Засідання Європейської Ради від 20 березня: висновки щодо України

21.03.2025
Брюссель, Бельгія
Press and information team of the Delegation to UKRAINE

1. Європейська Рада здійснила обмін думками з Президентом України Володимиром Зеленським.

2. Європейська Рада обговорила останні події, які стосуються України. Текст, викладений у документі EUCO 11/25, рішуче підтримали 26 голів держав або урядів.

3. Європейська Рада повернеться до цього питання під час своєї наступної зустрічі.

EUCO 11/25 – витяг

  1. Підтверджуючи свої попередні висновки, Європейська Рада вкотре наголошує на своїй безперервній непохитній підтримці незалежності, суверенітету й територіальної цілісності України у її міжнародно визнаних кордонах. Європейський Союз дотримується підходу «мир завдяки силі», який вимагає, щоб Україна перебувала у максимально сильній позиції, маючи власні потужні військові та оборонні спроможності як ключовий елемент. Відповідно до цього підходу Європейський Союз залишається відданим, у координації з однодумцями та союзниками, подальшій всеохопній підтримці України та її народу в реалізації їхнього невіддільного права на самооборону проти загарбницької війни, яку розв’язала Росія.

  2. Європейська Рада вкотре підтверджує свою підтримку всеосяжного, справедливого та тривалого миру, що ґрунтується на принципах Статуту ООН і міжнародного права. Крім того, вона вітає всі зусилля, спрямовані на досягнення цього миру і нагадує про принципи, які були визначені 6 березня 2025 року і які мають стати основою мирних переговорів.

  3. Європейська Рада вітає спільну заяву України та США за підсумками їхньої зустрічі в Саудівській Аравії, яка відбулася 11 березня 2025 року, включно з пропозиціями щодо угоди про припинення вогню, гуманітарних ініціатив та відновлення обміну розвідданими і безпекової допомоги з боку США. Європейська Рада закликає Росію проявити справжню політичну волю до завершення війни. 

  4. Надійний шлях до миру має складатися з гуманітарних зусиль, зокрема обміну військовополоненими, звільнення цивільних осіб і повернення всіх українських дітей та інших цивільних, які були незаконно депортовані та переміщені до Росії та Білорусі.

  5. Європейський Союз і надалі готовий посилювати тиск на Росію, а саме через запровадження нових санкцій та посилення контролю за виконанням уже чинних заходів, а також через додаткові механізми протидії їх обходу. Ці дії будуть спрямовані на послаблення здатності Росії продовжувати загарбницьку війну. Відповідно до законодавства ЄС, активи Росії мають залишатися знерухомленими, доки вона не припинить загарбницьку війну проти України та не відшкодує завдані збитки.

  6. Європейський Союз і його країни-члени сприятимуть мирному процесу та допомагатимуть у забезпеченні справедливого і тривалого миру для України, що відповідає інтересам як України, так і всієї Європи.

     

  7. Всеохопна мирна угода, яка гарантує незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, має супроводжуватися надійними та ефективними безпековими гарантіями для України, щоб запобігти майбутній агресії з боку Росії. Європейська Рада вітає вже розпочаті зусилля в цьому напрямі разом із однодумцями та партнерами по НАТО. Європейський Союз і його країни-члени готові зробити свій внесок у систему безпекових гарантій, зокрема підтримуючи здатність України ефективно захищати себе, відповідно до своїх повноважень і можливостей, а також згідно з нормами міжнародного права.

  8. Європейський Союз продовжуватиме надавати Україні регулярну та передбачувану фінансову підтримку. Європейська Рада закликає Європейську Комісію якнайшвидше вжити всіх необхідних заходів для пришвидшення фінансування в межах програми Ukraine Facility та ініціативи Групи семи ERA. Вона також закликає Єврокомісію та країни-члени використати всі можливості у межах ініціативи Ukraine Facility для збільшення фінансової підтримки Україні.

  9. Європейська Рада нагадує про ініціативи щодо посилення військової підтримки України з боку ЄС, зокрема про пропозицію Високої представниці щодо координації добровільного збільшення допомоги з боку країн-членів та інших країн-учасниць. Особливу увагу приділено забезпеченню України боєприпасами великого калібру, ракетами, а також задоволенню військових потреб у межах ініціативи Групи семи ERA. Європейська Рада закликає країни-члени терміново активізувати зусилля для задоволення нагальних військових та оборонних потреб України.

  10. Уся військова допомога, а також безпекові гарантії для України надаватимуться з повагою до політики безпеки й оборони окремих країн-членів та з урахуванням безпекових і оборонних інтересів усього Європейського Союзу.

  11. Європейська Рада підтверджує тверду відданість ЄС забезпеченню повної відповідальності за воєнні злочини та інші найтяжчі злочини, скоєні під час загарбницької війни Росії проти України. У цьому контексті прогрес у створенні Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України в межах Ради Європи є важливим кроком.

  12. Європейський Союз залишається відданим підтримці відновлення, відбудови та реконструкції України у співпраці з міжнародними партнерами. Важливою подією в цьому контексті стане Конференція з питань відновлення України, яка відбудеться в липні 2025 року в Італії.

  13. Європейська Рада підкреслює невіддільне право України самостійно обирати власний шлях відповідно до Статуту ООН та міжнародного права. Європейський Союз посилюватиме підтримку реформ в Україні на її шляху до членства в ЄС. Європейська Рада підкреслює важливість прогресу в переговорному процесі на основі підходу, що ґрунтується на оцінці здібностей, з відкриттям відповідних кластерів, починаючи з кластеру фундаментальних реформ якнайшвидше, коли для цього будуть створені умови.

  14. Європейська Рада повернеться до цього питання під час своєї наступної зустрічі.

Контакти для преси

Беатріц Наварро 

Заступниця речниці Голови Європейської Ради

+32 471 33 22 92

+32 2 281 51 50

@beanavarro  

@beanavarro.bsky.social 

Марія Томасік 

Речниця Голови Європейської Ради

+32 470 88 23 83

+32 2 281 51 50

@maria_tomasik

@mariatomasik.bsky.social

Сімеон Піперідіс 

Прессекретар

+32 478 83 12 21

+32 2 281 84 72

Якщо Ви не є представником медіа, будь ласка, надсилайте свої запити до відділу публічної інформації.