64 odsto žena doživjelo seksualno nasilje od partnera

09.03.2020

Osvijetli, vjeruj, djeluj

U slučaju 100 žena i djevojčica koje su doživjele doživjele seksualno nasilje u Crnoj Gori, svega dva odsto počinilaca je kažnjeno. Od toga samo je jedan dobio kaznu zatvora, pokazalo je istraživanje Sigurne ženske kuće, SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja i NVO Prima. Istraživanje je pokazalo je da je čak 64 odsto žena doživjelo seksualno nasilje od partnera, a svega 12 odsto prijavilo je nasilinika.

“Vjerujte ženama, vjerujte djeci. Kad god čujete, prijavite, molim i medicinske radnike, jer imamo tamo najgore iskustvo, da imate prijavljena silovanja, da roditelji kažu nemojte to prijavljivati i medicinski radnici ne prijavljuju. To je zločin.”kazala je Ljiljana Raičević iz Sigurne ženske kuće.

Seksualno nasilje bilo je u vrhu prioriteta Evropske unije proteklih godina i Evropska Komisija je predstavila strategiju za jednakost žena i muškaraca u Evropi, kazala je Šefica Sektora za evropske integracije, politička pitanja, medije i informisanje Plamena Halačeva.

meeting

“Evropska unija je globalni lider u jednakosti polova i posljednjih decenija ostvarila je značajan napredak. Ipak,  nijedna država članica EU do sada nije postigla ravnopravnost žena i muškaraca, a rodno zasnovano nasilje i stereotipi i dalje postoje: jedna od tri žene u EU bila je izložena fizičkom i / ili seksualnom nasilju, dok je 55% bilo seksualno uznemireno. Žene u Evropi moraju biti oslobođene nasilja i štetnih stereotipa. Da bi se to postiglo, Strategija zahtjeva zakonske mjere za kriminalizaciju nasilja nad ženama, posebno proširivanjem područja kriminala gdje je moguća harmonizacija širom Evrope sa specifičnim oblicima nasilja nad ženama, uključujući seksualno uznemiravanje.”kazala je Halačeva.

Rezultati predstavljenog istraživanja pokazuju da su najpotrebniji jaki zakoni i efikasan sudski system, zaključila je Halačeva.

“Pored jačanja pravnog okvira i institucija, trebalo bi da radimo i na podizanju svijesti i obrazovanju, na poboljšanju servisa za one koji prežive ovakvo nasilje, na rješavanju osnovnih uzroka nasilja, promovisanju osnaživanja žena. Ukratko, moramo da radimo na svim frontovima. " kazala je Halačeva.

meeting

Istraživanje pokazuje da su u 70 odsto slučajeva državni tužioci odbacili krivičnu prijavu seksualnog nasilja. Dokazivanje krivice je teško bez iskaza žrtve.

“Nasilnik je najčešće takvog mentalnog sklopa da ne priznaje učešće u događaju, da li zato što ne shvata šta je uradio ili mu je model ponašanja postao normalan. Pa je jasno koliko je za dokazivanje krivice važno kazivanje žrtve.” kazala je Danka Ivanović-Đerić iz Višeg državnog tužilaštva.

Nasilje nad ženama je ozbiljan problem i zato odgovor mora biti zajednicki i sistemski, poručili su iz Ministarstva Unutrašnjih Posplova. Politika Vlade je jasna, kazao je državni sekretar Dragan Pejanović.

“Sprječavanje i suzbijanje nasilje nad ženama, a ako do nasilja dođe, efikasno reagovati da se žrtva adekvatno zaštiti i da joj se pruži adekvatna pomoć i zaštita, a prestupnika adekvatno procesuirati i kazniti.” Kazao je Pejanović.

Država je odlučna da stane na put svakom obliku nasilja nad ženama poručeno je sa konferencije pod nazivom "Osvijetli, vjeruj, djeluj". Zato ohrabruju žene da ne ćute i prijave nasilje koje se ne smije tolerisati.