Заява Високого представника/Віцепрезидента Жозепа Борреля на надзвичайній сесії Генеральної Асамблеї ООН

Пане Президенте, члени Генеральної Асамблеї, шановні делегати, пані та панове!
Як вам відомо, цього тижня спливає рік, як Росія розпочала незаконне вторгнення в Україну.
Воно стало і залишається однозначним випадком агресії постійного члена Ради Безпеки ООН, яким, як ви всі знаєте, є Росія.
Це вторгнення є грубим порушенням міжнародного права та принципів Статуту ООН. Світ потребує миру в Україні і народ України заслуговує миру після стількох страждань. Але не будь-якого миру. Нам потрібен мир, в основні якого лежать принципи Статуту Організації Об’єднаних Націй, саме тому ми зібралися тут у цій залі.
Саме про це резолюція, представлена Україною. Її мета - підтвердити нашу підтримку Україні та викласти принципи миру.
Хочу підкреслити: ця війна проти України не є «європейським питанням». Мова не йде про «протистояння Заходу з Росією».
Ні, ця незаконна війна стосується всіх: Півночі, Півдня, Сходу, Заходу – всього світу.
Ми сьогодні тут, щоб підтвердити нашу підтримку суверенітету і територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах, як і будь-якого члена ООН.
Так. Суверенітет, територіальна цілісність - це принципи, які Росія підважує в Україні щодня.
Це також принципи, яких ми маємо дотримуватися всюди, щодня.
Якщо ми сьогодні не засудимо і не припинимо дії Росії в Україні, це збільшить ризик для будь-якої іншої країни в іншому куточку світу зіткнутися з подібною агресією.
Ніхто не може почуватися в безпеці в світі, в якому незаконне застосування сили вважається нормальним.
Ще одним принципом є стаття 51 Статуту ООН: Україна має невід’ємне право на самозахист, як і будь-який інший член ООН. Україна має право захищати себе та захищати своє населення від щоденних обстрілів російських збройних сил.
Ваші Високоповажності, колеги,
Європейський Союз завжди був мирним проєктом. Нам вдалося досягнути значного успіху в забезпеченні миру на європейському континенті та його поширенні в усьому світі. Мир займає центральне місце в нашій ДНК, нашому походженні.
В контексті України, найважливішими питаннями сьогодні є: який саме мир? Так, ми говоримо про мир, але який саме? Так, потрібно закінчити війну, але як саме ми це зробимо? Як досягти цього миру?
Першим очевидним кроком до миру є необхідність припинення Росією ударів та всіх військових дій та виведення нею своїх збройних сил та військової техніки з території України. Росія повинна зробити це негайно, повністю і беззастережно.
До того часу Європейський Союз продовжуватиме надавати Україні необхідну підтримку для захисту нею свого населення. Це також відповідає Статуту ООН.
Ми продовжимо надавати гуманітарну та фінансову допомогу. Ми працюватимемо, щоб притягнути Росію до відповідальності за її дії та воєнні злочини.
Як ми знаємо з досвіду, не може бути тривалого миру без забезпечення відповідальності.
Водночас ми продовжуватимемо підтримувати прагнення України до справедливого миру відповідно до Статуту Організації Об’єднаних Націй у двох напрямах: підтримка України та пошук миру. Ці два напрями йдуть рука об руку. Вони не про «або/або». Вони не є взаємовиключними. Навпаки, вони йдуть рука об руку, доповнюючи один одного.
Ви всі знаєте про Формулу миру президента України Володимира Зеленського.
Європейський Союз підтримує її, і ми працюватимемо над забезпеченням якнайширшої міжнародної підтримки з цього питання.
Дійсно, кожен із нас зобов’язаний працювати задля справедливого та тривалого миру – як зазначено в цій резолюції, представленій Україною.
Генеральний секретар ООН Антоніо Гутерреш запропонував свою допомогу, щоб покласти кінець цій війні, і ми підтримуємо його.
Інші також доклали дипломатичних зусиль.
Метою цієї резолюції є підтримка та заохочення зусиль у пошуках миру.
Ми, Європейський Союз, тісно співпрацювали з українськими партнерами протягом усього підготовчого процесу у прозорий та інклюзивний спосіб.
Ми виконували свою роботу максимально інклюзивно та прозоро. Поправки та коментарі зроблені добросовісно та були належним чином розглянуті та прийняті до уваги, наскільки це було можливо.
Ми дякуємо делегаціям, які співпрацювали з нами, що безумовно, посилило текст. Але висуваючи додаткові поправки прямо зараз, Білорусь намагається внести плутанину в процес. Коли текст запропонований членам ООН є простим закликом до миру відповідно до Статуту Організації Об’єднаних Націй, ці поправки вносяться у недобросовісний спосіб.
Вони є маніпулятивними, оскільки не відображають ситуації на місці, тобто невиправданої та неспровокованої агресії однієї країни-члена проти іншої.
Ми будемо голосувати проти цих поправок і закликаємо всі країни-члени ООН зробити те ж саме та підтримати проєкт резолюції, поданий Україною.
Ваші Високоповажності, шановні делегати,
Текст, який ми сьогодні розглядаємо, узгоджується із закликом Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй, виголошеним 6 лютого на його брифінгу в Генеральній Асамблеї, а також з його сьогоднішньою промовою.
Як він правильно зазначив, «світ потребує миру, але миру відповідно до Статуту ООН та міжнародного права».
І саме з огляду на всі ці причини – прості, очевидні причини – я прошу вас долучитися до співавторства цієї Резолюції Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй і проголосувати на ї підтримку.
Настав час для кожного члена Організації Об’єднаних Націй піднятися, щоб його голос врахували.
Дякую.