משלחת האיחוד האירופי למדינת ישראל

הודעה מקומית של האיחוד האירופי לרגל יום השואה בישראל

תל אביב, 20 באפריל 2020, 20/04/2020 - 22:22, UNIQUE ID: 200422_14
Local Statements

משלחת האיחוד האירופי מפרסמת את ההודעה הבאה המוסכמת על ראשי משלחות האיחוד האירופי בישראל:

משלחת האיחוד האירופי במדינת ישראל יחד עם 26 השגרירויות של המדינות החברות באיחוד האירופי הנמצאות בישראל, זוכרים וחולקים כבוד לששת מיליוני היהודים שנרצחו, על אדמת אירופה, לפני למעלה משבעה עשורים.

 

אנו מצטרפים לקהילות היהודיות בכל העולם בהנצחת חייהם של כל אחד ואחת מהם, אשר נספו בטרגדיה הבלתי נתפסת של השואה - אבות, אימהות, בנים, בנות; בהוקרת השורדים החיים בקרבנו, באופן שהמאורעות שעברו לעולם לא יישכחו. כפי שאמר שמעון פרס ז"ל: "אנחנו עיניהם הזוכרות. אנחנו קולם הזועק".

 

נזכור במיוחד את הערבות ההדדית של היהודים, אשר הצילו יהודים אחרים בשואה, כאשר הפגינו ערבות הדדית בעולם מתפורר - זהו הנושא המרכזי של יום השואה 2020. אנו מכבדים את זכרם של כל אותם אנשים שסיכנו את חייהם והתקוממו נגד הנאצים, והגנו על מי שחייהם היו בסכנה, או פעלו להצלתם. האומץ נטול האנוכיות צריך להניע את כולנו להגן על כבודו של כל בן אנוש.

 

אנו חוזרים ומדגישים את מחויבותנו להבטיח שזיכרון השואה וחינוך השואה יהיו מבוססים על מחקר היסטורי מדעי, כדי להיאבק בהכחשת השואה, בסילופים ובנרטיבים כוזבים על השואה.

 

השנה חל יום השואה בתקופה מאתגרת במיוחד לכולנו. בתקופה זו אנו מוכרחים לשמור על ריחוק פיזי, אך בליבנו ובנפשנו תחושת האחדות והיחד חזקה מתמיד. לראשונה, טקסי יום השואה לא יהיו פתוחים לציבור הרחב. אך אנו מתחייבים בפני הקורבנות והשורדים שלעולם לא נשכח אותם, ושמורשתם תמשיך להתקיים.

 

המגפה העולמית הפוקדת אותנו בימים אלה מחייבת ערבות הדדית ושיתוף פעולה הדוקים יותר בכל העולם; זוהי הזדמנות להרהר על העולם שאנו מייחלים להשאיר לילדינו. בעולם של היום, האנטישמיות והגזענות ממשיכות עדיין להתקיים.  כל הקהילות היהודיות חיות לעיתים קרובות מדי בפחד מפני אפליה והתקפות אנטישמיות. עלינו להזכיר לעצמנו ללא הרף שהאנטישמיות פוגעת לא רק ביהודים. היא מערערת את לב ליבן של החברות הדמוקרטיות ומאיימת על עתידנו.

 

היום, ביום השואה, אנו מדגישים ומאשרים שוב את אחריותנו לעולם לא לשכוח את לקחי השואה. אנו נמשיך להיאבק באנטישמיות ובשנאה על כל ביטוייהן, וננקוט את כל האמצעים כדי למנוע מצב שבו הרוע ירים שוב ראש. זיכרון השואה הוא ליבת הפרויקט האירופי, כפי שבא לידי ביטוי בהשתתפותם חסרת התקדים של מנהיגי אירופה בטקסי ההנצחה באושוויץ ובפורום השואה העולמי שנערך ביד ושם בירושלים לציון יום השנה ה-75 לשחרור מחנה המוות הנאצי.   בהשראת זיכרון השואה אנו מגינים על הערכים שבהם אנו מאמינים, ולאורו אנו שואפים ליצור חברה המבוססת על שוויון, הכלה ואי-אפליה, חברה נטולת שנאה, שבה דור ההווה ודור העתיד של יהודי אירופה ירגישו בטוחים.

 

 

זוהי הודעה משותפת המוסכמת על שגריר האיחוד האירופי במדינת ישראל ועל שגרירי כל המדינות החברות באיחוד האירופי בישראל, ובהן: אוסטריה, בלגיה, בולגריה, קרואטיה, קפריסין, הרפובליקה הצ'כית, דנמרק, אסטוניה, פינלנד, צרפת, גרמניה, יוון, הונגריה, אירלנד, איטליה, לטביה, ליטא, מלטה, הולנד, פולין, פורטוגל, רומניה, סלובקיה, סלובניה, ספרד ושוודיה.

 

Languages:
רובריקות: