Umanjivanje rizika s kojima se djeca i mladi suočavaju na internetu

Online svijet predstavlja prostor beskonačnih mogućnosti, gdje ljudi mogu razvijati svoje znanje, kreativnost i komunikaciju. Međutim, to je ujedno i prostor brojnih rizika, naročito za djecu i mlade. Kako bi se ti rizici umanjili, Komisija je predstavila smjernice za zaštitu maloljetnika, kao i prototip aplikacije za provjeru starosne dobi.
Nove smjernice će osigurati da djeca uživaju visok nivo privatnosti, sigurnosti i zaštite na online platformama. One uključuju preporuke za rješavanje sljedećih pitanja:
- minimiziranje izloženosti praksama koje podstiču zavisničko ponašanje
- sajber nasilje
- štetni sadržaj
- neželjeni kontakti sa nepoznatim osobama
Pored toga, platforme će morati da osiguraju da preduzete mjere budu primjerene i da ne ograničavaju prava djece na nesrazmjeran ili neopravdan način.
Prototip aplikacije za provjeru starosne dobi, s druge strane, ne samo da je prilagođen korisnicima, već ima za cilj da postavi najviše standarde u zaštiti privatnosti kada je u pitanju dokazivanje starosne dobi na internetu. Omogućiće lako dokazivanje da je korisnik stariji od 18 godina, uz punu kontrolu nad ostalim ličnim podacima, poput tačne starosti ili identiteta. Niko neće moći da prati, vidi ili rekonstruiše koji sadržaj korisnik pregleda. Ova aplikacija će biti dodatno testirana i prilagođena u saradnji sa državama članicama EU, online platformama i krajnjim korisnicima.
Plan za provjeru starosne dobi predstavlja osnovu za širu primjenu usluga prilagođenih uzrastu u budućnosti, a zasniva se na istim tehničkim specifikacijama kao i Evropski digitalni identifikacioni novčanik (eID), čija se primjena očekuje do kraja 2026. godine.
Za više informacija
Saznajte više o Smjernicama za zaštitu maloljetnika
Saznajte više o Planu za provjeru starosne dobi