Besøk fra generalsekretær i EEAS, Belén Martinez Carbonell

Vi har hatt besøk! Belén Martinez Carbonell, som er generalsekretær i EUs utenrikstjeneste (EEAS), var i Oslo denne uken for årlige politiske konsultasjoner mellom EU og Norge. Les mer om besøket hennes her.

 

Mandag 2. juni var generalsekretær i EEAS, Belén Martinez Carbonell, i Oslo for årlige politiske konsultasjoner mellom EU og Norge. 

Her møtte hun sin norske motpart, utenriksråd Torgeir Larsen fra Utenriksdepartementet, for en engasjerende og omfattende utveksling om utenrikspolitkk, sikkerhet og forsvar. Sentralt i samtalene sto særlig støtten til Ukraina og innsatsen for en rettferdig og varig fred. 

Denne type dialog er viktig for utvekslingen av synspunkter og bidrar til å sikre et tett samarbeid mellom EU og Norge om utenriksspørsmål. Som tidligere år bekreftet den politiske konsultasjonen enigheten og samsvaret mellom EU og Norge – Norge som en av EUs nærmeste likesinnede partnere, forankret i EØS-avtalen og vårt solide partnerskap. 

I kjent «Team Europe» ånd, møtte hun også EUs ambassadører i Oslo. Dette bidrar til å styrke samholdet og de felles prioriteringene til EUs tilstedeværelse i Norge. 

Vi takker for denne gang og ser frem til neste besøk!

Belén Martinez Carbonell og EUs ambassadører i Oslo