משלחת האיחוד האירופי למדינת ישראל

הנציבות האירופית - הודעה של הנשיא ז'אן-קלוד יונקר לרגל יום השואה הבינלאומי 2018

Bruxelles, 26/01/2018 - 14:00, UNIQUE ID: 180131_8
Statements on behalf of the EU

הנציבות האירופית הודעה של הנשיא ז'אן-קלוד יונקר לרגל יום השואה הבינלאומי 2018 בריסל, 26 בינואר 2018

ה-27 בינואר הוא תאריך החקוק בהיסטוריה כיום של אבל וצער. ביום זה לפני 73 שנים, שחררו בעלות הברית את מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו והביאו לסיום את הזוועות שהתרחשו שם. לציון אותו היום, אנו מכבדים היום את זכרם של ששה מליון יהודים וקורבנות אחרים שנספו בזמן השואה. אנו גם מכבדים את אלה ששרדו את השואה, וביניהם הנשיאה הראשונה של הפרלמנט האירופי סימון ווייל, שהקדישה את חייה לפיוס, ושלצערנו הלכה לעולמה בשנה שעברה.

 

ב-2018 אנו מציינים את יום השנה ה-80 ל"ליל הבדולח" ולהחלת חוקי הגזע באיטליה הפשיסטית. אך ב-2018 אנו גם מציינים 70 שנה להצהרה האוניברסלית בדבר זכויות האדם, שנולדה מזוועות השואה.

 

יום זה צריך להזכיר לנו לעמוד על המשמר מפני שנאה, אפלייה ודה-הומניזציה. זהו יום בו עלינו להתעמת עם אלה המפיצים שקרים על ההיסטוריה שלנו ועם אלה המטילים ספק בשואה או שוללים את משמעותה הבסיסית עבור אירופה היום. כפי שהזכירה לנו סימון ווייל, חובה להזכיר את השמות והסיפורים של אלה שאבדו, להגן עליהם מפני היעלמות בפעם השניה.

 

זהו יום בו אנו מגנים בתוקף שנאה, גזענות ואנטישמיות בכל צורותיהן. עלינו לבנות חברה חזקה המתייצבת לצד מה שנכון. צריך שאנשים ידברו בקול ויפעלו כשהם רואים מעשים גזעניים בציבור או כשהם שומעים סיסמאות אנטישמיות ברחובות אירופה, כפי שהייינו עדים להן לאחרונה.

 

כיוון שמספרם של ניצולי השואה הולך ופוחת, יש לנו אחריות מוסרית להבטיח שהסיפור שלהם יישאר חלק מהזכרון הקולקטיבי האירופי, גם עבור הדורות הצעירים. לפיכך, הנציבות תחזק את שיתוף הפעולה שלה עם ארגונים בינלאומיים הפועלים למען זכרון השואה, כפי שגם התבקשנו על ידי הפרלמנט האירופי. לימוד השואה הוא מרכזי בבניית עמידות נגד כל צורות השנאה בחברות האירופיות שלנו, והפרלמנט האירופי קבע הגדרה של אנטישמיות לצורך חינוך והדרכה טובים יותר.

 

אנטישמיות אינה מהווה איום רק עבור יהודים אלא היא מהווה איום בסיסי לחברות הפתוחות והליברליות שלנו. זכרון זוועות השואה, פרק חשוך ביותר של ההיסטוריה האירופית המודרנית, היא חיונית להבנת ערכו של האיחוד האירופי היום. הקמנו את האיחוד המבוסס על זכויות אדם אוניברסליות, דמוקרטיה, שלטון החוק והיעדר אפלייה, במטרה למנוע זוועות כאלה, ובשמם של ערכים אלה עלינו לשמור על האיחוד ולשפרו באופן מתמיד.

 

ז'אן-קלוד יונקר

נשיא הנציבות האירופית

 

רובריקות: