משלחת האיחוד האירופי למדינת ישראל

שגריר האיחוד האירופי מקיים אירוע הנצחה לרגל יום הזיכרון הבינלאומי לשואה

תל אביב, 28/01/2019 - 14:31, UNIQUE ID: 190128_14
Press releases

ביום שני, 28 בינואר, קיים שגריר האיחוד האירופי בישראל, עמנואל ז'ופרה, יחד עם מרכז קנטור לחקר יהדות אירופה בימינו, אירוע הנצחה לרגל יום הזיכרון הבינלאומי לשואה. באירוע השתתפו פרופ' יוסף קלפטר, נשיא אוניברסיטת תל אביב, מר יצחק הרצוג, יו"ר הסוכנות היהודית, ופרופ' דינה פורת, וכן שגרירי המדינות החברות באיחוד האירופי.

האירוע שהתקיים היום הוא אירוע אחד מתוך סדרת אירועים המתקיימים בישראל ובאירופה לציון יום הזיכרון הבינלאומי לשואה. אירועי האיחוד האירופי להנצחת השואה ביום זה מתקיימים בבריסל, והם כוללים סמינר הדרכה שנתי הנערך על ידי הנציבות האירופית בנושא "השואה וזכויות יסוד" בשיתוף עם בית ועידת ואנזה.

אירוע משותף לאיחוד האירופי ולמכון קנטור לרגל יום השואה הבינלאומי
מימין לשמאל: יצחק הרצוג, פרופ' יוסף קלפטר, פרופ' דינה פורת ושגריר האיחוד האירופי עמנואל ז'ופרה (צלם: יוסי צבקר)

יום הזיכרון הבינלאומי לשואה הוא יום זיכרון בינלאומי, שנקבע על ידי האומות המאוחדות ל-27 בינואר במטרה להנציח את טרגדיית השואה שהתרחשה במהלך מלחמת העולם השנייה. יום זה מוקדש לשימור הזיכרון של רצח העם, שהביא למותם של כ-6 מיליון יהודים, וגם של צוענים, נכי גוף ונפש והומוסקסואלים, רצח עם, שבוצע על ידי המשטר הנאצי ומשתפי הפעולה שלו. תאריך זה הוא יום השחרור של מחנה הריכוז וההשמדה אושוויץ-בירקנאו.

שגריר האיחוד האירופי, עמנואל ז'ופרה אמר: "בנוסף למיליונים שנרצחו בשואה, היו גם מיליונים שכמעט נרצחו, שהפכו לנכים, שסבלו מטראומות, שהתייתמו מהוריהם ושהושפלו. בענווה רבה, וברחשי כבוד עזים אני נוהג תמיד לשוחח עם שורדים, ולומד מהם רבות; אנו נמשיך לעשות זאת גם בעתיד. אסור לנו לשכוח שזיכרון השואה הוא היסוד של המאבק באנטישמיות. העלייה במספר האירועים האנטישמיים באירופה והשפעתה על חיי היומיום של האזרחים היהודיים מעוררות דאגה עמוקה, ועלינו לתת להן מענה, בין השאר על ידי שיפור החינוך בנושא השואה. לכן האיחוד האירופי החליט בנובמבר 2018 באופן מיוחד לקבל מעמד של שותף קבע בינלאומי עם כוח המשימה הבינלאומי להנצחת זכר השואה.

מחויבות זו מתחילה בהגנה ובשמירה על החירויות של הקהילות היהודיות והאזרחים היהודיים החיים באירופה. אחריות זו מוטלת על הממשלות שלנו ועל אזרחיהן, ו"לעולם לא" נשאיר את היהודים להתמודד לבדם עם סבלם".

 

לבקשת הנציבות האירופית, פרסמה הסוכנות לזכויות יסוד בדצמבר 2018 את הסקר הגדול ביותר שנערך אי פעם בקרב יהודי אירופה על האופן שבו הם תופסים וחווים אנטישמיות. מנתוני הסקר עולה כי 9 מתוך 10 יהודים החיים באירופה חשים בהתגברות האנטישמיות בחמש השנים האחרונות, מה שמראה שהאנטישמיות משפיעה על חיי היומיום של יהודי אירופה בכל מדינות האיחוד האירופי. הסקר ישמש בסיס להמשך קביעת מדיניות המבוססת על עובדות לשם מאבק באנטישמיות. ב-6 בדצמבר 2018, אימצה המועצה האירופית פה אחד הצהרה בדבר המאבק באנטישמיות ופיתוח גישה משותפת למתן מענה בקרב המדינות החברות באיחוד האירופי לכל צורכי האבטחה, כדי להגן טוב יותר על הקהילות היהודיות והמוסדות היהודיים.

 

אירוע משותף לאיחוד האירופי ולמכון קנטור לרגל יום השואה הבינלאומי
אירוע משותף לאיחוד האירופי ולמכון קנטור לרגל יום השואה הבינלאומי

רקע

באמתחתה של הנציבות האירופית מגוון פעולות למאבק באנטישמיות, כמו ניטור האופן שבו מיושמת החקיקה האירופית נגד אנטישמיות, והנחיית מדינות האיחוד כיצד לבלום פשעי שנאה והסתה אנטישמיים.

בשנת 2015, מינו סגן הנשיא הראשון של הנציבות האירופית טימרמנס והנציבה יורובה מתאם מאבק באנטישמיות מטעם הנציבות, כדי לעמוד בקשר הדוק עם הקהילות היהודיות ולחזק את שיתוף הפעולה עם הארגונים הבינלאומיים, רשויות המדינות החברות באיחוד האירופי וארגונים לא ממשלתיים.

במאי 2016, סיכמה הנציבות האירופית קוד התנהגות עם חברות טכנולוגיית מידע, אשר לפיו יוסרו מהאינטרנט ביטויים של הסתה בלתי חוקית, והקימה קבוצת מומחים רמי דרג לשיפור התיעוד של פשעי שנאה בכל אירופה.

בינואר 2017 אישרה הנציבה יורובה את הגדרת האנטישמיות שקבע כוח המשימה הבינלאומי להנצחת זכר השואה ככלי שימושי לצורכי חינוך במאבק באנטישמיות. כמו כן, קיבל האיחוד האירופי בנובמבר 2018 מעמד של שותף קבע בינלאומי עם כוח המשימה הבינלאומי להנצחת זכר השואה.

 

ב-6 בדצמבר 2018, אימצה המועצה האירופית פה אחד הצהרה בדבר המאבק באנטישמיות ופיתוח גישה משותפת למתן מענה בקרב המדינות החברות באיחוד האירופי לכל צורכי האבטחה, כדי להגן טוב יותר על הקהילות היהודיות והמוסדות היהודיים.

לבקשת הנציבות האירופית, פרסמה הסוכנות לזכויות יסוד ב-10 בדצמבר 2018 את הסקר הגדול ביותר שנערך אי פעם בקרב יהודי אירופה על האופן שבו הם תופסים וחווים אנטישמיות. הסקר ישמש בסיס להמשך קביעת מדיניות המבוססת על עובדות לשם מאבק באנטישמיות.

הסמינר ה-12 רם הדרג המשותף לאיחוד האירופי וישראל בנושא המאבק בגזענות, בשנאת זרים ובאנטישמיות התקיים בבריסל בדצמבר 2018.

 

 

אשת קשר לעיתונות:

 

משלחת האיחוד האירופי למדינת ישראל

 

שרון אופנברגר +972 54 428 2213  

sharon.offenberger@eeas.europa.eu

 

 

Languages:
רובריקות: