משלחת האיחוד האירופי למדינת ישראל

לפני יום השואה מכבדים שגרירי האיחוד האירופי את זכרם של מי שגורשו מדרנסי לאושוויץ

תל אביב, 30/04/2019 - 14:28, UNIQUE ID: 190503_7
Press releases

לפני יום השואה מכבדים שגרירי האיחוד האירופי את זכרם של מי שגורשו מדרנסי לאושוויץ

משלחת האיחוד האירופי בישראל ושגרירי המדינות החברות באיחוד האירופי ערכו ביום שני, 29 באפריל 2019, אירוע זיכרון משותף לרגל יום השואה עם פרויקט Convoi 77 לזכר קורבנות השואה שגורשו מדרנסי לאושוויץ. האירוע נערך על ידי שגריר האיחוד האירופי בישראל, עמנואל ז'ופרה, במשכנו בהרצליה.

 

פרויקט Convoi 77, שאותו ייסד מר ג'ורג' מאייר שגם עומד בראשו, מתמקד בחינוך ובזכר אותם אנשים שגורשו מדרנסי לאושוויץ ב-31 ביולי 1944. 1309 מגורשים מונצחים בתמיכתם של משרדי החינוך השונים במדינות החברות באיחוד האירופי ובמדינות אירופאיות אחרות, על ידי חיבורם של תלמידי בתי ספר תיכוניים המתגוררים בעיירות ובכפרים שבהם חיו המגורשים לסיפורי הקורבנות. זכרם מתעורר לחיים באופן מוחשי מאוד באמצעות עבודת המחקר שעורכים התלמידים באופן שחייהם האישיים של הקורבנות ייחרתו בזיכרון.

 

כמו כן כלל האירוע את הפרויקט כינורות של תקווה, שאותו ייסד יצרן הכינורות המפורסם אמנון ויינשטיין, אשר את שני העשורים האחרונים הקדיש לאיתורם ולשחזורם של כינורות שבהם ניגנו מוזיקאים יהודיים במחנות הריכוז ובגטאות במהלך השואה.

 

באירוע נאם השגריר עמנואל ז'ופרה, ראש משלחת האיחוד האירופי בישראל, שאמר: "אסור לנו לשכוח שזיכרון השואה אינו מאמץ בפני עצמו, אלא מהווה יסוד מהותי במאבק באנטישמיות. בנוסף למיליונים שנרצחו בשואה, היו גם מיליונים שכמעט נרצחו, שהפכו לנכים, שסבלו מטראומות, שהתייתמו מהוריהם ושהושפלו. מידע וחינוך הם המרכיבים העיקריים במאבקנו באנטישמיות. האיחוד האירופי נבנה בתגובה לזוועות השואה ולמלחמת העולם השנייה. זיכרון השואה והמאבק באנטישמיות הם חובתנו כלפי האזרחים היהודיים החיים באירופה, והם חיוניים להגנה על הערכים האירופאיים המשותפים שלנו. האיחוד האירופי ימשיך להפגין החלטיות ולהגביר את מאמציו לקידום החינוך, למאבק באי סובלנות ולהגנה על האזרחים היהודיים, החיים במדינות החברות באיחוד האירופי".

 

ג'ורג' מאייר העומד בראש פרויקט Convoi 77 אמר: "הדברים שמניעים אותנו הם רצוננו שההיסטוריה של אותם 1309 איש לא תאבד לעד בתוך מערבולת השואה; השאיפה להנציח את החיים הללו, שנגדעו באבחה אלימה, בצורה של סיפור תולדות חיים, תמונות, עקבות כתובים, או, מדוע לא?, הצגות או עבודות אומנות; הדאגה לגבי דחיפות מסירת העדויות בשעה שבה אחרוני העדים של התקופה הולכים ונעלמים. וכן, ההכרה שיש ללמד תקופה זו של ההיסטוריה, לא רק מתוך תחושה של חמלה וחובה לזכור, אלא גם דרך הוראה פעילה".

 

 

20190429 Yom Hashoah event with Convoi 77 (photo: Nir Kafri)
20190429 Yom Hashoah event with Convoi 77 (photo: Nir Kafri)

רקע

באמתחתה של הנציבות האירופית מגוון פעולות למאבק באנטישמיות, כמו ניטור האופן שבו מיושמת החקיקה האירופית נגד אנטישמיות, והנחיית מדינות האיחוד כיצד לבלום פשעי שנאה והסתה אנטישמיים.

בשנת 2015, מינו סגן הנשיא הראשון של הנציבות האירופית טימרמנס והנציבה יורובה מתאם מאבק באנטישמיות מטעם הנציבות, כדי לעמוד בקשר הדוק עם הקהילות היהודיות ולחזק את שיתוף הפעולה עם הארגונים הבינלאומיים, רשויות המדינות החברות באיחוד האירופי וארגונים לא ממשלתיים.

במאי 2016, סיכמה הנציבות האירופית קוד התנהגות עם חברות טכנולוגיית מידע, אשר לפיו יוסרו מהאינטרנט ביטויים של הסתה בלתי חוקית, והקימה קבוצת מומחים רמי דרג לשיפור התיעוד של פשעי שנאה בכל אירופה.

בינואר 2017 אישרה הנציבה יורובה את הגדרת האנטישמיות שקבע כוח המשימה הבינלאומי להנצחת זכר השואה ככלי שימושי לצורכי חינוך במאבק באנטישמיות. כמו כן, קיבל האיחוד האירופי בנובמבר 2018 מעמד של שותף קבע בינלאומי עם כוח המשימה הבינלאומי להנצחת זכר השואה.

 

ב-6 בדצמבר 2018, אימצה המועצה האירופית פה אחד הצהרה בדבר המאבק באנטישמיות ופיתוח גישה משותפת למתן מענה בקרב המדינות החברות באיחוד האירופי לכל צורכי האבטחה, כדי להגן טוב יותר על הקהילות היהודיות והמוסדות היהודיים.

לבקשת הנציבות האירופית, פרסמה הסוכנות לזכויות יסוד ב-10 בדצמבר 2018 את הסקר הגדול ביותר שנערך אי פעם בקרב יהודי אירופה על האופן שבו הם תופסים וחווים אנטישמיות. הסקר ישמש בסיס להמשך קביעת מדיניות המבוססת על עובדות לשם מאבק באנטישמיות.

הסמינר ה-12 רם הדרג המשותף לאיחוד האירופי וישראל בנושא המאבק בגזענות, בשנאת זרים ובאנטישמיות התקיים בבריסל בדצמבר 2018.

אשת קשר לעיתונות:

משלחת האיחוד האירופי למדינת ישראל

שרון אופנברגר +972 544 282213 sharon.offenberger@eeas.europa.eu

 

פרויקט Convoi 77:

ג'ורג' מאייר +972 52 756 50 12 convoi77auschwitz@gmail.com

www.convoi77.org (האתר כתוב באנגלית, בצרפתית ובפולנית)

 

Languages:
רובריקות: