משלחת האיחוד האירופי למדינת ישראל

כיצד האיחוד האירופי וישראל יכולים לפעול יחדיו למען צדק ועולם בטוח יותר

תל-אביב, 22/06/2017 - 14:41, UNIQUE ID: 170622_11
Op-Eds

המחברת היא הנציבה האירופית לענייני משפט, צרכנות ושוויון מגדרי, וורה יורובה

אני שמחה להיות הראשונה מבין הנציבים האירופיים לענייני משפט המבקרת בישראל, שכן זהו תחום שבו ביכולתנו לחזק את היחסים בין האיחוד האירופי וישראל. אחת העדיפויות מבחינתי היא שיפור המאבק באנטישמיות. האנטישמיות נותרה, לצערי, בעיה קשה (באירופה ובמקומות אחרים), ובנוסף לכך יש להילחם בה בחזיתית חדשות, ובפרט באינטרנט. דברי שנאה בלתי חוקיים ברשת הולכים ומתרבים, והסתה לשנאה או לאלימות – העשויה להיראות כמו "סתם מילים" ברשת – מיתרגמת במקרים רבים, למרבה הצער, לאיומים בעולם האמיתי.

אני מודאגת מאוד לנוכח השפעת האנטישמיות על חיי היומיום של היהודים. אני מדוּוחת באופן קבוע על מקומות כאלה ואחרים שבהם יהודים אינם חובשים כיפה בפומבי מחשש לביטחונם. למרות התקדמות מסוימת בכמה מדינות – דוגמת צרפת, שרשמה ירידה של 61% בתקריות בשנה שעברה – אנחנו עדים עדיין לתקריות אנטישמיות חמורות מאוד ברחבי אירופה.

כדי להילחם באנטישמיות ברשת, גיבשנו קוד התנהגות ב-2016. פייסבוק, יוטיוב, טוויטר ומיקרוסופט התחייבו להסיר דברי שנאה בלתי חוקיים ברשת במהירות וביעילות. התוצאות הראשוניות מעודדות, ואנחנו פועלים עתה להמשך שיפור המערכת ולשילובן של חברות נוספות.

נוכל ללמוד אלה מאלה, למשל בתחום המשפט הפלילי, בבואנו להילחם באנטישמיות, לרבות האנטישמיות המקוונת, או בבואנו לעודד שוויון מגדרי. במהלך הימים הקרובים, אדון בנושאים אלה, בין השאר, עם הנשיא ריבלין, אחליף דעות עם שרת המשפטים איילת שקד, עם השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, וכן עם אליקים רובינשטיין, לשעבר המשנה לנשיאת בית המשפט העליון.

כמו כן, אדון בנושא זה בסמינר רם-הדרג המשותף לאיחוד האירופי ולישראל בנושא המאבק בגזענות, שנאת זרים ואנטישמיות. אנחנו עושים צעדים משמעותיים: הכחשת שואה ודברי שנאה אנטישמיים המסיתים לאלימות ולשנאה אסורים בחוק באירופה. במקביל, האיחוד האירופי מעמיד מימון לפעולות מצד ממשלות ומצד החברה האזרחית שעניינן למנוע אנטישמיות וצורות אחרות של חוסר סובלנות ולפעול נגדן. בנוסף לכך, אנחנו תומכים ביוזמות המעלות מודעות ומקדמות את זיכרון השואה. חינוך, בפרט חינוכם של דורות צעירים יותר, הוא בעינינו מרכיב מפתח: הנציבות האירופית תומכת בפרויקטים שנועדו לצייד מורים בכלים מתאימים ללמד על אנטישמיות ועל השואה. לבסוף, אנחנו מחזקים גם את עניין איסוף הנתונים על אנטישמיות. ידוע לנו שגינוי האנטישמיות אינו מספיק, וכי אנחנו זקוקים לנתונים כדי להבין טוב יותר כיצד (והיכן) להתמודד אתה. הסוכנות לזכויות יסוד של האיחוד האירופי עורכת סקר נרחב על התנסותם של יהודים באנטישמיות באירופה, ואנחנו מצפים לקבל את התוצאות ב-2018.

אבטחת מידע ומדיניות דיגיטלית יהיו גם הם חלק חשוב מביקורי בישראל, מדינה עם מגזר טכנולוגי תוסס וחדשני. ברצוני לבנות אמון בין האיחוד האירופי וישראל כדי להבטיח שנתונים אישיים המועברים בינינו מוגנים היטב. הדבר חשוב לא רק לצרכנים ולעסקים, אלא גם להמשך קידום הסחר ולבניית שיתוף פעולה משפטי מוצלח.

ברצוני לחלוק עם שותפיי בישראל את העבודה שעושה האיחוד האירופי על מנת לבנות גשרים. גורמי משטרה ומשפט מתקשים בשלב הנוכחי לגשת לראיות אלקטרוניות. אנחנו מקיימים דיונים עם שרי משפטים אירופיים לגבי האופן שבו יש להתקדם ולגבי אמצעי ההגנה הנחוץ כדי לשפר את המלחמה בפשע ובטרור תוך שמירה על זכויות היסוד.

לבסוף, שוויון מגדרי והמלחמה נגד אלימות כלפי נשים יעמדו גם הם על סדר היום. אני שמחה להיווכח שמעולם לא היו בכנסת כל כך הרבה חברות כנסת כמו היום. אפגש עם נציגים של החברה האזרחית הפועלים ללא לאות בעניין השוויון המגדרי ונגד אפליה, כדי לדאוג שישראל תהיה מדינה בטוחה יותר לכל אזרחיה. הדברים המתקדמים, גם אם לאט מדי עדיין, הן באיחוד האירופי והן בישראל.

בישראל ביקרתי לראשונה ב-1998, לרגל יום ההולדת הארבעים למדינה, כנציגה של עיר הולדתי שבצ'כיה טרביץ', שהרובע היהודי ההיסטורי שלה הוא אתר מורשת עולמי של אונסק"ו. לעונג הוא לי לחזור לכאן לחיזוק הקשרים בין האיחוד האירופי וישראל בעוד תחומים רבים מלבד תרבות.

 

פורסם באתר החדשות nrg ב-22 ביוני 2017.

 

Languages:
רובריקות: