#ZaNašuPlanetu – Velike promjene često počinju malim koracima

 

Zamislite svijet u kojem se ništa ne baca, a priroda buja. Lijepa misao, zar ne? Dobra vijest je da možete pomoći da taj svijet postane stvarnost!

Dobrodošli u kružnu ekonomiju – svijet u kojem svakodnevni proizvodi poput odjeće i elektronike ne završavaju na otpadu čim ih prestanemo koristiti. Umjesto toga, cijenimo ih, popravljamo, ponovo koristimo, recikliramo ili čak kompostiramo. Na taj način smanjujemo otpad i zagađenje, borimo se protiv klimatskih promjena i gubitka biodiverziteta, te stvaramo zelena radna mjesta.

Ove godine kampanja #ZaNašuPlanetu poziva sve da se pridruže kružnoj ekonomiji! Nije potrebno mnogo. Samo zastanite i razmislite prije nego što nešto bacite – bilo da je u pitanju džemper iz prošle sezone ili stari frižider koji počinje da "bruji".

Zašto bi vas to trebalo da brine?
Zato što naša trenutna "kultura bacanja" funkcioniše po modelu „uzmi–napravi–baci“: uzimamo resurse iz prirode, pravimo proizvode, pa ih bacamo. Ali ovaj sistem šteti planeti i nama. Čak 80% gubitka biodiverziteta i 50% emisije gasova sa efektom staklene bašte dolazi iz eksploatacije i prerade resursa. Jasno je da ovako ne možemo dalje.

Kružna ekonomija podrazumijeva drugačiji pristup: očuvanje vrijednosti u ekonomiji, nagrađivanje kreativnosti i preduzetništva. I uživanje u omiljenim proizvodima duže – bez osjećaja krivice.

 

Nagrada #ZaNašuPlanetu 

Ove godine, #ZaNašuPlanetu udružuje snage sa Nagradom za zelene vještine Evropske fondacije za obuku, uvodeći novu kategoriju za lokalne projekte koji prednjače u razvoju kružne ekonomije.

 

Hrana

Visual showing two people purchasing food

Naš trenutni linearni sistem ishrane je omogućio hranjenje rastuće populacije i doprinio ekonomskom razvoju širom svijeta.

Ali on takođe ima svoju cijenu: zagađenje, erozija zemljišta i krčenje šuma dovode do češćih poplava, emisije gasova sa efektom staklene bašte i izumiranja vrsta.

Uprkos tome, prosječan građanin EU je 2022. godine proizveo oko 132 kg otpada od hrane, a ta količina godišnje raste za 3%.

Smanjenjem otpada od hrane – štedimo novac i hranimo ljude, a ne deponije.

 

Moda

Visual showing girl standing by fashion designer

Modna industrija koristi ogromne količine neobnovljivih resursa – jedan je od glavnih pritisaka na zemljište i vodu.

Odjeća se često nosi kratko, pa završava na otpadu ili u spalionicama. EU godišnje proizvede oko 7 miliona tona tekstilnog otpada – što je 16 kg po osobi.

Još gore, skoro 10% tekstila se uništi prije nego što se ikada iskoristi – to su stotine hiljada tona otpada godišnje.

Zašto kupujemo odjeću koju ne nosimo? Kako proizvođači mogu pomoći korišćenjem obnovljivih materijala i dizajniranjem garderobe lakše za reciklažu? Kreativnost kao spas!

 

Elektronika

Visual showing two people repairing an electronic device

Količina elektronskog otpada (WEEE) u EU brzo raste – trenutno iznosi preko 11 kg po osobi godišnje. Samo se polovina tog otpada prikupi za reciklažu.

E-otpad sadrži mješavinu materijala – neki su opasni, drugi rijetki i skupi, zbog čega zavisimo od malog broja zemalja proizvođača.

Zato je pametno iskoristiti te dragocjene resurse iz starih telefona, kompjutera, frižidera, kućanskih aparata i solarnih panela.

Možete li pronaći pametne načine da vaši omiljeni gedžeti traju duže?

 

Domaćinstvo

Visual showing two people making furniture

Otpad iz domaćinstava čini skoro 10% ukupnog otpada u EU. Možete pomoći smanjenju tako što ćete i kod kuće preći na „kružni“ način razmišljanja!

Pravilno razdvajanje otpada je sjajan početak – omogućava da se materijali ponovo iskoriste. U Evropi, trećina otpada dolazi samo iz ambalaže – koja proizvodi CO₂ koliko i jedna mala država.

Vaš izbor ima moć:

  • Kupujte proizvode sa eko-oznakama ili reciklirane artikle
  • Podržavajte brendove sa programima povraćaja proizvoda
  • Birajte proizvode sa minimalnom ili biorazgradivom ambalažom

Popravite svoju staru veš mašinu ili televizor! EU zakonodavstvo o pravu na popravku i održivim proizvodima osigurava da proizvođači dizajniraju robu da traje i popravljaju je po pristupačnoj cijeni, uz dostupnost rezervnih dijelova i alata.

Budite kreativni! Dajte starim predmetima novu svrhu – ili ih pretvorite u umjetnost!