Reformu lokalnih izbora sprovesti bez obzira na to što o njoj misle partije i koalicije

 

Reforma izbornog sistema u Crnoj Gori je neophodna bez obzira šta o tome misli bilo koja stranka ili koalicija, Evropska unija je vidi kao jedan od prioriteta, a inicijativa o promjenama u izborima na lokalnom nivou došla je u dobrom momentu i sada je vrijeme da se radi.

Ovo je poruka sa otvaranja konferencije „Više izbora za građane, više odgovornosti za vlast“, koju su organizovalii Ministarstvo javne uprave (MJU) i Centar za demokratsku tranziciju (CDT).

Ambasador EU u Crnoj Gori Johan Satler istakao je da reforma izbornog procesa ostaje jedan od vodećih prioriteta u Crnoj Gori. 

Johann Sattler, Ambassador of the European Union to Montenegro sitting

„Reforma izbornog procesa ostaje jedan od vodećih prioriteta. Sada nam se otvara trenutak koji je povoljan i u kojem možemo preduzeti odlučnu akciju“, rekao je Satler navodeći da će ove sedmice krenuti konsultacije. Kako Satler navodi,  EU je spremna da pomogne, jer je to proces koji traži puno aktera i saradnju. 

„Hvala članovima Odbora za izbornu reformu koji su ovdje i koji pokazuju interesovanje, jer bez njih nema željenih iskoraka, a iskorake možemo napraviti samo ako bude političke volje.” istakao je Satler

On je kazao da trenutni sistem stvara nestabilnost.  “Sistem kao takav, u ovom obliku ne vodi stabilnosti, nigdje nisam vidio da se lokalni izbori održavaju svakih par mjeseci, što je neophodno promijeniti” ukazao je Satler.

Ambasador EU u Crnoj Gori kazao je da podsticaj treba tražiti i u Planu rasta, sredstvima EU namijenjenim za Balkan. 

“Što više uradite, više ćete dobiti, a upravo Plan rasta vam omogućava da izmjerite svoj napredak, posebno jer postoji i mjerilo koje se odnosi na izborni proces. Dakle, u Planu rasta možete naći dodatni motiv, jer će političari morati da objasne zašto nijesu izvršili neke reforme i zašto su, na primjer, ostali bez četiri miliona eura” upozorio je Satler.

Satler je pozvao Odbor za sveobuhvatnu reformu da se vrati poslu, jer kako je rekao postoji planovi za rad.

„Vidjeli smo šta se dešava ako nastavite sa ovim sistemom. Vidjeli smo konstantnu kampanju, izborni turizam, blokade u nekim opštinama… To je drugi element koji treba da bude dio reforme. Treći je profesionalizacija izborne administracije. Morate imati neki transfer odgovornosti i posla sa lokalnog na državni nivo. Ne mogu organi u Kotoru ili negdje drugo da kidnapuju proces“, zaključio je Satler.

Programska direktorica CDT-a, Milica Kovačević, rekla je da je reforma izbornih zakona tragično zarobljena u neradu Odbora za sveobuhvatnu reformu izbornih zakona, opstrukcijama, traženju izgovora, nečemu što se može ocijeniiti kao nedostatak političke volje. „Da partije žele promjenu za godinu i 5 mjeseci imali bismo rezultat. Najvažniji zakoni čak nisu ni otovoreni za raspravu“, rekla je Kovačević.

Ministar javne uprave, mr Marash Dukaj, istakao je da su Crnoj Gori potrebne suštinske, a ne samo deklarativne promjene i reforme, u mnogim sferama. „Možda su najpotrebnije u procesima izbora. To je segment u kojem se demokratija ili potvrđuje ili nestaje. U lokalnim upravama, kako danas stoji, ona se tanji i nestaje, mi to želimo da zaustavimo“, rekao je ministar.

Marash Dukaj sitting

On je naglasio da, zbog aktuelnog izbornog sistema za lokalne samouprave, trpe sve opštine.

„Koncept zakona koji smo poslali nije samo pravna norma, on predstavlja uslov za njihov razvoj. Nijedna zainteresovana strana niti Vlada samostalno ne mogu ući u ovakve projekte, zato apelujem na konsenzus. Namjera Ministarstva je da se izborna reforma osmisli pa onda i sprovede bez obzira na bilo kakve političke interese. Evropski zadaci se ne mogu ispunjavati bez efikasnih izbora“, poručio je ministar.