Dijalog na svim nivoima ključan za pregovarački proces

“Nijedan stepen podrške ili dobre volje neće automatski dovesti Crnu Goru u EU. Zemlja mora uložiti trud. Neka ovaj odbor bude podsjetnik da je pristupanje EU zajednička odgovornost – ona koja uključuje sve aktere, od sindikata i poslovnih udruženja do nevladinih organizacija”, poručio je ambasador EU u Crnoj Gori, Johan Satler otvarajući sastanak Zajedničkog konsultativnog odbora (ZKO) civilnog društva između Evropske unije i Crne Gore koji je održan u Podgorici.
Satler je istakao da Crna Gora sada ima priliku da brzo napreduje ka članstvu u EU. On je naglasio da je to u skladu sa snažnom posvećenošću EU unapređenju i podršci punoj integraciji čitavog regiona Zapadnog Balkana.
“Potrebno je da zajedno sa partnerima iz civilnog društva, nastavimo da ulažemo napore kako bi osigurali da se ova prilika ne propusti”, zaključio je Satler.

Copyright: EUD
Kopredsjedavajući ZKO sa evropske strane Desebel – Stefanita Padure poručio je da jubilarni 20. sastanak ZKO predstavlja značajnu odrednicu u odnosima civilnog društva Evropske unije i Crne Gore.
On je izrazio zadovoljstvo što su tokom njegovog mandata predsjednik Evropskog Ekonomskog i socijalnog odbora Oliver Ropke i ministarka evropskih poslova Maida Gorčević pružali punu podršku i promovisali rad ZKO.
„Predsjednik Ropke i crnogorski premijer Milojko Spajić su bili veliki podržavaoci inicijative Države kandidati za proširenje prema kojoj svi članovi ZKO i predstavnici organizovanog civilnog društva iz Crne Gore i drugih država kandidatkinja za članstvo u EU imaju priliku da učestvuju u radu Ekonomskog i socijalnog odbora. Drago nam je najavimo da će taj pilot projekat nastaviti i u 2025. godini, a i nadamo se i kasnije“, kazao je Padure.
Kako je naveo Padure, civilno društvo treba da bude uključeno u sve korake pristupnih pregovora i u sprovođenju reformi, kao most između građana i vlasti.
„Angažman civilnog društva povećava legitimnost i održivost procesa integracija, posebno je važan njihov doprinos radu pregovaračke strukture kada su u pitanju aktivnosti radnih grupa za vođenje pregovora i priprema važnih pregovaračkih dokumenata od samog početka pregovaračkog procesa“, poručio je glavni pregovarač s Evropskom unijom, Predrag Zenović.
On je kazao da u procesu evropske integracije Crne Gore, civilno društvo igra značajnu ulogu u promovisanju transparentnosti, odgovornosti i inkluzivnost.
Ističući da Vlada ozbiljno shvata smjernice koje je Evropska komisija dala u posljednjem Izvještaju o Crnoj Gori, Zenović se osvrnuo na usvojen Akcioni plan za adresiranje ključnih preporuka Evropske komisije u svim pregovaračkim poglavljima, čiji cilj je ispunjenje obaveza do kraja 2026. godine.

Copyright: EUD
„Iako vrijeme na raspolaganju za ovaj ambiciozni cilj nije dugo, Crna Gora treba da mobiliše sve svoje resurse, kako u Vladi, tako i u Parlamentu, te u pravosuđu, kako bi ojačala politički dijalog između ključnih aktera, kao i dijalog sa civilnim društvom, i kako bi uspješno okončanje pristupnih pregovora vodilo zemlju ka punopravnom članstvu u Uniji“, kazala je kopredsjedavajuća Zajedničkim konsultativnim odborom sa crnogorske strane prof.dr Gordana Đurović, podsjećajući na to da je Crna Gora čvrsto opredijeljena da do 2028. godine postane 28. članica Unije.
Zajednički konsultativni odbor civilnog društva EU i Crne Gore (ZKO) jedno je od tijela osnovanih u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju zaključenog između Evropske unije i Crne Gore. Omogućava organizacijama civilnog društva obje strane da prate napredak Crne Gore prema članstvu u Evropskoj uniji i usvoje preporuke upućene Vladi Crne Gore i institucijama EU. ZKO se sastoji od dvanaest članova, od kojih po šest sa svake strane predstavljaju EESC (Evropski ekonomski i socijalni komitet) i crnogorsko civilno društvo.
Izvor teksta: ME4EU