій. Ми також налаштовані прискорити галузеву інтеграцію України до єдиного ринку ЄС, зокрема через механізми, визначені Угодою про поглиблену і всеосяжну зону вільної торгівлі (ПВЗВТ), як це передбачено у Пріоритетному плані дій щодо посилення імплементації ПВЗВТ між ЄС та Україною на 2025–2026 роки.

2. Мобілізація фінансування

Ми наголосили на важливості максимально ефективного використання потенціалу Ukraine Investment Framework (UIF) у межах Ukraine Facility. Це дозволить знизити ризики для приватного бізнесу, залучити капітал і стимулювати прямі іноземні інвестиції у процес відбудови та реконструкції України. Завдяки таким фінансовим інструментам, як гарантії та змішане фінансування, ми сприятимемо залученню приватного сектору до модернізації країни.

Ми привітали високу зацікавленість європейського бізнесу в участі у відбудові України, продемонстровану в межах останнього Call for Expressions of Interest за програмою UIF, що зібрав численні заявки від компаній ЄС, які працюють у стратегічних секторах. Ми продовжимо співпрацю з фінансовими установами-партнерами для полегшення доступу до фінансування та консалтингових послуг, забезпечуючи узгодженість із пріоритетами політики України та ЄС.

Окрім цього, ми привітали запуск Конкурсу заявок на операції з опосередкованого кредитування мікро-, малих і середніх підприємств через банки. Це покращить доступ до фінансування для бізнесів, що постраждали від війни. Такий всеохопний підхід демонструє гнучкість і системність програми UIF як ключового інструменту для мобілізації капіталу, стимулювання трансформаційних змін і підтримки сталого розвитку України.

3. Сприяння інвестиціям

Ми просуватимемо Україну як привабливий напрямок для інвестицій у стратегічні галузі, зокрема оборонну. Ми об’єднаємо бізнес-асоціації ЄС та України на платформах, як-от Саміт бізнесу ЄС–Україна, майбутня Конференція з питань відновлення України та Інвестиційна конференція ЄС–Україна.

Домовлено про проведення регулярних зустрічей високого рівня з провідними бізнес-асоціаціями ЄС та України, щоб оцінити прогрес, зміцнити партнерство і подолати бар’єри для ділової співпраці. Перша така зустріч запланована в межах Конференції з питань відновлення України в Римі в липні 2025 року.