Delegation of the European Union to the Republic of Moldova

Коронавірус: Єврокомісія пропонує пакет макрофінансової допомоги обсягом у 3 млрд. євро для підтримки десяти країн

22/04/2020 - 13:27, UNIQUE ID: 200422_10
Press releases

21 квітня Високий представник ЄС/Віцепрезидент Європейської Комісії Жозеп Боррель поспілкувався телефоном із Міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою. Телефонна розмова відбулась за день до зустрічі з міністрами закордонних справ ЄС. Україна та Східне партнерство стоять на порядку денному цієї зустрічі.

Європейська Комісія ухвалила пропозицію щодо пакету макрофінансової допомоги обсягом у 3 млрд. євро для десяти країн-партнерів зі сфери розширення та сусідства, аби допомогти їм обмежити негативні економічні наслідки пандемії коронавірусу. Ця пропозиція є частиною стратегії «Team Europe» (Команда Європа) — потужної та цілеспрямованої реакції ЄС задля підтримки зусиль країн-партнерів у боротьбі з пандемією коронавірусу (із бюджетом у 15,6 млрд. євро). Пропозиція Єврокомісії є важливою демонстрацією солідарності Євросоюзу з цими країнами в часи безпрецедентної кризи.

Після попередньої оцінки потреб у фінансуванні пропозиція передбачає розподіл макрофінансової допомоги серед країн-бенефіціарів таким чином: Республіці Албанія — 180 млн. євро; Боснії та Герцеговині — 250 млн. євро; Грузії — 150 млн. євро; Йорданському Хашимітському Королівству — 200 млн. євро; Косово — 100 млн. євро; Республіці Молдова — 100 млн. євро; Чорногорії — 60 млн. євро; Республіці Північна Македонія — 160 млн. євро; Туніській Республіці — 600 млн. євро; Україні  — 1,2 млрд. євро.

Валдіс Домбровскіс, Виконавчий віцепрезидент Європейської Комісії з питань економіки для людей, сказав таке: «Вкрай важливо у час кризи підтримувати наших сусідів, адже це означає стабільність для всього регіону. В рамках глобальної відповіді Євросоюзу на пандемію коронавірусу ми повинні допомогти нашим  країнам-сусідам усунути найбільш негативні економічні наслідки цієї пандемії. Ці "кризові програми макрофінансової допомоги” дадуть десяти країнам змогу забезпечити макроекономічну стабільність, захистити своїх людей та свої компанії під час кризи».

Паоло Джентілоні, Єврокомісар з питань економіки, сказав: «Європейська солідарність не повинна обмежуватись кордонами нашого Союзу. В цій глобальній кризі ми перемагаємо чи програємо разом. Сьогодні Європейська Комісія робить рішучий крок, щоб допомогти десяти нашим сусідам у боротьбі з коронавірусом. Я закликаю Європейський Парламент та Раду ЄС якнайшвидше погодити цей важливий пакет».

Кошти макрофінансової допомоги буде надано на один рік у вигляді позик на дуже сприятливих умовах, аби допомогти цим країнам покрити їхні негайні та невідкладні потреби у фінансуванні. Разом з підтримкою Міжнародного валютного фонду, ці кошти можуть сприяти підвищенню макроекономічної стабільності та створенню простору, у якому ресурси можна буде спрямувати на захист громадян та пом'якшення серйозних негативних соціально-економічних наслідків пандемії. Цей інструмент надалі буде доступний усім країнам, що відповідають критеріям та мають проблеми з платіжним балансом.

Пропозицію Єврокомісії також мають ухвалити Європейський Парламент і Рада ЄС. Враховуючи нагальну потребу в цій допомозі, Комісія розраховує на співпрацю цих органів для забезпечення швидкого ухвалення пропозиції.

Після того як пропозицію буде ухвалено, Єврокомісія готова надати перший транш якнайшвидше — щойно буде прийнято рішення про макрофінансову допомогу та підписано Меморандум про розуміння з кожною країною- партнером. Другий транш може бути перерахований у четвертому кварталі 2020 року або в першій половині 2021 року за умови своєчасного втілення заходів з політики в життя.

Контекст

Team Europe

Реакція ЄС керується підходом «Team Europe» (Команда Європа). Його мета — збереження життів за допомогою надання швидкої та цільової підтримки нашим партнерам у протистоянні з пандемією. Він поєднує ресурси ЄС, його країн-членів та фінансових інституцій, зокрема Європейського інвестиційного банку та Європейського банку реконструкції та розвитку. Підхід спрямований на підтримку партнерських країн та задоволення їхніх короткотермінових потреб, а також на те, аби чинити довгострокові структурні впливи на суспільства та економіку. Загальна сума пакету «Team Europe» становить понад 20 млрд. євро. Перші пакети Team Europe вже застосовують у найближчих регіонах сусідства, а саме у Західних Балканах, Східному партнерстві та у країнах південного сусідства ЄС.

Як глобальний суб’єкт і головний донор міжнародної системи надання допомоги Євросоюз сприятиме скоординованій багатосторонній реакції — у співпраці з ООН, міжнародними фінансовими інституціями, а також Великою сімкою (G7) і Великою двадцяткою (G20).

Макрофінансова допомога

Макрофінансова допомога є частиною ширшого партнерства ЄС із країнами-сусідами та є особливим інструментом розв’язання кризових ситуацій. Така допомога є доступною країнам зі сфери розширення та сусідства Євросоюзу, що зіштовхуються із серйозними проблемами з платіжним балансом. Щоб отримати макрофінансову допомогу, країни повинні відповідати певним критеріям поваги до демократичних принципів, прав людини та верховенства права. Вони повинні також брати участь у програмі фінансової допомоги від МВФ. У впровадженні допомоги Єврокомісія забезпечить узгодженість із нещодавніми та чинними операціями МВФ у рамках макрофінансової допомоги.

Для підтримки регіону країн-сусідів та Західних Балкан, окрім макрофінансової допомоги, ЄС використовує й інші інструменти. Зокрема, це гуманітарна, бюджетна, технічна допомога, а також сприяння інвестиціям у найбільш уражені пандемією коронавірусу сфери через механізм змішаного фінансування та гарантії Європейського фонду сталого розвитку.

Докладніше

Боротьба проти пандемії коронавірусу: глобальна реакція ЄС

Макрофінансова допомога

Операції ЄС із надання макрофінансової допомоги Україні

Операції ЄС із надання макрофінансової допомоги Молдові

Операції ЄС із надання макрофінансової допомоги Грузії

Операції ЄС із надання макрофінансової допомоги Тунісу

Операції ЄС із надання макрофінансової допомоги Йорданії