משלחת האיחוד האירופי למדינת ישראל

אירוע משותף לאיחוד האירופי וליד ושם לקידום חקר השואה

רמת גן, 22/03/2019 - 10:09, UNIQUE ID: 190322_5
Press releases

ביום שלישי, 12 מרץ, קיימה משלחת האיחוד האירופי בישראל מפגש ביד ושם לצורך הצגת פרויקט , פרויקט EHRI, פרויקט "התשתית האירופית לחקר השואה" הממומן על ידי האיחוד האירופי, שבו יד ושם מהווה שותף מרכזי ומוביל. האירוע נערך בירושלים בשיתוף עם יד ושם, המרכז העולמי לזכר השואה, והוא מהווה חלק מהעבודה הנעשית על ידי משלחת האיחוד האירופי בישראל, יחד עם המדינות החברות באיחוד האירופי, בנושא זכר השואה והמאבק באנטישמיות.

הפורטל של התשתית האירופית לחקר השואה (EHRI) מקנה גישה ליותר מ-2000 מוסדות ארכיוניים הקשורים לשואה ב-57 מדינות ולתיאורים של עשרות אלפי אוספים ארכיוניים. יד ושם הוא שותף מוביל ביוזמת הפרויקט ובהובלתו. בפרויקט שהחל בשנת 2010 כיוזמה במימון הנציבות האירופית, בתוכנית המסגרת השביעית של האיחוד האירופי, חוקרים מ-24 מוסדות באירופה וישראל פועלים יחד כדי להנגיש ארכיונים ולהתחבר לאוספים.

 

השלב הראשון בהקמת התשתית האירופית לחקר השואה הסתיים במאי 2015, והוחלט להמשיך לשלב שני, שיימשך עד אפריל 2019, במימון 8 מיליון אירו במסגרת תוכנית Horizon2020. הקמת התשתית האירופית לחקר השואה נועדה ליצור מהפך במחקר הארכיוני על השואה על ידי שילוב נתונים, שירותים ומומחיות של תשתיות קיימות בנושא השואה. התשתית האירופית מאפשרת לחוקרים מכל העולם גישה על-לאומית ווירטואלית לתשתית משולבת, ומספקת להם כלים ושיטות דיגיטליים חדשניים, במטרה לחקור ולנתח יחד מקורות בנושא השואה.

 

באירוע נאמו ד"ר חיים גרטנר, מנהל אגף הארכיונים ביד ושם, השגריר עמנואל ז'ופרה, ראש משלחת האיחוד האירופי בישראל וקתרינה וון שנורביין, מתאמת הנציבות האירופית למאבק באנטישמיות.

 

שגריר האיחוד האירופי, עמנואל ז'ופרה אמר: "זוהי יוזמה אחת מני רבות, שיוזם או שבה תומך האיחוד האירופי בנושא זכר השואה, נושא שהוא אינו רק בעל חשיבות מכרעת כמטרה בפני עצמה, אלא גם מהווה אמצעי למאבק באנטישמיות. העלייה במספר האירועים האנטישמיים באירופה והשפעתה על חיי היומיום של האזרחים היהודיים מעוררות דאגה עמוקה, ועלינו לתת להן מענה, בין השאר, על ידי שיפור החינוך בנושא השואה. מידע וחינוך הם המרכיבים העיקריים במאבקנו באנטישמיות. האיחוד האירופי ימשיך להפגין החלטיות ולהגביר את מאמציו לקידום החינוך, למאבק באי סובלנות ולהגנה על האזרחים היהודיים, החיים במדינות החברות באיחוד האירופי".

 

קתרינה וון שנורביין, מתאמת הנציבות האירופית למאבק באנטישמיות, אמרה: "מכיוון ששורדי השואה החיים בקרבנו הולכים ומתמעטים, חינוך בנושא השואה וזכר השואה ישתנו, וחשיבות קולם של בני הדור השני והשלישי לשורדים רק תגבר. למעשה, כולנו נקראים לשמר את זיכרון השואה. מחקר עצמאי, כמו זה שנערך על ידי התשתית האירופית לחקר השואה, הוא מרכיב מרכזי שימנע מאתנו להחליק במדרון החלקלק של המגמות החותרות להפחית בחומרת השואה. מבחינת אירופה, הניסיון להתמודד עם העבר הוא חיוני ביותר כדי לצלוח את אתגרי ההווה".

 

רקע

באמתחתה של הנציבות האירופית מגוון פעולות למאבק באנטישמיות, כמו ניטור האופן שבו מיושמת החקיקה האירופית נגד אנטישמיות, והנחיית מדינות האיחוד כיצד לבלום פשעי שנאה והסתה אנטישמיים.

בשנת 2015, מינו סגן הנשיא הראשון של הנציבות האירופית טימרמנס והנציבה יורובה מתאם מאבק באנטישמיות מטעם הנציבות, כדי לעמוד בקשר הדוק עם הקהילות היהודיות ולחזק את שיתוף הפעולה עם הארגונים הבינלאומיים, רשויות המדינות החברות באיחוד האירופי וארגונים לא ממשלתיים.

במאי 2016, סיכמה הנציבות האירופית קוד התנהגות עם חברות טכנולוגיית מידע, אשר לפיו יוסרו מהאינטרנט ביטויים של הסתה בלתי חוקית, והקימה קבוצת מומחים רמי דרג לשיפור התיעוד של פשעי שנאה בכל אירופה.

בינואר 2017 אישרה הנציבה יורובה את הגדרת האנטישמיות שקבע כוח המשימה הבינלאומי להנצחת זכר השואה ככלי שימושי לצורכי חינוך במאבק באנטישמיות. כמו כן, קיבל האיחוד האירופי בנובמבר 2018 מעמד של שותף קבע בינלאומי עם כוח המשימה הבינלאומי להנצחת זכר השואה.

 

ב-6 בדצמבר 2018, אימצה המועצה האירופית פה אחד הצהרה בדבר המאבק באנטישמיות ופיתוח גישה משותפת למתן מענה בקרב המדינות החברות באיחוד האירופי לכל צורכי האבטחה, כדי להגן טוב יותר על הקהילות היהודיות והמוסדות היהודיים.

לבקשת הנציבות האירופית, פרסמה הסוכנות לזכויות יסוד ב-10 בדצמבר 2018 את הסקר הגדול ביותר שנערך אי פעם בקרב יהודי אירופה על האופן שבו הם תופסים וחווים אנטישמיות. הסקר ישמש בסיס להמשך קביעת מדיניות המבוססת על עובדות לשם מאבק באנטישמיות.

הסמינר ה-12 רם הדרג המשותף לאיחוד האירופי וישראל בנושא המאבק בגזענות, בשנאת זרים ובאנטישמיות התקיים בבריסל בדצמבר 2018.

 

 

אשת קשר לעיתונות:

 

משלחת האיחוד האירופי למדינת ישראל

 

שרון אופנברגר +972 544 282213 sharon.offenberger@eeas.europa.eu

Languages:
רובריקות: