Рада ЄС оновила керівні принципи Євросоюзу і затвердила висновки щодо дітей та збройних конфліктів

24 червня Рада ЄС ухвалила оновлені Керівні принципи ЄС щодо дітей та збройного конфлікту. Їх уперше було прийнято в 2003 році, оновлено – в 2008 році. Також Рада ЄС схвалила висновки з цього питання.

Міністри висловили серйозне занепокоєння у зв’язку зі збільшенням кількості випадків порушень прав дітей у контексті збройного конфлікту. Ситуація погіршилась через поширення воєн, у тому числі через загарбницьку війну Росії проти України та незаконну депортацію й примусове переміщення Росією українських дітей.

Діти сильно страждають від збройних конфліктів. Майже в усіх зонах конфліктів по всьому світу ― від Сахеля, Центральної та Східної Африки до Близького Сходу та Азії ― діти становлять приблизно половину постраждалого населення. Вони зіштовхуються з насильством, травмами й смертю, вербуванням, переміщенням і вигнанням, перерваною освітою, відсутністю медичної допомоги, а також довготривалими фізичними та психічними травмами. Більше того, мінливий характер конфліктів, тактик та зброї збільшив ризики для дітей та цивільного населення загалом.

Остання щорічна доповідь Генерального секретаря ООН щодо дітей та збройного конфлікту вказує на збільшення серйозних порушень проти дітей у конфліктних ситуаціях на 21% у 2023 році. Найвищі цифри були зафіксовані в Ізраїлі та на палестинських територіях, а також у Демократичній Республіці Конго, М'янмі, Сомалі, Нігерії та Судані.

За умови належної та своєчасної допомоги діти можуть оговтатися від екстремальних ситуацій та розвиватись. Їх захист, відновлення та реінтеграція мають важливе значення для тривалого миру та безпеки, а також сталого розвитку.

Оновлені Керівні принципи ЄС щодо дітей та збройних конфліктів, схвалені Радою ЄС 24 червня, спрямовані на посилення внеску Євросоюзу у повагу, захист і дотримання прав дітей під час збройних конфліктів та інших ситуацій збройного насильства,  що здійснюються терористичними організаціями або організованими злочинними групами по всьому світу. Вони застосовують надійний, комплексний та цілісний підхід і слугуватимуть операційною основою для всіх країн-членів та інституцій ЄС, що працюють у цій сфері.

Оновлені керівні принципи Євросоюзу мають на меті врахувати нові розробки ― наприклад, збільшення загроз не в останню чергу від використання новітніх технологій і невибіркового використання вибухової зброї в населених пунктах ― і повністю узгодити підхід ЄС з рамками, встановленими Радою Безпеки Організації Об'єднаних Націй через послідовні резолюції, зокрема «шість серйозних порушень проти дітей під час збройних конфліктів». Вони також зміцнюють узгодженість і співпрацю ЄС з мандатом Генерального секретаря ООН і Спеціального представника з питань дітей та збройного конфлікту.

Паралельно ЄС оновив і опублікував свій Контрольний список для інтеграції захисту дітей, постраждалих від збройних конфліктів, у місії та операції Спільної безпекової та оборонної політики (СБОП). Контрольний список СБОП є оперативним і практичним інструментом, що надає вказівки щодо планування та проведення оперативних заходів для понад двадцяти місій і операцій з врегулювання криз.

Захист дітей, постраждалих від збройних конфліктів, повинен і надалі залишатися центральною опорою програм щодо захисту прав людини, миру та безпеки, запобігання конфліктам, розбудови миру, розвитку та гуманітарної діяльності.