משלחת האיחוד האירופי למדינת ישראל

האיחוד האירופי מנקה את החופים: שגרירי מדינות אירופאיות מנקים את חופי ישראל

תל אביב, 23/09/2019 - 15:06, UNIQUE ID: 190923_10
Press releases

כחלק מפסטיבל סייל תל אביב - SAIL Tel Aviv - שנערך ב-20 בספטמבר, תמך האיחוד האירופי בניקוי המסיבי של חופי תל אביב-יפו. יחד עם שותפים בעיריית תל אביב, עתידים, הארגונים הבלתי ממשלתיים EcoOcean ו'ישראל ללא פלסטיק', שגרירי מדינות אירופאיות ודיפלומטים רבים המוצבים בישראל הובילו מבצע לניקוי חופים ביפו, במטרה להעלות את המודעות להשפעה הסביבתית שיש לאשפה הימית.

האירוע התקיים בשעה 9 בבוקר בחוף פארק מדרון ביפו, במה שנקרא "חוף הברזלים". תלמידים מבתי הספר אג'יאל ואחווה בתל אביב-יפו הצטרפו למאמץ.

 

האיחוד האירופי ציין את יום ניקוי החופים הבינלאומי בפעילויות דומות ברחבי העולם.

 

20190920_israel_eu_beach_clean-up_1 (photo:Yossi Zwecker)
20190920_israel_eu_beach_clean-up_1 (photo:Yossi Zwecker)

 

שגריר האיחוד האירופי בישראל, מר עמנואל ז'ופרה אמר: "המשבר התוקף את האוקיינוסים שלנו אמיתי. כ-95% מהאשפה הימית מגיעה אל תחתית האוקיינוס וגורמת נזק לקרקעית הים, ולחי ולצומח הימיים. פירוש הדבר הוא שהבעיה היא הרבה יותר חמורה ממה שאנו יכולים לראות בחופים שלנו. מעציב מאוד להיות עדים להשפעה ההרסנית שיש לאשפה הימית, כולל כאן בים התיכון היפהפה. האיחוד האירופי עומד בחוד החנית בכל הנוגע למאמצים גלובליים לצמצום ומניעה של זיהום פלסטיק, לרבות אשפה ימית, על ידי הצגת כללים חדשים, לרבות איסור להשתמש בפריטים מפלסטיק לשימוש חד פעמי עד שנת 2021, ועל ידי הגעה ליעד בשיעור של 90% באיסוף בקבוקי פלסטיק עד שנת 2029. האינטרס המשותף שלנו הוא להגן על הים. לכן היום, יחד עם שותפים ותלמידים ישראליים, קהילת הדיפלומטים של האיחוד האירופי נמצאת כאן בדיוק לשם כך".

 

על פי נתוני האיחוד האירופי, 80-85% מאשפת החופים באיחוד האירופי הם פלסטיק ו-50% מאשפת הפלסטיק בחוף הם פלסטיק לשימוש חד פעמי, כמו קשים, מכלי מזון, בקבוקי פלסטיק ושקיות. 27% נוספים מאשפת הפלסטיק בחופי האיחוד האירופי עשויים מחלקי ציוד דיג שאבדו. האיחוד האירופי עומד בחוד החנית בכל הנוגע למאמצים גלובליים לצמצום ומניעה של זיהום פלסטיק, לרבות אשפה ימית. לצד יעדים שאפתניים של שימוש חוזר ומיחזור, מדיניות האיחוד האירופי תעזור לצמצם את כמויות הפלסטיק לשימוש חד פעמי ואת חלקי הפלסטיק הזעירים וכן את האשפה המגיעה מציוד דיג שאבד. האיחוד האירופי גם הקצה 350 מיליון אירו המיועדים למחקר ופיתוח בתחום זה. אמצעים אחרים כוללים קמפיינים לדיג אשפה, פיצוי דייגים בתמורה לכך שינקו את האוקיינוס.

 

 

20190920_israel_eu_beach_clean-up_2 (photo: Yossi Zwecker).jpg
20190920_israel_eu_beach_clean-up_2 (photo: Yossi Zwecker).jpg

 

Languages: