European Union Delegation to Singapore

بیانیه فدریکا موگرینی، نماینده عالی‌رتبه، از سوی اتحادیه اروپا به‌مناسبت روز بین‌المللی رفع تبعیض نژادی 21 مارس 2018

Bruxelles, 21/03/2017 - 09:29, UNIQUE ID: 170321_11
Statements on behalf of the EU

بیانیه فدریکا موگرینی، نماینده عالی‌رتبه، از سوی اتحادیه اروپا به‌مناسبت روز بین‌المللی رفع تبعیض نژادی 21 مارس 2018

 

تمام ابنای بشر آزاد زاده شده‌اند و   صرف‌نظر از خاستگاه، قومیت و مذهبشان، در حرمت و حقوق با هم برابرند.

 اتحادیه اروپا به مناسبت روز بین‌المللی رفع تبعیض نژادی، مجدداً بر تعهد راسخ خود به ارزش‌های وحدت و همزیستی و مبارزه علیه نژادپرستی، تبعیض، بیگانه‌هراسی و محرومیت در تمام اشکال خود در داخل و خارج از مرزهایمان تأکید کرد.

مظاهر تبعیض، نفرت و تعصب، هنوز در بسیاری از کشورهای سرتاسر جهان باعث بروز مناقشه‌هایی می‌شود که افراد را مجبور به فرار می‌کند و باعث ایجاد رنج غیرقابل تحملی برای انسان می‌گردد.  و این مسئله در اتحادیه اروپا نیز در حال افزایش است. 

جامعه‌ای که در آن حقوق بشر برای همه افراد تأمین نمی‌شود، آسیب‌پذیرتر است و انعطاف‌پذیری کمتری دارد و بیشتر در معرض مناقشه‌ها قرار می‌گیرد.

 اتحادیه اروپا در حال پیشبرد تأیید جهانی و اجرای کامل کنوانسیون بین‌المللی درخصوص رفع همه اَشکال تبعیض نژادی (بنیادی جهانی برای جلوگیری و ریشه کن کردن نژادپرستی و تبعیض) است.

در اتحادیه اروپا، گروهی سطح بالا درزمینه مبارزه با نژادپرستی، بیگانه‌هراسی و سایر اشکال تعصب، اصول راهنمایی را تألیف کرده است که آموز‌ش‌هایی را در مورد جرایم نفرت‌محور به نیروهای امنیتی و مسئولان عدالت کیفری ارائه می‌دهد و قربانیان جرایم نفرت‌محور را از نحوه دسترسی به عدالت، حمایت و حفاظت آگاه می‌سازد. این امر به توسعه راهنمایی‌های بیشتر درخصوص ارتقای ثبت جرایم نفرت‌محور توسط مقامات امنیتی که هم‌اکنون در چندین کشور عضو مورد آزمایش قرار گرفته است کمک کرد. اما این اولین و مهمترین مبارزه فرهنگی است.

حمایت از کشورهای متحد و جامعه مدنی در زمینه جلوگیری و مقابله با نژادپرستی و تعصب نیز یکی از اصول هدایت‌کننده اقدامات خارجی اتحادیه اروپا است. اتحادیه اروپا با ارائه کمک‌های مالی به جامعه مدنی در سراسر جهان از مقابله با تبعیض نژادی، بیگانه‌هراسی و تعصب حمایت می‌کند. مثلاً، پروژه‌هایی را در رواندا اجرا کرده‌اند که هدف آنها ارتقای  نظام عدالت کیفری از طریق آموزش حقوق بشر و ارائه کمک‌های حقوقی است. در سریلانکا، با ارتقاء کیفیت و دسترسی به خدمات حقوقی در استان‌های شرقی و شمالی از تقویت آزادی‌ها و حقوق اساسی در این مناطق حمایت می‌شود.

درحالی‌که سال جاری هفتادمین  سالگرد اعلامیه جهانی حقوق بشر است، اتحادیه اروپا بیش از هر زمان دیگری در جهت جهانی‌سازی ارزش‌های اساسی این اعلامیه تلاش می‌کند و در راستای تحقق این مهم با تمام کشورهای متحد ما، سازمان‌های محلی و بین‌المللی، موسسه‌های ملی حقوق بشر (NHRIs)، جامعه مدنی و مدافعان حقوق بشر در جهت رفع تبعیض نژادی همکاری می‌کند. اتحادیه اروپا تا زمان ریشه‌کن کردن تبعیض، نفرت و خشونت در همه دنیا به کار خود ادامه خواهد داد.

 

بخش‌های سردبیری:

نویسنده