Jačanje cross-border novinarstva i medijske saradnje u Evropi

Od 17. do 22. marta, medijski profesionalci iz javnih servisa širom Zapadnog Balkana učestvovali su u intenzivnoj studijskoj posjeti vodećim evropskim institucijama i medijskim kućama u Francuskoj i Njemačkoj. Ova posjeta, dio je programa Innovation. Media. Minds.: Podrška javnom medijskom novinarstvu na Zapadnom Balkanu.
Ovaj program koji je finansiran od strane EU omogućio je novinarima, urednicima i menadžerima iz RTV, RTCG, BHRT, RTVFBiH, RTSH i RTK da se upoznaju s najboljim praksama u novinarstvu, medijskim inovacijama i evropskom saradnjom. Programom upravlja Goethe-Institut a sprovodi ga DW Akademie.
Prva stanica posjete bio je Strazbur. Učesnici su obišli Evropski parlament i Evropski sud za ljudska prava (ESLJP). Imali su priliku da direktno razgovaraju s predstavnicima Press službe ESLJP-a i Kabineta predsjednika o temama zaštite novinara i slobode izražavanja.
Delegacija je takođe posjetila ARTE u Strazburu, francusko-njemačku televiziju poznatu po prekograničnoj saradnji. Medijski profesionalci su diskutovali o uređivačkim procesima, istraživačkom novinarstvu i evropskim koprodukcijama.
U Baden-Badenu, sesije u Südwestrundfunku (SWR) bile su fokusirane na upotrebu vještačke inteligencije u novinarstvu, pripovijedanje u pravnim izvještajima i inovacije u kreiranju medijskog sadržaja. U Kelnu, posjeta Westdeutscher Rundfunku (WDR) omogućila je učesnicima da istraže konstruktivno novinarstvo, etičku upotrebu vještačke inteligencije i strategije za angažovanje digitalne publike.
Glasovi iz regiona
"Studijska posjeta Francuskoj i Njemačkoj značajna je iz više aspekata i pomoći će mi u daljem profesionalnom radu, kao i u radu Federalne televizije. Kao neko ko se tokom karijere uglavnom bavio domaćom politikom u Bosni i Hercegovini, u trenutku kada je naša zemlja u fazi u kojoj treba da započne pregovore o pristupanju Evropskoj uniji, posjeta Evropskom parlamentu i Evropskom sudu za ljudska prava ima poseban značaj. Uloga i razumijevanje rada ovih institucija su ključni za svakog novinara u Bosni i Hercegovini, tako da je prilika da ih posjetimo i direktno učestvujemo u razgovorima izuzetna privilegija."
— Kristina Pranjić, novinarka / TV voditeljka / producentkinja, RTVFBiH
"Ova studijska posjeta bila je mnogo više od same razmjene iskustava o medijskim praksama. Osim što smo se upoznali s dobrim poslovnim praksama u svijetu digitalnih medija, društvenih mreža i savremenih formata osmišljenih da prevaziđu jaz između tradicionalnog načina prezentovanja sadržaja i potreba mlađe publike, posjeta nam je pružila uvid u rad evropskih institucija i način na koji možemo doći do informacija o njihovim aktivnostima."
— Radoslav Sijačić, zamjenik glavnog urednika Multimedijalnog programa – Web, RTV
"Kao novinarka RTK-a, studijska posjeta Evropskom parlamentu, Evropskom sudu za ljudska prava, ARTE-u, SWR-u i WDR-u bila je izuzetno dragocjeno i obogaćujuće iskustvo. Puno je doprinijela mom profesionalnom razvoju i nastavku rada u novinarstvu. Predavanja u okviru svakog programa donijela su nove uvide i lekcije koje će poboljšati moj pristup medijskom radu."
— Valbona Tahiri, urednica / novinarka, RTK
Jačanje medijskih inovacija i vrijednosti javnog servisa
Studijska posjeta je naglasila značaj nezavisnog i etičkog novinarstva, prekogranične saradnje i potrebu da se javni servisi prilagode digitalnom dobu, a da pritom ostanu vjerni svojoj misiji. Učesnici su istraživali kako evropske institucije i emiteri pristupaju angažovanju publike, borbi protiv dezinformacija i usvajanju novih formata za pripovijedanje.
Izvor teksta: Goethe Institut